Genç Oldukları İçin Koronavirüsü Kolay Atlatacağını Düşünen İnsanlara Söyleyeceklerimiz Var!

383PAYLAŞIM

Bakalım siz ne düşüneceksiniz...😢

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/jonmichaelpoff/...

CDC’ye göre, COVID-19 virüsünden yaşlı insanlar ve kalp hastalığı, diyabet ile akciğer hastalığı gibi kronik rahatsızlıkları olan insanların hastalanması ya da ölme olasılığı daha yüksek.

Uzmanlar ise özellikle de bu tarz yüksek olasılıklı bir grubun içindeyseniz, virüsü yaymayı engellemenin en önemli yollarından birinin ‘sosyal mesafeyi’ ayarlayarak başladığını ifade ediyorlar.

Ama herkes bu durumun ciddiyetinde değil! Örneğin Nashville’de geçtiğimiz Cumartesi günü yapılan bu konser gibi...

“Benim bağışıklık yetersizliğim var ve hayatım sizin elinizde. Lütfen Koronavirüse dayanıklığı az olan bu insanlar için kendinize çekidüzen verin.”

twitter.com

Bu tweet'den sonra bağışıklık sistemi zayıf olan insanlar Twitter'da birçok tweet attılar. Biz de sizler için onları derledik:

1. “Çocuğumun mezuniyetini görmek istiyorum.”

twitter.com

“Graves hastalığı, fibro, kronik yorgunluk sendromu ve astım hastasıyım. Sizin sağlıklı olmanız demek herkesin sağlıklı olabileceği anlamına gelmez. Kendiniz dışındakileri de düşünün. Ben yalnız bir anneyim ve çocuğumun mezuniyetini görmek istiyorum.”

2. “Beni kızlarımı görmekten mahrum etmeyin…”

twitter.com

“46 yaşındayım ve 15 yıldır bağışıklık sistemimi baskılayıcı ilaçlar kullanıyorum. Bu ilaçlar sayesinde vücudumun kendiyle savaşmasını önlüyor ve yaşamaya devam edebiliyorum. Eğer beni tanıyor olsaydınız tamamen sağlıklı olduğumu düşünürdünüz. Beni kızlarımı görmekten mahrum etmeyin. Hayat yaşamaya değer. Hayatlarımız yaşamaya değer…”

3. “Onu lütfen tekrar görebileyim.”

twitter.com

“88 yaşındayım ve bakımevinde kalıyorum. Ben de kızım da kilit altındayız. Lütfen evlerinizden çıkmayın!”

4. “Virüs kaparsam ölürüm..”

twitter.com

“İsmin Imami Barbarin. Beyin felci geçirdim, diyabetim var ve uyku apnesi hastalığına sahibim. Bütün bu yaşadıklarım nefes alıp verişimi zorlaştırıyor. Bütün risk faktörlerimde en tehlikeli gruptayım. Eğer virüs kaparsam bu benim için bir ölüm olur.”

5. “Üç çocuk annesiyim ve evden çıkmıyorum.“

twitter.com

“Bağışıklık sistemim çok zayıf. Doğuştan bağışıklıkla ilgili iki ayrı hastalığım var. Bundan 5 yıl önce de tiroit ameliyatı geçirdim. Üç çocuğum var ve evden çıkmıyorum. Lütfen dikkat edin.”

6. “Eğer şanslı olan %80’lik grubun içindeyseniz hastalığı büyük bir olasılıkla rahatlıkla atlatacaksınız. Ama bu sadece sizin için değil hepimiz için…

twitter.com

Oğlumun bağışıklık sistemiyle alakalı bir hastalığı var ve sizden sosyal mesafeyi ayarlamanızı rica ediyorum. “

7. “Lütfen benim gibi insanlara yardım edin.”

twitter.com

“Bundan 5 yıl önce kalp nakli oldum. Şu anda bağışıklık sistemimi güçlendirmek için ilaç tedavisi görüyorum. Niemann-pick hastalığına sahibim ve her gün insanlara yardım ediyorum. Lütfen benim gibi insanlara yardım edin.”

8. “COVID-19 için riskli gruptayım. Lütfen insanlarla mesafenizi ayarlarken benim gibi olanları bir nebze düşünün.”

twitter.com

“Nefes almamı güçleştiren cam kemik hastalığına sahibim. Ciğerlerimde akciğer yangısına neden olan yaralar var. Bütün bunların dışında ateşlendiğimde oluşan bir kalp ritmi bozukluğum var. Ben riskli gruptayım. Lütfen insanlarla mesafenizi ayarlarken beni düşünün.”

9. “Bağışıklık sistemiyle alakalı bir rahatsızlığım var ve hayatım riskte. Kan pıhtısı ve iltihap tehlikem var.”

twitter.com

10. “4. evre kanser hastasıyım ve bağışıklık yetmezliğim var. Her ay düzenli olarak immunoterapi alıyorum. Riskli gruptayım.”

twitter.com

11. “29 yaşıma 2 hafta önce girdim, riskli gruptayım ve 30’umu görmeyi hak ediyorum.”

twitter.com

“Hepinize merhabalar arkadaşlar, ben Kati. Benim ehlers danlos sendromum, doğuştan kalp rahatsızlığım, gastroparezim ve posttaşikardik sendromum var. Tüp ile besleniyor ve su içebiliyorum. Ciğerlerimin %48’i ise hastalıklı. 2 hafta önce 29 yaşıma girdim ve yüksek riskli gruba giriyorum. 30 yaşımı görmeyi hak ediyorum.”

12. “Benim hayatım sizin nasıl bir iş birliği yapacağınıza bağlı…

twitter.com

Bağışıklık yetmezliğim var bu durum benim hayatımı etkiliyor. Beni korumanızı istiyorum. Cam kemik hastalığım, restiriktif akciğer hastalığım, astımım, mitral kapak prolapsusum ve obstrüktif uyku apnem var.”

13. “Yüksek riskte olan insanları unutmayın.”

twitter.com

“Deri veremi hastasıyım ve bağışıklık yetmezliğim var. Hasta olan milyonlarca insan gibi benim hayatım da oldukça önemli. Yüksek riskli grupta olan insanları da unutmayın.”

14. “Bağışıklık yetmezliğim var ve 4. evre kanser hastasıyım. Benim gibi olan binlerce insan var ve hepimiz önemliyiz. Bizim hayatımız da yaşamamız da önemli.”

twitter.com

15. “Lütfen dışarıya eğlenmek için çıkarken bizi de düşünün.”

twitter.com

“Benim adım Wendy ve yüz siniri felcim var. Nefes almak için trakeostomi tüpü kullanıyorum. Hepimizin hayatı çok değerli. Lütfen bir bara eğlenmeye giderken bizi de düşünün.”

16. "Dışarıya çıkarak hastalığı yaymayın."

twitter.com

“Bağışıklık yetmezliğim var. Kan kanseri hastasıyım ve bu da beni riskli grubun içine sokuyor. Hepimiz yaşamayı hak ediyoruz. Yaşlı, engelli veya hasta. Lütfen biraz dikkatli olun ve gereksiz dışarıya çıkarak hastalığı daha fazla yaymayın.”

17. “Ölmek istemiyorum.”

twitter.com

"Ben Leah Grace. 16 yaşındayım ve EDS hastasıyım. Bundan dolayı da bağışıklık sistemim çok kötü. Ölmek istemiyorum. Korumanız gereken kişi evet benim.”

18. Ben bir süre evden çıkmam diyenler için şöylece bırakalım: 👇

Olur da Koronavirüs Nedeniyle Karantinaya Alınırsanız Evde Uygulayabileceğiniz Hayat Kurtarıcı Tavsiyeler - onedio.com
Olur da Koronavirüs Nedeniyle Karantinaya Alınırsanız Evde Uygulayabileceğiniz Hayat Kurtarıcı Tavsiyeler - onedio.com

Peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
d3cod3rgi

Tam bir Clickbait örneği... Yazının Başlığı "Genç Oldukları İçin Koronavirüsü Kolay Atlatacağını Düşünen İnsanlara Söyleyeceklerimiz Var!" Genç olduğunuz için açıp bakıyorsunuz ama içerikte başlıkla alakalı hiç bir şey yok. Lütfen Buzfeed'den çevirip devşirdiğiniz içeriklere Clickbait başlıklar atarak insanları aldatmayın. İçerik Pazarlama bu değil. Lütfen orjinal içerik üretmek için biraz araştırma yapın, akıl süzgecinizde süzün, emek verin, kendi içeriklerinizi oluşturun. Kaliteyi düşürmeyin rica ediyorum. İçeriği alıp çevirecekseniz de Clickbait yapacağınıza orjinal başlığıyla yayınlayın. Clickbait(*): Sahte reklam biçimi olan Clickbait, dikkat çekmek ve kullanıcıları bu bağlantıyı izlemeye ve bağlantılı çevrimiçi içeriğin bir parçasını okuma, görüntüleme veya dinlemeye ikna etmek için tasarlanmış köprü metni veya küçük resim bağlantısı kullanır. aldatıcı, tipik olarak sansasyonel veya yanıltıcı. *

erlik

Bana maske taktığım için "bunlar amerigan oyunu" diyen de oldu, "En sonunda yahudilerin istediği oldu. Bu hastalık camilerde namaz kılınmasın diye yahudi işi" diyende oldu. Kimsenin umurunda değil. Bilinçlenmek için illa hasta olmaya gerek yok. Kendin için değilse bile etrafındaki insanlar için, sevdiklerin için dikkatli ol arkadaş.

asswhisperer

bunlar yabancı,yapılan sokak roportajlarindan tutun kendi mahallenizdeki yaslilarla konusursaniz gram umurlarinda değil,bizim bakkala dikkat et amca diyorum "ben 12 otu karıştırıp içiyorum bana hicbisey olmaz" diyo.

zizithecook

Ok, peki bağışıklığı düşük olan insanlar zaten kendilerini korumaya almıyorlar mı evlere kapatarak? Diğerlerinin onlarla teması olmazsa sıkıntı nerede??

zubeyde-erdemir

Bu insanlardan birinin ailesi ile enfekte olan bir şahsın teması mümkün olamaz mı?Dolayısıyla enfekte olma riskini hepimiz taşıyoruz.Ancak bu insanlar bu riskten daha fazlasını taşıyor.Önce insan sağlığı...

zizithecook

Şöyle açıklayayım; Aileleri bu kişilerin hastalığa duyarlı olduğunun bilincinde olup ona göre hassas davranmalı zaten şu an bile uyguladıkları tedbirleri daha sıkı almalı, çünkü maalesef kişilerdeki hastalığın getirdiği durum bu. Sadece bu hastalık bazında düşünsek de pandemik sayılmayan ama her kış tekrarlanan diğer hastalıkları kapma ihtimalleri de yüksek değil mi? Örneğin markette çalışan yakını, her sene grip ile uğraşmak zorunda kalıyor ve bunun riski konuda bahsi geçen kişiler için yüksek tehlike içeriyor. Demek istediğim; bağışıklık sorunu yaşayan hastaların bu durumu sadece bu hastalık için değil genelde riskli, dolayısıyla bu hastalık özelindeymiş gibi konu edilmemeli.

miaa-ryan

Çok üzücü bir düşünce yapısına sahipsiniz, 12 yıldır neredeyse hayattan tecrit edilmiş şekilde yaşayan bir kalp hastası olarak en yüksek risk grubundayım, ortalama 80 yaş üstü birisinden daha risk altındayım. Dışarı çıkamıyorum, hayatı yaşayamıyor ve nefes almakta bile zorluk çekiyorum. Ama ailem enfekte olduğunu bile bilmeyen insanlarla etkileşim halinde sürekli. Ve sonra birisi gelip zaten bunlar için ailesi önlem alıyor, altı üstü biraz daha alması lazım dediğinde, o ailenin en kadar zahmet çektiğini, hasta kişinin acılarını ve en az sizin kadar yaşamayı hak ettiği gerçeğini bir anda silip atmış oluyor. Utanın kendinizden. Konu coronavirüs değil yaşamayı sizin kadar hatta daha fazla hak ettiğimizle alakalı. umarım ne demek istemediğimi hiç bir zaman anlamak zorunda olmazsınız. Siz bizden daha dikkatli olmamızı isteme hakkına sahipsiniz ama biz kimsenin bizimle aynı acıları çekmesini istemiyoruz.

zizithecook

Sevgili Miaa Ryan, Öncelikle çok geçmiş olsun. Uzun yılardır sürdürdüğün hastalığından en kısa sürede sapasağlam olarak çıkmanı dilerim. Fakat senin de yazdığın gibi senin içinde bulunduğun durumun şu anki virüsle uzaktan yakından bir ilgisi yok. Zaten yazdıklarımı da daha objektif olarak okuyabilirsen orada hijyenin artması gerektiğini ben de belirtiyorum. fakat benim dediğim; hassas hastalıklara sahip olan kişilerin zaten bu önlemleri almış olduğu, her kes ile belli koşullar dışında temas etmediği üzerine. Senin hayatını yaşama hakkın ile ilgili hiçbir tasarrufum da yok, olmaz olamaz da. Hassasiyetini elimden geldiğince anlıyorum ama sokaktaki herkesin de sadece sen yaşayabilesin diye kendilerini tecrit etmesini de kabul edecek değilim. Utunma ki herkesin yaşama hakkı, en az seninki kadar var. En kısa sürede sağlığına kavuşman dileğiyle.

Görüş Bildir