Dünyanın 14 Ülkesindeki İş Verenlerin Şu An En Çok Eleman Aradığı 10 İş Kolu

394PAYLAŞIM

Ülkemizde işsizlik rakamları ne yazık ki artmaktayken, bir yandan da teknoloji konusundaki yenilik ve gelişmelerin bir miktar gerisinde kaldığımız gerçek. Teknoloji inanılmaz bir hızla ilerliyor; ve iş dünyasının bütün dinamikleri de bu hızın etrafında şekilleniyor; ona ayak uydurmaya çalışıyor. 

Peki acaba yurt dışında, bilhassa da gelişmiş ülkelerde son zamanlarda işverenlerin en çok rağbet gösterdiği iş alanları ve pozisyonlar neler? Bizlerin hangi doğrultuda bu konuda kendimizi geliştirmemiz ve kendimize dersler çıkarmamız gerek? Gençlerimizi acaba hangi alanlarda kendilerini geliştirmeye yönlendirmemiz doğru olur? Dünya Ekonomi Forumu'ndan sizin için listeledik.

LinkedIn'de şu an yaklaşık 6 milyon açık pozisyon var.

LinkedIn, kendisinin en çok kullanıldığı 14 ülke için en çok ilan verilen pozisyonları listelemiş. 

Önce bu 14 ülkeyi görelim:

 • ABD

 • Almanya

 • Avustralya

 • Birleşik Arap Emirlikleri

 • Brezilya

 • Çin

 • Kanada

 • Fransa

 • Güney Afrika

 • Hindistan

 • Hollanda 

 • İngiltere

 • İrlanda

 • Singapur

Peki yukarıdaki 14 ülkenin 2016 yılında en çok ilan verdiği pozisyonlar ve yetenekler hangileri?

1. Bulut bilişim

Dosya saklama ve dosyalara ulaşım gibi problemlerin ortadan kalkmasını sağlayan bulut bilişim ve teknolojilerine talep had safhada.

2. İstatistik analiz ve veri madenciliği

Basit bir tanım yapmak gerekirse, büyük ölçekli veriler arasından bilgiye ulaşma, bilgiyi madenleme ve sonuçlarının yorumlanması ikinci sırada.

3. Web mimarisi

Kullanıcı deneyiminin de arayüzler kadar öne çıktığı bir zamanda web mimarisine talep genişliyor.

4. Özel ve entegre yazılım

Şirkete özel ve farklı (ya da aynı) departmanların kullandığı farklı programlara aynı verilerin tekrar tekrar girilmesinin önüne geçen entegre yazılımlar, hali hazırda kullanılan programlardan yenisine veri transferi gibi hizmetler, şirketler için, üniversiteler gibi kurumlar için artık çok büyük önem taşıyor.

5. Kullanıcı arayüzü tasarımı

Tasarımcılar tarafından hazırlanan, görselliğin ve fonksiyonun aynı derecede ön planda olması gereken kullanıcı arayüzlerinin, aynı zamanda müşterinin şart koyduğu ihtiyaçlara göre hazırlanması gerekmekte. Giderek artan oranda eleman ihtiyacı içeren bir başka iş alanı bu.

6. Network ve bilgi güvenliği

Siber güvenlik en küçüğünden en büyüğüne tüm kurum ve şirketler için çok ciddi bir tehdit haline geldi; hatta aslında bu şirket ve kurumların müşterileri olan bizler için de. Artan miktarda veri = verinin güvenliğinin sağlanmasının zorlaşması. Bu sebeple güvenlik konusu gerçekten çok önü açık bir iş pozisyonu.

7. Mobil uygulama geliştirme

Sadece birkaç yıl içerisinde hayatımızın tamamı akıllı telefonlar etrafında şekillenir oldu. Yolumuzu onunla buluyoruz, taksimizi oradan çağırıyoruz, hava durumunu kontrol ediyoruz, karnımızı doyuruyoruz ve hemen hemen diğer her şeyi cep telefonlarındaki uygulamalarla yapıyoruz. Belli ki daha da yapmaya devam edeceğiz.

8. Veri sunumu

Karmaşık verilerin analizi, bunlardan anlamlı bütünler oluşturabilecek biçimde sunulamadığı müddetçe, ne müşteriye ne de kimseye bir şey ifade etmeyecektir kuşkusuz.

9. Depolama sistemleri ve yönetimi

Yine elbette veriden bahsediyoruz. Güvenlikten sıkıştırmaya, trafik analizinden proses otomasyonuna epey geniş bir konu.

10. SEO/SEM pazarlama

Son olarak, arama motoru optimizasyon ve reklamları da işverenlerin en başa koyduğu konuların arasında yer alıyor.

Bu da Bonus 👇

Gelecek Nesillerin Hayallerini Kodlamalarına Yardımcı Olmak İçin Yapmamız Gereken 7 Şey - onedio.com
Gelecek Nesillerin Hayallerini Kodlamalarına Yardımcı Olmak İçin Yapmamız Gereken 7 Şey - onedio.com

Son günlerde Türkiye'deki eğitim sisteminde yapılan değişiklikler tartışmaları yol açarken bilim ve teknoloji alanlarında bazı derslerin hala olmaması bir başka düşündürücü konu. Çünkü yukarıdaki listeden de görebildiğiniz gibi, geleceğin nerede olduğu son derece açık.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
daralan_adam

İtinayla çay servisi yapılır.Komi ne yesin ?

nurettin-bayar

papaz eriğini imam eriğine çeviren şirketler yok mu ..? En çok aranan iş kolu bu bence

ufukdiyo

Okullarda bilişim kursları "verimsiz" olduğu için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından engellendi. Not düşmek istedim.

xtasy

3 yıldır ortaokulda kodlama ve robot tasarım kursu vermeye çalışıyorum. sürekli gereksiz diye engellendim en sonunda meb yazı çıkarmış bilişim teknilojileri dersi kursu verdirmeyin diye artik bir girişimde de bulunamıyorum. öğrencilerle tenefüste falan bir şeyler yapmaya çalışıyoruz artık.

doc.dr.sinansagiroglu

Nasıl insanlar yaklaşık 200 yıl önce İngiltere'de sanayi devrimi yaptıysa şimdi de teknoloji devrimi oluyor, sanayi devriminde yapay güç ürettik, şimdi yapay akıl üretiyoruz, tabi ki buna bağlı olarak teknoloji sektöründe eleman ihtiyacı ortaya çıkıyor. İleride en az bir kodlama dili bilmek herkes için zorunluluk gibi bir şey olacak.

Görüş Bildir