Gazze'den 'Acil Yardım' Çağrısı

-

Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref Kudra, Gazze'de yakıt yetersizliği nedeniyle sık sık yaşanan elektrik kesintilerinin hastaların hayatını tehdit ettiğini söyledi. Kudra 'acil yardım' yapılmasını istedi.

Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref Kudra, "Yakıt yetersizliği nedeniyle felaketle karşı karşıyayız. Depolardaki mevcut yakıt yetersiz, var olan yakıtın tükenmesi halinde hastaların hayatı tehlikeye girecek" dedi.

Kudra, yaşanan ilaç ve yakıt sıkıntısı nedeniyle bazı ameliyatları ertelemek zorunda kaldıklarını vurgulayarak, 'acil yardım' yapılmasını istedi.

Bebeği yoğun bakım ünitesinde tedavi gören Esma Ebu Halime, akaryakıt sıkıntısı nedeniyle elektriklerin kesileceği ve jeneratörlerin çalışmayacağına ilişkin haberlerden dolayı endişeli olduğunu söyleyerek, "Bebeğimi kaybetmekten korkuyorum. Bunları bize neden yapıyorlar?" diye konuştu.

Filistinli Esma'nın eşi Muhammed Ebu Halime de elektrik kesintisi nedeniyle bebeğinin her an ölme riskiyle karşı karşıya bulunduğunu bilerek yaşamanın çok zor olduğunu belirtti. Ebu Halime, uluslararası topluma konuya müdahil olma ve bebeklerin hayatını kurtarma çağrısında bulundu.

Bir diğer Filistinli Sadika Abdu ise "Elektrikler kesilmesin diye sürekli dua ediyorum. Oğlum Abdulkerim menenjit hastası. Eğer elektrikler kesilirse tedavi edilemez, hayatı tehlikeye girer. Her an bir şey olacak korkusuyla yaşıyorum" şeklinde konuştu.

Abdu, Gazze'de elektrik sıkıntısının yanı sıra ilaç bulamadıklarına da dikkat çekti.

'Felaket çanları çalıyor'

Gazze En-Nasr Çocuk Hastanesi Müdür Yardımcısı Nasır Bülbül ise akaryakıt krizinin, çoğunluğu yoğun bakım ünitesinde bulunan çocukların hayatının tehdit ettiğini dile getirdi.

Bülbül, "Bir çok elektronik cihaz, sık sık gidip gelen elektrik nedeniyle arızalandı ve bozuldu. Elektriklerin sürekli kesilmesi, hastanelerde krize yol açıyor. Akaryakıt krizi nedeniyle felaket çanları çalıyor" ifadelerini kullandı.

Filistin Ulusal Uzlaşı Hükümeti'nin, kurulduğundan bu yana çalışma giderlerini ödememesi nedeniyle bakanlığın yakıt alamaması, Gazze'deki yakıt krizinin sebebi olarak gösteriliyor. Sağlık Bakanlığı daha önce yakıt krizinin sağlık sektörünü vurduğunu açıklayarak uluslararası topluma acil müdahale çağrısında bulunmuştu.

'Yüzer elektrik santaline' onay

Gazze'deki elektrik sıkınıtısının en önemli sebeplerinden biri ise İsrail'in Temmuz ayında başlattığı ve 51 gün süren saldırıları süresince Gazze Şeridi'nin tek elektrik santralini vurması.

Filistin Sivil İşler Bakanı Hasan Şeyh, perşembe günü İsrail yönetiminin, Türkiye'ye ait yüzer elektrik santralinin Gazze'ye en yakın noktaya demirlenmesini prensipte kabul ettiğini açıklamıştı.

Şeyh, Gazze'nin elektrik ihtiyacını karşılamak üzere Türkiye'den gönderilecek geminin, İsrail'in saldırılarında zarar gören bölgedeki tek elektrik santrali onarılıncaya kadar hizmet vereceğini belirtti.

"Büyük meblağlar harcadığımız Gazze'deki elektrik şebekesinin, İsrail'in şebekesine bağlanması öncelikli talebimizdi. Ancak İsrail yönetimi bunu kabul etmedi" diyen Şeyh, "Türkiye'nin bize bağışta bulunduğu gemi seçeneğine yöneldik. Bu bağıştan dolayı Türkiye'ye çok teşekkür ediyoruz" ifadesini kullandı.

İsrail ordusu, temmuz ve ağustosta Gazze'yi 51 gün boyunca bombardıman altında tutmuş, 29 Temmuz'da Gazze'nin tek elektrik santralini de hedef almıştı. Saldırının ardından santralde üretim tamamen durmuştu. Elektrik sıkıntısı yüzünden yaralıların getirildiği Gazze'deki hastanelerde büyük bir sıkıntı baş göstermişti.

İsrail'in "Koruyucu Hat" adıyla 7 Temmuz'da başlattığı saldırılarında, Gazze'de 2 bin 158 kişi hayatını kaybetmiş, 11 binden fazla kişi yaralanmıştı.

  • Al Jazeera / Anadolu Ajansı
Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AkaryakıtFilistinGazzeİsrail
Görüş Bildir