En Zengin 8 İş Adamının Serveti Dünya Nüfusunun Yarısının Mal Varlığıyla Eşit

 > 
726PAYLAŞIM

İngiltere'nin önde gelen yardım kuruluşu Oxfam'in yaptığı son araştırmaya göre dünyanın en zengin 8 milyonerinin toplam serveti 426 milyar dolar yani 1.7 trilyondan fazla ediyor. Oxfam GB'nin yöneticisi Mark Goldring; "Bu yılın eşitsizlik görüntüsü daha belirgin, daha doğru ve geçmişte olduğundan çok daha şaşırtıcı," diyor araştırmanın sonucuyla ilgili ve ekliyor,

"Bir golf arabasına kolayca sığabilecek bir grup adamın insanlığın fakir olan yarısından daha fazlasına sahip olması çok garip."

Aşağıda gördüğünüz 8 kişinin toplam serveti, dünya nüfusunun yarısının yani toplam 3.6 milyar kişinin 409 milyar dolarlık mal varlığından fazla.

The Mirror'ın haberine göre Bu rakamlar İsviçre'nin Davos kentinde yapılacak olan, ticaret ve politika dünyasının seçkin kişilerinin katılacağı Dünya Ekonomik Forum'una yaklaştığımız bu günlerde yayınlandı.

İngiltere Başbakanı Theresa May'in de katılacak olduğu Dünya Ekonomik Forumu'nun bu yılki ana teması ise hassas ve sorumluk sahibi liderlik olacak.

Oxfam'in yayınladığı rapor ile ilgili açıklaması ise şöyle oldu; "'%99 için Bir Ekonomi' adlı rapor zengin ve fakirin arasındaki farkın korkulandan çok çok daha büyük olduğunu gösterdi."

'Şirketler ekonomiye herkese fayda sağlayacak adil bir şekilde katkıda bulunmuyor'

İngiltere'de yer alan bir yardım kuruluşu olan Oxfam ayrıca, en tepede bulunan zenginlik yoğunluğunun da yoksulluk ile verilen savaşı yavaşlattığını ve işletmelerin zengin sahiplerine ve yöneticilerine daha yüksek gelirler getirmeye odaklandığını da belirtti.

“Şirketler ekonomiye herkese fayda sağlayacak adil bir şekilde katkıda bulunmak yerine vergilerden kaçmaya, çalışanların maaşlarını düşürmeye ve üreticileri sıkıştırmaya çalışıyor."

Rapor bunun yanısıra 1988 ve 2011 yılları arasında dünyanın en fakir %10'luk kesiminin kazanç artışının 65 dolar olurken, en zengin %1'lik kesimin artışının tam 128 katı yani 11.800 dolar olduğunu da tespit etti.

'Eşitsizlik milyonlarca kişiyi fakirliğin içine hapsetmekle kalmıyor, toplumumuzu yaralıyor ve siyasetimizi zehirliyor'

Goldring sözlerine şöyle devam etti; “Bu gece dünyada dokuz kişiden biri aç yatacakken, bir avuç milyarder o kadar zengin ki servetlerinin tamamını harcayabilmeleri için birden fazla ömürleri olması gerekirdi. Süper-zenginlerin refahı bu kadar iyiyken dünyanın geri kalanının hali ekonominin ne kadar kötü durumda olduğunu gösteriyor.

“Eşitsizlik milyonlarca kişiyi fakirliğin içine hapsetmekle kalmıyor, toplumumuzu yaralıyor ve siyasetimizi zehirliyor. Yüksek pozisyonlardaki yöneticilerin cebine dev gibi paralar girmesinin yanısıra çalışmalar sürekli yerinde sayıyor, halk hizmetlerinden kesintiler yapılırken milyonerler vergilerden kaçıyor."

'Eşitsizliğin yüksek olduğu ülkelerde şiddet oranı artıyor'

Equality Trust kuruluşunda çalışan Dr. Wanda Wyporska'nın konu ile ilgili açıklaması ise şöyle; 

"IMF'nin, Dünya Bankası'nın ve Başkan Obama'nın yakın dönemde uyardığı gibi, eşitsizlik içinde bulunduğumuz zamanların felaketi ve eşitsizliğin yüksek olduğu ülkelerde, şiddet oranının arttığını, akıl ve fiziksel sağlığın olmadığını ve güven eksikliğini görüyoruz."

Bu golf arabasında oturup dünyanın geri kalanından daha zengin olmanın tadını çıkaracak isimler ise Forbes'in yayınladığı mal varlıklarına göre sırasıyla şu şekilde:

Microsoft kurucusu Bill Gates, net servet: 75 milyar dolar

Inditex yani Zara giyim zincirinin kurucusu Amancio Ortega, net servet: 67 milyar dolar

Berkshire Hathaway'in en büyük hisse sahibi Warren Buffet, net servet: 60.8 milyar dolar

Grupuo Carso'nun Meksikalı sahibi Carlos Slim Helu, net servet: 50 milyar dolar

Amazon ABD kurucusu, genel müdürü Jeff Bezos, net servet: 45.2 milyar dolar

Facebook kurucusu, CEO'su Mark Zuckerberg, net serveti: 44.6 milyar dolar

Oracle'ın kurucusu ve CEO'sy Larry Ellison, net servet: 43.6 milyar dolar

Bloomberg LP'nin sahibi, Michael Bloomberg net servet: 40 milyar dolar

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir