Görüş Bildir
Haberler
EMO, Taner Yıldız'ın 'Meslekten Men' Edilmesini İstedi

EMO, Taner Yıldız'ın 'Meslekten Men' Edilmesini İstedi

Batuhan
18.05.2014 - 11:29

EMO, Taner Yıldız'ın 'Meslekten Men' Edilmesini İstedi

Enerji Mühendisleri Odası (EMO) Ankara Şubesi üyesi Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız'ın meslekten men edilmesi istendi.

EMO'dan yapılan yazılı açıklamada, Bakan Yıldız'ın Soma Kömür İşletmeleri maden ocağında yaşanan facia ile ilgili olarak TMMOB Disiplin Yönetmeliği’nde belirtilen 'kamuya, halka, üçüncü şahıslara zarar vermek' suçlarını işlediği öne sürüldü.

Sermayenin, 'işçi sağlığı' ve 'iş güvenliği' önlemlerini dikkate almaması yüzünden yüzlerce işçinin hayatını kaybettiğini dile getirilen açıklamada, bunun sorumlularından birisinin de EMO Ankara Şubesi’nin 12941 EMO sicil numaralı üyesi Taner Yıldız olduğu kaydedildi. Oda, Yıldız'ın şu gerekçelerle 'meslekten men istemi' ile EMO Onur Kurulu'na sevk edileceğini duyurdu:

'1. Neoliberal devlet politikalarını uygulamaya sokarak, kamusal denetimin yeterli ve etkin bir biçimde yapılmasını engelleyen yasa ve yönetmeliklerin çıkarılmasında, özelleştirme ve taşeronlaşma uygulamalarının önünü açarak kamu madenciliğini küçülten politikaların hayata geçirilmesinde ve yüzlerce insanımızın ölümüne neden olan bu facianın oluşmasında etkin rol oynayarak bulunduğu konumu kötüye kullanmak.

ÇIKAR İDDİASI

2- Henüz teknik bir heyet inceleme yapmamışken, bilimsel veriler değerlendirilmeden facianın trafo patlamasından gerçekleştiği bilgisini kamuoyuyla paylaşarak kamuoyunu yanlış yönlendirmek, gerekçelerinden ötürü TMMOB Disiplin Yönetmeliği'nin madde 9/b bendinde belirtildiği şekliyle 'Mesleğini ve görevini kişisel ya da bir grup adına çıkar sağlamak için TMMOB mevzuatına, bilime ve meslek tekniğine aykırı biçimde uygulamak ya da mesleğini ve görevini TMMOB mevzuatına, bilime ve meslek tekniğine aykırı biçimde uygulayarak kamuya, halka, üçüncü şahıslara zarar vermek' suçlarını işlediğinden, 12941 dda sicil numaralı üye Taner Yıldız'ın meslekten men istemiyle EMO Onur Kurulu'na sevk edilmesi için EMO Merkez Yönetim Kurulu’na sunulmuştur.'

DALGA GEÇER NİTELİKTE

Açıklamada, taşeron ve sigortasız çalışma sisteminin geldiği son noktaya dikkat çekildi, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı'nın yaptığı açıklamaların kamuoyu ile 'dalga geçer nitelikte' olduğu vurgulandı.

AK Parti desteğini hep yanında gören maden işletmecisinin hiç bir önlem almadığı öne sürülen açıklamada, şu ifadeler yer aldı: 'Soma Kömür Madenleri ile ilgili güvencesizlik her kademede gündeme gelmiş hatta CHP Milletvekili Özgür Özel’in 23 Ekim 2013 tarihinde Soma Kömür İşletmeleri AŞ’de gerekli işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin alınmadığına ilişkin TBMM Başkanlığı’na verdiği araştırma önergesi ancak 29 Nisan 2014 tarihinde gündeme alınmış ve AKP milletvekillerinin oylarıyla reddedilmiştir.'

TAŞERONLUK MEŞRULAŞTIRILDI

Açıklamada, 'Soma Kömür İşletmeleri AŞ patronu Alp Gürkan'ın 30 Eylül 2012 tarihinde Hürriyet gazetesinde yayımlanan röportajında dile getirdikleri taşeronlaşmanın geldiği boyutların somutlanması adına önemlidir. İşletme kamudayken tonunu 140-150 dolara çıkardığı kömürü 23,80 dolara çıkarmakla övünen sermaye sahibi zatın 'tasarrufu' işçilerin hayatları ile karşıladığı açıktır. Hukuksuzluğu, örgütsüzlüğü, taşeron çalışmayı meşrulaştıran; daha fazla kar elde etmek adına sermaye için uygun şartları hazırlayanlar şimdi ölen işçilerin mezarlarını kazmaktadır.' denildi.

Cihan

Kaynak: http://www.cihan.com.tr/news/EMO-Tane...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın