Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Fenerbahçe ve Galatasaray Risk Altında! UEFA, En Çok Borcu Olan 20 Kulübü Açıkladı

-
Abone ol

UEFA, maddi anlamda geleceği en riskli kulüpleri yayınladı. Listede Fenerbahçe ve Galatasaray da yer aldı. Borç miktarı olarak Galatasaray 8, Fenerbahçe 13. sırada yer almasına rağmen ekiplerimiz durumu en kritik 2 kulüp olarak gösterildi. Fenerbahçe'nin borcunun, kulüp varlığına oranı %610, Galatasaray'ın ise %420.

İşte durumu riskli 20 kulüp.

20. FC Schalke 04

Alman ekibinin 137 milyon euro borcu bulunuyor. Schalke'nin borcu geçen yıla oranla %23 artmış. Ama yine de Schalke 04, bu borcu kapatacak bir gelire sahip. Schalke'nin gelirinin 0.6 katı borcu var. (100 lira geliri varsa 60 lira borcu var)

19. FC Kopenhag

Danimarka ekibinin toplam borcu 138 milyon euro. Kopenhag'ın geçen yıla oranla borcu %9 azalmış. Ancak Danimarka ekibi için durum riskli. Çünkü borç miktarı, kulüp gelirinin 4,4 katı.

18. Monaco

Fransız ekibinin 148 milyon euro borcu bulunuyor ve geçen seneye oranla borçları %39 azalmış. Kulübün borç miktarı, gelirlerinin 1,3 katı.

17. Lyon

Bir başka Fransız ekibi Lyon'un 159 milyon euro borcu bulunmakta. Geçen yıla oranla borçları %65 artmış ve gelirlerinin 1,7 katı borçları var.

16. Liverpool

İngiliz ekibi Liverpool'un 163 milyon euro borcu var ancak Liverpool için bu rakam pek mühim değil. Liverpool bu miktarın iki katından fazla bir gelire sahip.

15. Atletico Madrid

İspanyol ekibi Atletico Madrid'in borcu geçen seneye göre %124 artarak 164 milyon euroya ulaşmış. Kulübün geliri bu borcu karşılayabiliyor neyse ki.

14. Dinamo Moskova

Rus ekibinin 164 milyon euro borcu var. Bu miktar kulüp gelirinin 2,4 katı, kulüp varlığının ise 4,1 katı.

13. Fenerbahçe

166 milyon euro borcu olan temsilcimiz Fenerbahçe, geçen seneye oranla borcunu %24 azaltmış. Ancak hala riskli durumda. Çünkü borç miktarı, kulüp gelirinin 1,5 katına denk geliyor. Öte yandan borç, kulüp varlıklarının 6 katı boyutunda.

12. PSG

Paris St. Germain'in ise borcu 186 milyon euro. Ancak borcun, gelire olan oranı 0,4. Yani PSG borcunun 2,5 katı daha fazla para kazanıyor.

11. Sunderland

İngiliz ekibinin 208 milyon euro borcu var. Bu miktar kulüp gelirinin 1,5 katı.

10. Roma

İtalyan ekibi Roma da 208 milyon euro borca sahip. Bu borç tutarı Roma için riskli değil çünkü takımın gelirine neredeyse eşit.

9. Juventus

Bir başka İtalyan ekibi Juventus'un borcu ise 209 milyon euro. Geçen yıla göre borç miktarı yüzde 6 yükselmiş ama Juventus'un borç / gelir oranı 0,6. Başka bir deyişle Juventus'un 60 lira borcu varsa 100 lira da geliri var.

8. Galatasaray

Listede bir başka temsilcimiz Galatasaray da yer alıyor. Galatasaray'ın borç miktarı Fenerbahçe'den daha yüksek. 222 milyon euro borcu olan sarı kırmızılı ekip ne yazık ki borcundan daha düşük bir gelire sahip. Galatasaray'ın borcu, gelirinin 1,5 katı. Öte yandan kulüp varlıkları, borç miktarının 4'te 1'i.

7. CSKA Moskova

Rus temsilcisi CSKA Moskova'nın da başı borçlarla dertte. Ekibin gelirinin 3,7 katı büyüklüğünde borcu bulunuyor ki bu miktar 224 milyon euro.

6. AC Milan

İtalyan ekibi Milan'ın borcu 249 milyon euro. Geçen seneye göre borcun miktarı yüzde 36 artmış. Ancak borcun gelire oranı neredeyse eşit. Milan için büyük bir risk oluşturmuyor.

5. QPR

İngiltere Championship ekibi QPR'ın borcu 279 milyon euro. Bu borç kulüp gelirinin 2,5 katı, kulüp varlığının ise 4,8 katı.

4. Valencia

İspanyol ekibi Valencia'nın borcu gelirinin 3,5 katı. O da 285 milyon euro ediyor.

3. Inter

İtalya'nın güçlü ekiplerinden Inter'in 306 milyon euro borcu var. Inter de geliri borcundan daha düşük olan takımlardan. Inter'de borcun gelire oranı %180, borcun kulüp varlığına oranı %240.

2. Benfica

Portekiz ekibi Benfica 336 milyon euro borca sahip. Borcu, gelirinin 3,3 katı olan Benfiica, bu konuda riskli bir durum içerisinde.

1. Manchester United

Borç konusunda zirvede Manchester United yer alıyor. Kırmızı Şeytanlar'ın tam 536 milyon euro borcu var. Geçen yıla göre borç miktarı %25 artmış. Ama Manchester United'ın geliri bu borcu karşılayabiliyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir