Görüş Bildir
Haberler
Fikirtepe İnatçısı: Tehdit Alıyorum!

Fikirtepe İnatçısı: Tehdit Alıyorum!

Onedio Medya
16.06.2014 - 08:49 Son Güncelleme: 16.06.2014 - 12:44
İçeriğin Devamı Aşağıda

Müteahhitle anlaşamadığı için yıkılmayan tek binanın sahibi olan Alaattin Demirel, artık tehdit aldığını söylüyor. Adı ‘Fikirtepe İnatçısı’na çıkan Demirel, ‘Biz anlaşmak istiyoruz, teminat vermiyorlar’ diyor

Kadıköy fikirtepe’de kentsel dönüşüm kapsamına alınan 31 dönümlük arazide müteahhitle anlaşamadığı için yıkılamayan tek binanın sahiplerinden Alaattin Demirel, ‘Fikirtepe inatçısı’ olarak anılmaktan rahatsız.

Fikirtepe’de 3 yıldır süren kentsel dönüşüm projesinin sembol fotoğraflarından birine konu olan bina sahiplerinden Alaattin Demirel, sürecin uzamasının tek nedeni olarak gösterilmesinden şikayetçi. Çevresindeki 132 konut yıkılırken direnen iki aileden biri Demirel’in evi yıkımına izin vermediği için boş alanda tek başına duruyor.

‘Anlaşmaya hazırız’

Firmanın uzlaşılan sözleşmeyi imzalamaktan kaçınması yüzünden evin bölgedeki tüm sorunların kaynağı gibi gösterildiğini kaydeden Demirel, “Bize haksızlık ediyorlar. Firma olayı medyatik yapmak için sözleşmeden kaçınmaktadır. 5 kardeş olarak firmayla gayrimenkul satış vaadi ve kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapmaya çalışıyoruz. Uzlaşma amacındayız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’ne giderek anlaşmak istediğimizi söyledik. Ama firma yanaşmadı” dedi.

Demirel, “Biz zaten uzlaşmıştık ama firma garanti için teminat mektubu vermedi. Yeni kurulmuş küçük bir firmanın, birçok adada 102 bin metrekare gibi büyük bir alanda inşaat yapmayı üstlenmesi bizi düşündürüyor ve garanti istiyoruz. Biz de Fikirtepe’deki herkesle aynı şartlarla anlaşmaya hazırız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın arabuluculuğuyla da anlaşmaya hazırız” dedi.

Son günlerde bazı kişilerden tehdit aldıklarını da söyleyen Demirel, “2 yıl önce ilk proje ortaya çıktığında evlerimizi boşalttık. Şimdi bir adanın üstündeki evimize ulaşamıyoruz ve haksızlıklara maruz kalıyoruz.

“Huzurumuz yok”

Bölgede yaşayanlar yıkımın gerçekleşmemesinin nedeni olarak bizi gösteriyor. Baskılar ve bize yönlendirilen tehditler sağlığımızı ve hayatımızı etkiledi. Firma her vatandaşa farklı vaatler veriyor. Uzlaşma sağlamak ve bir sözleşme yapmak için bütün olanakları kullanıyoruz. Bir an önce konuyu kapatmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Tinerci tepkisi

Öte yandan mahallede yaşayan vatandaşlar da özellikle boş binalara suçluların yerleştiğini belirtirken, geceleri uyuyamadıklarından yakınıyor. Semtte yaşayan 62 yaşındaki Fadime Akan, “Çocuklarımızı dışarı çıkartamıyoruz. Huzurumuz kalmadı” derken, aynı bölgede oturan Ahmet Gökbulut ise, “Geceleri korku filminin oyuncusu gibiyiz. Sabaha kadar balkonda nöbet tutuyorum. Boş evlere yerleşen tinerciler yüzünden uyuyamıyoruz” sözleriyle mahalledeki endişeyi anlatıyor.

Gökhan Karakaş | Milliyet

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/fikirtepe-...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın