Görüş Bildir
Haberler
Dünyanın İlk Güneş Enerjisiyle Çalışan Çiftlik Robotu

Dünyanın İlk Güneş Enerjisiyle Çalışan Çiftlik Robotu

KIRCA
04.07.2014 - 16:37 Son Güncelleme: 04.07.2014 - 17:00

Dünyanın ilk güneş enerjisiyle çalışan çiftlik robotu

Teknoloji şüphesiz ki her geçen gün daha da gelişiyor. Bu gelişmelerin insan hayatını kolaylaştırdığı da tartışmasız bir gerçek. Hayatımızı kolaylaştıran tam otomasyonlu topraksız tarım seraları, kendini iterek çalışan çiftlik topu gibi teknolojilerin ardından şimdi bir yenisi de güneş enerjisi ile çalışan çiftlik robotu.

Bir milyon dolar araştırma bütçeli proje kapsamında hayata geçirilen çalışmada, bitki hastalık ve zararlıları hakkında bilgi toplamak, yabancı ot kontrolü yapmak ve hatta hasat gününü belirlemek için güneş enerjisiyle çalışan robot dizayn edildi.

Uğur Böceği adlı bu yeni robot, lazer güdümlü ve kendi kendini sürüyor. Üzerinde bulunan sensörler ve yüksek çözünürlüğe sahip  hiperspektral kameralar ile bilgileri toplayarak yorumluyor ve çiftçiye iletiyor.

Robot Avustralya’da sadece ıspanak, soğan ve pancar yetiştirilen bir tarlada başarılı bir şekilde 3 günlük test geçirdi. Sidney Üniversitesinde Akıllı Sistemler ve Robotlar üzerine çalışan Prof. Dr. Salah Sukkarieh, “Uğur Böceği, çok büyük alanlara sahip tarım arazileri odaklı çalışmakta ve gücünü güneşten almaktadır. Bitki büyümesini ve zararlı türlerini tespit etmek için üzerinde bir dizi sensörler vardır.” açıklamasını yaptı.

Ülke olarak neden bizlerde bu tür çalışmalara yer vermiyoruz der gibisiniz. Ülkemizde de bu tür çalışmalar yapılmakta ancak fazla duyulmamaktadır ya da reklamını yapamıyoruz da diyebiliriz. Bir diğer unsur ise ülkemizde bu kadar büyük bütçeli projeler pek desteklenmiyor. Umarız ülke olarak daha iyilerine imza atarız.

Kaynak: http://ziraatcim.net/bilim-teknoloji/...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın