Finlandiya Başbakanı Sanna Marin Haftada 4 Gün Çalışma Sistemini Önerdi İddiası

 > 
4.2bPAYLAŞIM

Finlandiya’nın çiçeği burnunda Başbakanı Sanna Marin, haftada dört gün altı saatlik mesailerden oluşan bir çalışma sistemine geçmek istediklerini duyurdu.

Editör Notu: Günümüzde Finlandiya Başbakanı olan Sanna Marin'in içeriğe konu olan önermesini, henüz başbakan olmadığı 2019 yılında Ulaştırma Bakanı iken bir etkinlikte yaptığı ortaya çıkmıştır. Bahsi geçen önermesini başbakan olduktan sonra meclise yasa tasarısı olarak dahi sunmadığı belli olmuştur. 

Sputnik Türkçe'de yer alan habere göre, Avusturya’da Sebastian Kurz’un yeniden siyaset sahnesine dönmesiyle ‘en genç ikinci hükümet lideri’ olarak anılan Finlandiya Başbakanı Sanna Marin, ‘çalışma hayatında herkes için bir sonraki adım’ olarak tanımladığı yeni sistemi hayata geçirmek için kolları sıvadı.

Marin, geçtiğimiz ay seçimi kazanmıştı

Dünyanın En Genç Başbakanı: 34 Yaşındaki Sanna Marin Finlandiya'da Göreve Başlıyor - onedio.com
Dünyanın En Genç Başbakanı: 34 Yaşındaki Sanna Marin Finlandiya'da Göreve Başlıyor - onedio.com

Sistem, haftada dört gün altı saat çalışmayı öngörüyor.

'İnsanlar bu vakti hak ediyor'

Marin, “İnsanların ailelerine, sevdiklerine, hobilerine ve kültür gibi yaşamını diğer yönlerine daha fazla vakit ayırmayı hak ettiklerine inanıyorum. Finlandiya vatandaşlarının daha az çalışmasına izin vermek önemli. Mesele, kadınca bir tarzla yönetmek değil, seçmenlere yardım sunmak ve sözlerinizi tutmakla ilgili” dedi.

Sosyal Demokrat Parti'nin Lideri Sanna Marin, Ulaştırma Bakanı olarak görev yaptığı dönemde de daha kısa çalışma sürelerini savunuyordu.

Avustralyalı şirket uyguluyor

Avustralya merkezli reklam ve pazarlama şirketi Versa da haftada dört gün çalışma sistemini uyguluyor. Versa çalışanları hafta sonuna ek olarak Çarşamba günleri izin yapıyor. Şirket, bu şekilde kâr oranlarının yüzde 300 arttığını savunuyor.

Rusya'da da Çalışma ve Sosyal Koruma Bakanlığı'nın üretkenliği artırmak için yürürlüğe koyulması planlanan ‘haftada dört gün çalışma sistemini’ test etmeyi değerlendirdiği belirtiliyor.

Microsoft 1 ay denedi, verimlilik yüzde 40 arttı

Geçtiğimiz yıl kasım ayında teknoloji devi Microsoft’un Japonya şubesi bir ay boyunca gerçekleştirdiği denemede çalışanlarına haftada üç gün izin vermiş, denemenin sonunda verimliliğin yaklaşık yüzde 40 arttığı görülmüştü.

Ayrıca bakınız 👇

Finlandiya'yı Kadınların Yönetmesini Regl Olmayla Birlikte 3. Dünya Savaşı'na Bağlayan Fenomenin Cinsiyetçi Yaklaşımına Gelen Tepkiler - onedio.com
Finlandiya'yı Kadınların Yönetmesini Regl Olmayla Birlikte 3. Dünya Savaşı'na Bağlayan Fenomenin Cinsiyetçi Yaklaşımına Gelen Tepkiler - onedio.com

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir