Görüş Bildir
Haberler
Emniyet'ten Öz'e Suç Duyurusu

Emniyet'ten Öz'e Suç Duyurusu

Batuhan
19.01.2014 - 13:31

Emniyet'ten Öz'e Suç Duyurusu

Savcı Zekeriya Öz hakkında İstanbul Emniyet Müdürlüğü polisleri tehdit ettiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.

- 17 Aralık 2013 günü yapılan operasyondan bir gün sonra, soruşturmayı yürüten polis şefleri görevden alınmış, yerlerine yeni müdürler atanmıştı. Müdürler göreve başladıktan bir gün sonra da Öz, 19 Aralık 2013 günü akşam saatlerinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne gelmiş ve basın mensuplarının “Neden geldiniz?” sorularına “Neden geldiğim belli değil mi” diye yanıt vermişti.

Soruşturmayı yürüten Emniyet’in 3. katındaki Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’ne çıkan Öz, iddiaya göre, sorguları yapan emniyet görevlilerine, şüphelilere yöneltilen soruları değiştirmemelerini, soruları değiştirmeleri halinde tutuklanacaklarını söyledi. Polisler, soruların değiştirilmediğini belirtti ancak Öz, şüphelilere yöneltilen soruları istedi. Polis şefleri de gizlilik kararı olan soruşturmayla ilgili sadece soruşturmayı yürüten Celal Kara’yla bilgi paylaşılabileceğini, kendisiyle bilgi paylaşımının gizlilik ihlali olacağını söyledi. Öz, itirazları dikkate almadı ve soruların kayda alınarak kendisine verilmesini istedi. Polisin soruları bir CD içine hazırlayarak tutanakla teslim ettiği Öz, zarf içindeki CD’yi alarak emniyetten çıktı.

Hürriyet gazetesinden Çetin Aydın'ın haberine göre İstanbul Emniyet Müdürlüğü, Öz’ün 3. kat ziyaretinde polisleri tehdit ettiğini, soruşturmanın gizliliğini ihlal ettiğini belirterek İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Soruşturma sürerken İstanbul Başsavcıvekili olan Zekeriya Öz, HSYK tarafından görevden alınarak Bakırköy Başsavcıvekili yapılmıştı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, HSYK’nın inceleme kararı verdiği cumhuriyet savcıları Zekeriya Öz, Muammer Akkaş ve Celal Kara hakkında inceleme için izin vermişti.

Kaynak: http://www.radikal.com.tr/turkiye/emn...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0