Görüş Bildir
Haberler
Ergenekon Davasında Mühürlü Oda Skandalı

Ergenekon Davasında Mühürlü Oda Skandalı

Ergenekon Davasında Mühürlü Oda Skandalı

Erzincan'daki Ergenekon davasında sanık Albay Murat Yılmaz'a ait odaların 3 yıldır mühürlü olarak unutulduğu ortaya çıktı. Erzincan Merkez Komutanlığı'ndaki kapalı kalan 3 odanın açılmasına karar verildi.

Erzincan'da 'İrtica ile Mücadele Eylem Planı'nı uygulamaya koydukları iddiasıyla aralarında Erzincan Cumhuriyet eski Başsavcısı CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner'in de bulunduğu 14 sanıklı davaya ek olarak 11 kişiye açılan ikinci davada, sanık olarak yargılanan Albay Murat Yılmaz'a ait odaların 3 yıldır mühürlü olarak unutulduğu duruşmada ortaya çıktı.

Erzincan Merkez Komutanlığındaki kapalı bulunan 3 oda, mahkemenin verdiği kararla açılacak.

AK Parti ve Gülen Cemaatini bitirmeye yönelik 'İrtica ile Mücadele Eylem Planı'nı Erzincan'da uygulamaya koydukları iddiasıyla, dönemin 3'üncü Ordu Komutanı Orgeneral Saldıray Berk ve Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner'le birlikte subay, MİT mensuplarının bulunduğu 14 sanıklı dava Yargıtay 11'inci Ceza Dairesinde görülürken, Erzincan'da 11 sanıklı '2'nci Ergenekon' davası açıldı.

2010- 2013 yıllarını kapsayan dönemde, önceki davanın gizli tanığı 'Munzur' kod adlı S.Z. ile Erzincan Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yaşar Faruk Günay'ın şikayeti üzerine açılan davada, sanıklar hakkında 'silahlı Ergenekon terör örgütüne üye olma, rüşvet vermeye teşebbüs, varolan örgütün korkutucu gücünden yararlanarak tehdit, tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurmak' suçlarından 7.5 ila 27 yıl arasında değişen hapis cezaları istendi.

Davada, gizli tanık 'Munzur'u CHP'li Ahmet Ersin ve Erol Tınastepe ile görüştürüp, ifadelerini değiştirmek için para vermeye aracılık ettikleri iddiasıyla, Paradise pastanesi sahipleri Erdal Erdoğan, Abdullah Erdoğan ile birlikte gazino işletmecisi Davut Konig, İlhan Cihaner aleyhine tanıklık yapan eski polis memuru Fatih Kutbay, Albay Murat Yılmaz, Binbaşı Necip Kızılkaya, Yarbay Serdar Işıksoy, Astsubay İrfan Tezcan, veteriner hekim Bülent Bakıcı, ilk davadaki Astsubay Şenol Bozkurt'un Aksaray'daki halası Aymelek Karabacak ile kuzeni Murat Ekli sanık olarak yer aldı.

3 yıldır mühürlü

Erzurum 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesinde bugün görülen 2'nci duruşmada 6 tutuksuz sanık ve avukatlar hazır bulundu.

Sanıklardan Albay Murat Yılmaz, görev yaptığı dönemde Erzincan Merkez Komutanlığındaki odasında arama yapılmak istendiğini, ancak buna askeri savcılık tarafından karşı çıkıldığını söyledi.

Askeri savcılığın kararı ile mühürlenen 3 oda bulunduğunu kaydeden Albay Yılmaz, '3 yıldır bu odalar mühürlü halde bekletiliyor. İçerisinde kendime ait şahsi eşyalarım, 2 tabancam bulunmakta. Tayini çıkan subay ve astsubayların kişisel dosyaları da içeride. Bu yüzden kişisel dosyalar gönderilemedi. Odalar açılıp incelenebilir. Suçsuz olduğumu bildiğim için mührü bozmadık' diye konuştu.

Duruşmada ifadesi alınan Fatih Kutbay ise polislikten ihraç edildikten sonra sigortacılık işi yapmaya başladığını söyledi.

Ergenekon soruşturması kapsamında dönemin başsavcısı olan İlhan Cihaner'e emniyete ait soruşturma dosyasından ve bilgisayarlardan önemli bilgiler sızdırdığı iddia edilen Fatih Kutbay'ın savcılıkta verdiği ifadesi Mahkeme Başkanı Mustafa Kahya tarafından okundu.

Kutbay da, emniyet içerisindeki çekişmelerden dolayı dosyaya dahil edildiğini öne sürdü. Görev yaptığı dönemde emniyet kayıtlarında yer alan bu dosya ile ilgili telefon kayıtları ile birlikte yaklaşık 4 bin kişinin fişlendiğini gösteren listeyi emniyet kayıtlarından alarak İlhan Cihaner'e verdiğini itiraf eden Fatih Kutbay, hiçbir örgütle bağlantısının olmadığını öne sürdü.

CNN Türk

Kaynak: http://www.cnnturk.com/turkiye/ergene...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0