Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Erdoğan: 'Ne Kadar Etabınız Varsa Hepsiyle Gelin'

 > -

Cumhurbaşkanı Erdoğan darbe girişimin ardından ilk kez MİT Müsteşarı Hakan Fidan'la Beştepe'de bir araya geldi. 2 saat süren görüşmenin ardından Erdoğan darbe girişimi sırasında bombalanan TBMM'yi ziyaret etti. Burada konuşan Erdoğan, "Birçok virüsler dolaşıyor. Bakıyorsunuz ikinci, üçüncü etabıyla gelecek... Ne kadar etabınız varsa hepsiyle beraber gelin" dedi.

Konuşmasında uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's'u da eleştiren Erdoğan; "Sen kimsin? Biz senin üyen değiliz ki. Sen kimsin? Sana ne? Haddini bil. Sen Türkiye ile böyle bir açıklama yapma yetkisine sahip değilsin" dedi. S&P, geçtiğimiz gün Türkiye'nin BB+ olan notunu BB`ye düşürmüştü.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan ilk kez MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile Beştepe'de bir araya geldi. 

Cumhurbaşkanlığı kaynakları 17:55'te başlayan görüşmenin "olağan" bir görüşme olduğunu açıklamıştı.

Erdoğan Darbeyi Eniştesinden Öğrenmiş - onedio.com
Erdoğan Darbeyi Eniştesinden Öğrenmiş - onedio.com

Cumhurbaşkanı Erdoğan canlı yayında Al Jazeera'nin sorularını yanıtlarken, 15 Temmuz akşamı darbe haberini eniştesinden aldığını söylemiş, "Tabii burada bir istihbarat zaafı olduğu ne yazık ki ortada. Çünkü güçlü bir istihbarat maalesef olsaydı böyle bir imkân bu Fettullahçı terör örgütüne doğmazdı" demişti.

Yıldırım: 'Darbe Girişimini Yakın Korumamızdan, Vatandaştan Öğrendik' - onedio.com
Yıldırım: 'Darbe Girişimini Yakın Korumamızdan, Vatandaştan Öğrendik' - onedio.com

Başbakan Binali Yıldırım da bugün "Darbe girişiminin başladığını 15 dakika sonra öğrendik. Yakın korumalardan, eşten dosttan, vatandaşlardan öğrendik" demişti.

Görevden alma da istifa da yok

Bu açıklamalar göz önüne alındığında görüşmede Fidan’ın istifası ya da görevden alınacağı beklentisi ortaya çıkmıştı. Ancak bunların gündeme gelmediği iddia edildi. 

Hürriyet'te yer alan habere göre bir yetkili, “Görevden alma da istifa da yok, Sayın Müsteşar devam ediyor” dedi. Fidan’ın darbe girişimi ve sonraki süreçle ilgili Erdoğan’a MİT’in yaptığı analizle ilgili bilgi verdiği öğrenildi.

Öte yandan görüşmede Erdoğan’ın, Fidan’a “Çok kötü sınav verdiniz” dediği, Fidan’ın da “Ne emrederseniz onu yapmaya hazırım” yanıtı verdiği öğrenildi.

Erdoğan, görüşmenin ardından TBMM'ye geçti

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bir hafta önce yaşanan darbe girişimi sırasında darbeciler tarafından peş peşe bombalanan yerlerden biri olan Türkiye Büyük  Millet Meclisi’ni (TBMM) ziyaret etti.

TBMM Başkanı İsmail Kahraman tarafından törenle karşılanan Erdoğan, daha sonra Kahraman'ın makam odasına geçti.

S&P'ye sert eleştiri: Haddini bil

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra Meclis Tören Salonu'na geçerek burada bir konuşma yaptı.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şu şekilde;

"Bu buluşmamızın, bir araya gelişimizin tamamıyla demokratik bir hukuk devletini yıkmaya yönelik bir silahlı teşebbüsün ardından olmasını istemezdim. Ne yazık ki bu, böyle bir teşebbüsün ardından oldu.

Parlamento binamızı gezerken Meclisimizin düştüğü bu hali görünce gerçekten büyük bir hüsran yaşadım diyebilirim. Bu teşebbüste bulunanların bu milletin evladı olması mümkün değil."

"Ülkemizde bölücü terör örgütünü biliyorduk, DAİŞ'i biliyorduk, PYD yi biliyorduk, YPG'yi biliyorduk. Bunları biliyorduk fakat tanımı farklıydı. Ne diyorlardı, 'bunlar aynı zamanda dini bir grup, eğitimle uğraşırlar, bunların silahla işi yok.' Bunların silahla olan işi diğerlerinden çok daha farklı bir şekilde. Bunlar bu milletin vermiş olduğu vergilerle, bu milletin parasıyla elde ettikleri silahı, tüm uçaklarıyla, helikopterleriyle, tanklarıyla, toplarıyla, ağır silahlarıyla millete karşı kullanacak kadar alçak, hain, namussuzdurlar."

"Sakın bu meydanları boş bırakmayın"

"Kendilerine göre koordinatlar istediler tutmadı, tamam geldiniz Meclis'i vurdunuz, burası milletin Meclisi. Siz, milletin temsilcilerini, milleti vurmaya kalktınız. İşte onun için bu kardeşiniz, elindeki cep telefonlarıyla televizyonlara bağlandığı zaman, meydanlara milletimi davet ettiğim andan itibaren milletim eğer 81 vilayette meydanlara yürüdüyse, işte bunların bu hesabının dışındaki adımdı ve buraya yapılan o saldırıydı. Milletime şu çağrıda bulunuyorum, ikinci bir talimata kadar sakın bu meydanları boş bırakmayın."

"Ne kadar etabınız varsa hepsiyle beraber gelin"

"Birçok virüsler dolaşıyor, 'ikinci etabı, üçüncü etabı gelecek'. Ne kadar etabınız varsa hepsiyle beraber gelin."

S&P'ye sert eleştiri

"Sen kimsin? Biz senin üyen değiliz ki. Sen kimsin? Sana ne? Haddini bil. Sen Türkiye ile böyle bir açıklama yapma yetkisine sahip değilsin. Bunların derdi başka. Bu yaptıkları açıklamalar siyasidir, Türkiye düşmanlığından kaynaklanmaktadır."

S&P Türkiye'nin Kredi Notunu Düşürdü, Dolar Tarihi Zirveyi Gördü - onedio.com
S&P Türkiye'nin Kredi Notunu Düşürdü, Dolar Tarihi Zirveyi Gördü - onedio.com

Olağanüstü Hal ilanı

"Tabii burada istismarı yapılan bir konu daha var. Nedir o, 'ekonomi çöker.' Ekonomi çökmez. Şu anda idarede hükümetimiz var. Silahlı Kuvvetler falan hepsi kendi görevleri ne ise ogörevinin başında. Aynı şekilde polisimiz görevinin başında. Peki anormal olan ne? Hükümet, aynı görevini yapacak, tam aksine bir de valiliklerin görevleri artacağı gibi valilerin bu noktadaki gücü daha da artacaktır ve tasarruf alanları valilerimizin daha da artacak ve böylece illerimizde de inşallah ekonomik çalışmalardaki, müteşebbisimizin çalışmalarındaki süreç daha da hızlandırılacaktır."

"Olağanüstü hal ilan edildi diye bazı ürünlerin satılmasında yüksek fiyat uygulamasına girenlere sesleniyorum; eğer böyle bir yanlış teşebbüsün içinde olanlar olursa, bilsinler ki bunların tepesine devletimiz de biner, hükümetimiz de biner."

"OHAL çıktı da millet marketlere mi koştu. Tam aksi meydanlara mı koştu? Burası önemli. Çünkü bu OHAL, demokratikleşme sürecimizin hızlandırılmasını teminat altına alma adımıdır"

Ajanslar

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Görüş Bildir