Facebook Gökten İnternet İndirecek

 > -

Facebook Gökten İnternet İndirecek

Teknoloji devi, interneti insansız hava araçlarıyla taşıma projesini geliştirmek için Connectivity Lab birimini kurdu.

Dünyanın internete erişimi olmayan üçte ikilik nüfusuna bedava internet vaat eden Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, Connectivity Lab adı verilen yeni bir araştırma birimini hayata geçirdi. Laboratuvarın amacı, yoksul ülkelere insansız hava araçları, lazer teknoloji ve uydularla internet erişimi sağlamak. Zuckerberg, blog sayfasından yaptığı açıklamada, "İnterneti gökten ışınlamayı amaçlayan projeler üzerinde çalışıyorduk" ifadesini kullandı.

Zuckerberg'in 5 milyar insana internet erişimi sunmayı amaçladığı 'internet.org' projesi, yerel cep telefonu operatörleriyle ucuz telefonlar satmayı içeren geleneksel yöntemler de içeriyor. Bu kapsamda Ruanda gibi ülkelerde Nokia işbirliğiyle son derece ucuz içerik ve akıllı telefonlar dağıtılması amaçlanıyor.

Connectivity Lab basamağı ise geleneksel yöntemlerin çok ötesine giden yöntemler geliştirmekten sorumlu olacak. Mart başında İHA üreticisi Titan Aerospace'i satın alacağı söylentileri çıkan Facebook, bu şirketin ürettiği ve 5 yıl havada kalabilen drone’larla interneti gökten indirmeyi planlıyor. İHA'lar, kırsal bölgelere internet taşıyacakken, daha izole yerleşim bölgelerine uydulardan gönderilecek kızılötesi lazer ışınlarıyla internet imkanı sunulacak.

Facebook'un, uydulardan lazerle internet ışınlama teknolojisini geliştirmek için NASA ve Zephyr adlı güneş enerjili drone’u geliştiren ekiple çalışmalar gerçekleştirdiği belirtildi.

Google, interneti olmayan bölgeleri çevrimiçi yapmak için benzer bir proje olan Project Loon'u geçen yaz açıklamıştı. Google, Stratosfer'de 100 gün boyunca uçacak balonlar aracılığıyla, özel geliştirilmiş antenlerden 3G hızında internet taşımayı hedefliyor.

  • aljazeera.com.tr
Haberin Tamamı İçin:

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

CEODeepMindFacebookGoogleMark Zuckerbergcep telefonu
Görüş Bildir