Federer: 'Bu Kadar Popüler Olduğumu Bilmiyordum'

 > -

TEB BNP Paribas İstanbul Open Erkekler Tenis Turnuvası'nın bir numaralı seribaşı Roger Federer basın toplantısı düzenledi.

İsviçreli oyuncu Türkiye'de tenisin ve kendisinin bu kadar popüler olduğunu bilmediğini söyledi. Tenisin gelmiş geçmiş en büyük isimlerinden biri olarak gösterilen Federer, "Taraftarları ve sabırsızlıkla maçların başlamasını bekliyorum" ifadelerini kullandı.

İstanbul ve Türkiye ile ilgili görüşlerini dile getiren Roger Federer, "Dünyayı dolaşan biri olarak her zaman yeni bir şehre ülkeye gitmek heyecanlı oluyor. İstanbul ve Türkiye hakkında çok şeyler duydum. Her zaman buraya gelmek istiyordum. 24 saattir buradayım. İnsanlar çok iyi dost canlısı. Hava çok iyi. Kort da çok iyi. Bütün tribünler de dolacağını umuyorum bu bize çok yardımcı olacak. İstanbul, buraya gelmeden gördüğüm fotoğraflardaki gibi" dedi.

Roger Federer'in İstanbul Cup'ta çıkacağı ilk maçın tarihi ve saati belli oldu.

Türk taraftarlar konusunda da açıklama yapan Federer, "İstanbul'a tenis oynamaya geldim. Ancak fırsat bulduğum zaman gidebileceğim yerlere gideceğim. Sonuçta sadece kort ve oteli görmek de sıkıcı olur. Burada tenisin ve kendimin ne kadar popüler olduğumu bilmiyordum. Bu istatistikleri ve rakamları gördüğümde çok ilgilendim. Tenisin çok popüler olduğunu gördüm. Burada ileride çok sayıda tenis turnuvası düzenleneceğini düşünüyorum. Buraya çok üst düzey tenisçilerin geleceğini düşünüyorum. Bu turnuva buna yardımcı olcak. Burada popüler olmayı bilmek çok heyecanlı. Taraftarları ve sabırsızlıkla maçların başlamasını bekliyorum" ifadelerini kullandı.

Toprak kortta oynanan tek Grand Slam Fransa Açık öncesi düşüncelerinin sorulması ve şansının sorulması üzerine ise Federer, "Toprak kort aşamasından önce alışmaya çalışıyorum. Fransa Açık'a kadar 3-3.5 hafta var ve uzun bir süre hazırlanma süresi olacak. Uzun zaman sert kortta oynadıktan sonra toprak korta geçerken bazı sorunlar olabiliyor. Fransa açık en büyük hedeflerimden birisi. Umarım İstanbul'da bu formumu yakalarım ve Fransa Açık'a kadar hazır olurum. Nadal formsuz olsa da favori. Djokovic'in de şanslı oludğunu düşünüyorum. Nadal geçtiğimiz yıllar kadar formda olmasa bile onu toprak kortta yenmek çok zor olacak" yanıtını verdi.

Kariyerinin en önemli anı olarak 2003'teki Wimbledon'da kazandığı ilk Grand Slam şampiyonluğu olduğunu vurgulayan İsviçreli tenisçi, "6 ay sonra da Avustralya açık'ı kazındım ve dünya 1 numarası oldum. 1 numara olmak için arkadaşlarımdan ailemden coach'umdan çok büyük yardım aldım. Şans eseri 1 numara olamazsınız, çok çalışmalısınız" dedi.

Olimpiyat altını büyük gurur kaynağı 
Kariyerinde katıldığı turnuvalardan da bahseden Roger Federer, "Davis Cup, Olimpiyat ve Grand Slam'leri kazandım. Hepsi kendi açısından farklı. Olimpiyatlar her zaman mücadele edeceğiniz bir alan değil. Rio'da oynama fırsatı bulabilirsem, 5. kez olimpiyatlara katılacağım. Belki de o dönemde diğer oyunculardan daha deneyimli olacağım. Olimpiyat altını kazanmak benim için büyük gurur kaynaığı. Wimbledon kariyerimde gurur duyduğum turnuvalardan biri. Davis Cup'ta ülkemin bayrağını en üst düzeye çekmek gurur duyucu.

Olimpiyatlar'da diğer oyuncularla aynı yerde kalıyorsunuz. Bambaşka bir atmosfer var. Davis Cup'ta kendimi doğal bir lider olarak gördüm. Takımın önce geldiğini düşünerek çalıştık. Geçen yıl Davis Cup'u kazanmak inanılmaz bir başarıydı. Taraftardan, üzerimizde çok büyük baskı vardı. Özellikle finalde ülkemizin bize ihtiyaç duyduğu anlarda gerçek kişiliğimizi koymak harika oldu. Gelecekte de neler olabileceğini bilmiyoruz.

Grand Slam'ler iki hafta sürüyor. Burada hastalanmamanız, sakatlanmamanız, sakin olmanız, dinlenmeniz gerek. Çünkü bir çok tenisçinin maçlar devam ettikçe odaklanmakta zorlandığını biliyorum. Bazen beş set oynayabiliyorsunuz. Tabi buna göre antrenman yapıyorsunuz. Grand Slam'lerde başarılı olmak çok çok zor. Bizim turumuzun da en önmel bir parçası Grand Slam" diye konuştu.

Herşeyimiz kusursuz olmalı 
"Geçmişinde pişmanlık duyduğun bir şey var mı?" sorusuna İsviçreli oyuncu şu yanıtı verdi, "Çok fazla pişmanlık duyduğum bir şey yok. Bazı hatalar yapmışımdır. Ancak bu hataları yapmış oluğum için buradayım. Ben hücuma dönük bir oyuncuyum ama bazı kaçırdığım sayılar da oluyor. Ama geçmişte yaptığımız seçimlerden ders almamız önemli. Menajerlerimiz, kız arkadaşlarımız her şeyimiz kusursuz olmalı. Profesyonel olarak da bunları öğrenmeniz gerekiyor. Yaptığınız şeye, yediğiniz şeye, enerjinizi nasıl koruyacağınıza dikkat etmelisiniz . Bugün buradasınız yarın dünyanın başka bir yerine gidiyorsunuz. Tamamen profesyonel olmalısınız. Dünya 1 numarası olduktan sonra daha fazlasını istediğimi söyledim. Bunun için çok çalıştım. Her zaman zirvede kalmaya çalıştım"

Marsel'le oynarsam... 
2'inci turda Marsel İlhan ile karşılaşabileceğinin hatırlatılması ve Türkk oyuncuyla ilgili düşüncelerinin sorulması üzerine ise Federer, "İki yıl önce kendisine dikkat etmiştim. Son derece dostça benimle görüşen iyi bir insan. Türk tenisini çok iyi bildiğimi söyleyemeyeceğim. Bunu öğrenmek için geldim. Ama burada çok popüler olduğunu insanların ilgili olduğunu gördüm. Eğer Marcel'le oynarsam özel bir atmosfer olacağını düşünüyorum" yanıtını verdi.

"Deneyiminiz arttıkça hareketleri yapmanız sahada daha mı kolay oluyor" sorusuna ise Federer, "Bazen hiç bir sebep yokken sinirli olabilirsiniz. Bazen de sakin olabilirsiniz. Bu duygu içinizden hiç gitmiyor. Tenisten uzaklaştığınızda çok özlüyorsunuz. Bazen maçlarda gerilebiliyorum ama deneyim burada öne çıkıyor. Genel olarak kendime güveniyorum. Maçlara iyi hazırlanmanız fiziksel olarak iyi olmalısınız ki çok fazla sürprizle karşılaşmayasınız. İlk baştka her şey benim istediğimi gibi gideceğni zannediyordum. Am ilerleyen dönemlerde bunların yeterli olmadığını gördüm. Bunun için çok çalıştım. Genel olarak performansımdan ve geldiğim yerden dolayı çok mutluyum" yanıtıyla sözlerini bitirdi.

Roger Federer, daha sonra basın toplantısı düzenlediği otelin bahçesinde gösteri maçı yaptı.

Eurosport ve CHA

Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir