Zeybekci: 'Kurda Yaşananlar Dünyanın Her Yerinde Yaşanıyor'

8PAYLAŞIM

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, doların şurada ya da burada duracağı tahmininde bulunmanın yanlış olduğunu vurguladı. Zeybekci, böyle bir tahminin toto gibi olacağını dile getirdi. Kur artışında spekülatör parmağı olduğu görüşüne katılmayan Zeybekci, "Şu an dalgalanmayı dünya dalgalanma sınırları içinde görüyorum." dedi. 

Nihat Zeybekci, 53. Ayakkabı Moda Fuarı’na (AYMOD) konuk oldu. Fuarın açılış kurdelesini kesen, ardından stantları turlayan ve ayakkabı deneyen Zeybekci, gazetecilerin kur ile ilgili sorularını da cevapladı. "Dolar nerede durur, tahmininiz nedir?" sorusuna Zeybekci, şu karşılığı verdi:

"Türkiye’nin dünya ekonomisinde payı yüzde 1 seviyesinde. Dünyada dalgalanmalardan otomatik olarak etkilenirsiniz. Burada sıhhatli etkilenmek önemli. Aşırı dalgalanmalar 1994-1999-2001’de olduğu gibi bir gecelik bizden ileri gelen bunalımlardan liranın yüzde 30-40-50 değer yitirmesi şeklinde değil. Euro’nun gün içinde dolara karşı değer kaybına bakın. Lira da aynı tepkiyi veriyor. Yani ‘bu nerede durur, ne şekilde olur’ demek, toto şeklinde tahminde bulunmak demek. 

Ama aşırı değerli dolar Amerikan ekonomisi için sürdürülebilir değildir. Neden? Avrupa Merkez Bankası’nın aldığı kararlar ile Euro’da parasal bollaşmaya, yani 2016 ilk 3 ayına dek 1,6 trilyon Euro parasal genişlemeye gidecek olması, Avrupa Merkez Bankası, İsviçre Merkez Bankası, İsveç Merkez Bankası, İngiltere Merkez Bankası, Japon Merkez Bankası'nın faizleri eksilerde veya sıfıra yakın tutması dolar için sürdürülebilir değil. 

Şu an itibari ile ABD’ye yönelen bu kadar çok para, doları talep eden bu kadar çok para ABD’de kapasite, üretim, yatırım artışı demek. Bu değerleri dünyaya satmak doların durumundan ötürü fiilen güçleşir. Yani Amerikan arabası Avrupa arabasından, Türkiye arabasından pahalı olur, tercih edilmez. Onun için bu durum sürdürülemezdir. Yakın gelecekte algı bu yönde olacak. ABD kamuoyunda negatif algı var, bu konuda. Biz, bu sürecin sıhhatli dalgalanma ile devam etmesini, Türkiye’nin bu dalgalanmada ne olduğunu bilerek, ayakları üzerinde sağlam durmasını önemli görüyoruz. Onun için ‘dolar şurada ya da burada durur’ demek yanlış olur."

CHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir