Evlensen Dert, Evlenmesen Ayrı Dert: 'İnsanlar Evlilikten Neden Korkuyor?' Sorusunun Yanıtı Olabilecek 15 Sebep

253PAYLAŞIM

Evlilikten korkmakta haklılar mı, ne dersiniz?

1. Kaynana ve görümce terörü...

Eve alacağınız en ufak eşyaya bile karışan, tatil günlerinde eşinizle sizi yalnız bırakmayan, sürekli olarak eşinizi dolduruşa getiren bir kaynana veya görümceye sahip olmak çekilecek dert değil.

2. Ev işlerinin yükünü kaldıramamak...

Anlayışlı bir eşiniz yoksa ev işleriyle başa çıkma konusunda yapayalnız kalabilirsiniz. Bir Kadir Ezildi değilseniz bu ihtimalin sizi korkutması normal.

3. Düğün ve ev düzme aşamasında yapılacak masraflar...

Çeyiz olayının Lale Devri'ni yaşadığı şu dönemde, ev düzme ve düğün işleri o kadar pahalıya patlıyor ki... Artık parası olmayan evlenemiyor desek yeridir. Bu kadar gösterişe gerek var mı? Orası tartışılır...

4. İki ailenin anlaşamama ihtimali...

Bir söz vardır bilir misiniz? "Avrupa'da evlilik tangoya benzer, iki kişi ile yapılır. Türkiye'de evlilik halay gibidir, iki aile arasında yapılır" Türkiye'de evlilik müessesesinin özeti tam olarak budur.

5. Boşanmak...

suptr.com

Yıllara göre boşanma oranlarına bakıldığında her sene sayının bir diğer seneye oranla arttığını görebilirsiniz. Boşanmaların büyük çoğunluğunun da evliliğin ilk 5 senesi içinde gerçekleştiği bir diğer gerçek.

6. Eşiniz tarafından çocuk yapma, para, statü vb. için kullanılmak...

Hatırlarsanız Gönül Yazar, Rüzgar Maden ile birlikte olduklarını ilk duyurduğunda 'Rüzgar seni kullanıyor' diyenlere ateş püskürüyordu. Ancak ayrıldıklarında Rüzgar'ın kendisini nasıl para ve ün için kullandığını anlatmıştı... İnsan kimin, hangi amaçla hayatına girdiğini bilemiyor tabii...

7. 'Ya daha iyisi çıkarsa' düşüncesi...

Her zaman eşinizden daha iyi görünümlü, daha zengin, daha iyi mevkide veya daha romantik biri mutlaka olacaktır. Ancak önemli olan daha iyisi değil, kimin size daha iyi geldiğidir. Bunu da unutmamak gerek.

8. Aldatılmak...

Aldatılmanın ardından yaşanılan öz güvensizlik, insanlara karşı oluşan güven sorunu ve eşinizi affedip affetmeme konusunda karar vermeye çalışmak... Hepsi o kadar yorucu ki.

9. Aldatmak...

Aldatılmak bir yana, kontrolü kaybedip partnerini aldatmak da birçok insanın korkulu rüyası. Özellikle de evliliklerinde partnerleriyle yaşadıkları cinsel hayatın kendilerini tatmin etmediği kişiler bunu yaşıyor. Taşıması zor bir yük olsa gerek...

10. Evlendikten sonra eşinizden sıkılma ihtimali...

Sevgililik döneminde veya evliliğin ilk zamanlarında her şey çok eğlenceliyken bir yerden sonra bir anda ölümüne sıkıcı bir hal alabilir. Evlilik bir kumardır diye boşa demiyorlar...

11. Artık hiç yalnız kalamama düşüncesi...

Sinemaya giderken, sabah erken saatlerde koşuya çıkacakken veya yatakta biraz kafa dinlemek için otururken yalnız kalamama düşüncesi kafanızda dönüp dolaşıyor olabilir. Ancak şu da var ki, zaten doğru eş seçimi sonrasında bunları tek başınıza yapmak istemezsiniz.

12. Evlendikten sonra eşinizin zamanla değişmesi...

Evlendiğinizde oldukça fit bir vücuda veya naif bir kişiliğe sahip olan eşiniz, evlendikten sonra tamamen saldıysa veya kaba bir kişiliğe büründüyse korktuğunuz başınıza geldi demektir. Geçmiş olsun.

13. Aynı insanla bir ömür geçirme düşüncesi...

Bir şeylerden çabucak sıkılan insanlar için en büyük sorun bu olsa gerek! Üzgünüz ama bu sıkıntıyı nasıl aşacağınıza karar vermek tamamen size kalmış...

14. Aile olmayı başaramamak...

Eşinizi çok sevebilirsiniz ancak yine de aile sıcaklığını yakalamak çok da kolay bir şey değil. Bunun için iki tarafın da aynı derecede özverili olması gerekiyor.

15. Evlendikten sonra maddi sıkıntı çekilmesi ihtimali...

Aile evindeki gibi rahat bir şekilde yaşamayı tabii ki herkes tercih eder ancak şunu da unutmamak gerekir ki maddi iniş çıkışlar her zaman olabilir. Önemli olan o sürecin nasıl idare edildiğidir.

Bu içerikler de hoşunuza gidebilir 👇

Hak Vermelere Doyamayacaksınız: Evlilik Öncesi ve Sonrasını Çok Net Betimleyen 9 Karikatür - onedio.com
Hak Vermelere Doyamayacaksınız: Evlilik Öncesi ve Sonrasını Çok Net Betimleyen 9 Karikatür - onedio.com
Evli Çiftlerin "Keşke Evlenmeden Önce Bunu Bilseydim" Dedikleri 16 Şey - onedio.com
Evli Çiftlerin "Keşke Evlenmeden Önce Bunu Bilseydim" Dedikleri 16 Şey - onedio.com
10 Yıl İçinde Evlenme İhtimalini Söylüyoruz! - onedio.com
10 Yıl İçinde Evlenme İhtimalini Söylüyoruz! - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tarcin-tarco

Evlensen bir türlü, evlenmesen bir türlü. Ne gerek vardı böyle şeylere?

first_contact1

hepsi

dunecka

en korktuğum ihanet diğerleri aşılır.

tarcin-tarco

Aşacağını düşünüyorsun fakat aşılmıyor işte. Bunca evli insan neden mutsuz?

dunecka

ne biliyim kanki onlara sor? evlenmeden iyi düşünmek lazım evlenmeselerdi. ihanetin yanında diğer örnekler bana göre hafif kalır. mesela sıkılacağımı düşünüyorsam zaten niye evleniyim?

xena-7renk

Sanırım ben eşcinsel olduğum için korkuyorum. Sonuçta bi erkekle evlenmek zorundayım ve bir ömür idare edebilmek.. ürkütücü. Çocuklarımıza sıcak bi aileyi canlandırabilmek için beraber yaşamak ve bir gün ayrılık ya da kavga durumunda beni açık etmesinden korkuyorum sanırım. Heterolar bile evlilikten korkuyorken bir de bizimkini düşünün. Bi kadınla evlenebilme ihtimalim yok. Anca gizli saklı. Ve bu hiç hoş değil. Dışarıda belli etmeden yaşamaya çalışmak. Aman biri bir şey der tadımızı kaçırır diye korkmak. Ya da lezbiyen fantezileri canlanıp sarkıntılıp yapmalarından korkmak. Ya da bi tanıdık görür korkusu. Gerçekte ruhumu daraltan şeyler bunlar. Neyse ki kız arkadaşımdan ayrılalı çok olmadı ve uzun yıllar daha hiçbir kadınla olamayacağımı biliyorum. Belki de hiç olamam. Ama evlenmem gerektiğini biliyorum yaş 30 olmadan. İnsanın ruhu sarsılıyor hayatını düşününce. Gay'lerin durumu bizden de beter. Evlilikle sınanan ya da ruhuyla sınanan herkese sabır diliyorum.

cagirmayin-gelmeyecegim

Neden 30 yaş olmadan evlenmek zorundasın ? İstemediğin bir şeyi toplum baskısı yüzünden kendine yapma . Mutsuz etme kendini. Evet zor hayattır mutlaka yaşamak istediğin hayat ama zorundayım yada başka bir kadınla olamam diye negatif bakma dünya ya . Zaman her şeye ilaçtır ...

xena-7renk

Sadece çok şey umut ettim bunca zamanda ve hayal kırıklıkları yaşadım. Ama umut etmezsen hayal kırıklığı da yaşamayacağımı farkettim. 30 yaş kendime koyduğum bir sınır. Çünkü çocuklarımla aramda çok yaş farkı olsun istemiyorum ve de artık o yaşa gelince üzerimdeki baskı iyice artacak biliyorum. Toplum çok umrumda değil ama ailem umrumda. İyi insanlardır ama dünya görüşleri çok da ufuk çizgisinin üzerinde değil ne yazık ki. Yapmam gerekenler var. Sevdiklerim mutlu olmazsa ben bu gizli yaşadığım hayatımdan daha da mutsuz olurum. Onların bana anormal, sapık-sapkın ya da hastalıklı gibi bakmasını istemiyorum. Çevrelerinden utanmalarını da. Beni gizli tutmak zorunda kalmalarını da. Bu beni daha çok kırar. Ve sevdiğim kadınla da bir daha olamayacağımı biliyorum. Çünkü sanırım o evlenecek ve biz çok seven ama bir yerlerde tıkanan, hep te tıkanacak olan o çiftlerdeniz işte.. Kabulleniyorum zor olsa da.

l0ki

napacaksanız yapın da: esinizi iyi tanımadan yapmayın, ilk yüzünüze gülene inanmayın, maddi durumunuz yeterli değilse başka birinide sefalete sürüklemeyin, maddi durumunuz iyiyse nafaka avcılarından sakının finalde de şiddete başvurmayın kimse sizin malınız değil.. kişiyi iyi tanıyın öküzse kaç da alla alla

Görüş Bildir