Fırsatçıları '15 Temmuz' Tabelası Kurtarmadı: Kaçak Yapılar İçin Yasal İşlem Başlatıldı

 > -

Gümüşhane'de kaçak yapılara karşı harekete geçen ekipler Taşköprü Yaylası'nda fırsatçıların enteresan taktiğiyle karşılaştı. FETÖ darbe girişimine karşı direnişin simgesi haline gelen 15 Temmuz tarihinin mahalleye isim olarak verildiği öğrenildi. 

Yetkililer tabelaların kaldırıldığı bölgede kaçak yapılarla ilgili tutanak tuttu, yasal işlem başlattı.

Bir yandan İmar Barışı'yla kaçak yapılara af gelirken diğer yandan 31 Aralık 2017'den sonra inşa edilen kaçak yapıların yıkımı sürüyor.

Çalışmaları yürüten bakanlıklara bağlı ekipler Taşköprü Yaylası'na geldiklerinde ise enteresan bir manzara ile karşılaştılar.

Yaylada bazı fırsatçıların bölgeye '15 Temmuz Evleri' ve '15 Temmuz Mahallesi' tabelaları yerleştirdiği görüldü.

FETÖ'nün darbe girişimine direniş tarihinin kullanıldığı tepki çeken tabelalar, kaçak yapı sahiplerini kurtaramadı.

Tabelaların kaldırıldığı yaylaya çıkan jandarma, Çevre ve Şehircilik ile Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ekipleri, kaçak yapılarla ilgili tutanak tuttu, yasal işlem başlattı.

DHA'nın aktardığı bilgiye göre, sahiplerinin 'İmar Barışı' için başvuru yaptığı belirlenen kaçak yapıların 31 Aralık 2017'den sonra yapıldığının tespiti halinde yıkımları gündeme gelecek. Bu tarihten önce yapıldığı belirlenen yapılara ise 'Yapı Kayıt Belgesi' verilerek af getirilecek.

Başvuru sayısı 183 bine yaklaştı.

Türkiye genelinde getirilen İmar Barışı uygulaması, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yaylalarda inşa edilen ve yıkım kararı alınan kaçak yapı sahiplerini harekete geçirdi. Doğu Karadeniz'de kaçak yapı sahipleri 'Yapı Kayıt Belgesi' almak için illerdeki Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine başvuru yaptı. Trabzon'da 110 bin, Rize'de 38 bin, Giresun'da 20 bin, Gümüşhane'de 13 bin ve Artvin'de 1400 dolayında olmak üzere 183 bine yakın başvuru olduğu kaydedildi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir