Egzersiz Bileklikleri Kilo Vermeye Gerçekten Yardımcı Oluyor mu?

 > 
122PAYLAŞIM

Egzersiz bileklikleri ve kişinin gün içindeki aktivitelerinin kaydını tutan uygulamalar, zinde kalmak veya kilo vermek isteyenlerin gözdesi oldu. Peki bu alet ve uygulamalar gerçekten işe yarıyor mu? Yapılan araştırmalara göre bu cihazlar zayıflamaya pek de yardımcı olmuyor. 

Pittsburgh Üniversitesi’nde konuyla ilgili yapılan çalışmaya 18-35 yaş arasındaki 470 kişinin katıldığı ve bu kişilerin iki ayrı gruba ayrıldığı belirtiliyor. 

Gruplardan ilkine aktivite takip cihazı verilirken diğerine cihaz verilmediği ifade ediliyor. Ayrıca her iki gruba da sağlıklı beslenmeleri ve yediklerine dikkat etmeleri yönünde öneriler verildiği söyleniyor.

Cihaz kullanmayan grubun, kullanan gruba göre daha fazla kilo verdiği saptanmış

Bunun sonucunda cihaz kullanmayan grup ortalama 7 kilo verirken cihazı kullanan grubun sadece 3 kilo verdiğine dikkat çekiliyor.

Araştırmacıların söylediğine göre bu durumun iki olası nedeni var. Birincisi ve en muhtemeli, aktivite takip cihazı kullanıcılarının harcadığı kaloriyi görerek daha rahat yemek yemesi. 

Örneğin 200 kalori kaybettiğini gören kullanıcı, 200 kalorilik bir yemek yiyebileceğini düşünüyor ve bu da kilo almasına neden oluyor. İkinci neden ise motivasyonla ilgili.

Günlük hedefine yaklaşamadığını gören cihaz kullanıcılarının demoralize olarak sporu bıraktığı düşünülüyor

Örneğin günlük hedefi 12 bin adım olan birinin saatler geçmesine rağmen yalnızca 2 bin adıma ulaşmış olması kişinin moralinin bozulmasına ve spora ilgisini kaybetmesine neden olabiliyor.

Aktivite takip cihazları günümüzde oldukça popüler durumda

Bu cihazların fiyatları 10-15 dolardan başlıyor ve yüzlerce dolara kadar yükselebiliyor. Kalp ritmi ölçümü, adım ve uyku takibi gibi özellikleri bünyesinde barındıran cihazlar, sportif bir yaşam süren kullanıcıların olmazsa olmazlarından biri haline gelmiş durumda. 

Yapılan araştırmayı genele yaymak güç ancak yalnızca aktivite takip cihazına güvenerek kilo vermenin etkili olmadığını söylemek mümkün. 

Aktivite takibini yalnızca bir yardımcı olarak düşünmek ve kilo vermek için doktor tavsiyesinde farklı diyetleri uygulamak gerektiğini de eklemek gerekiyor.

LOG ve BBC

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir