Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünya Üzerindeki Uzak Durmanız Gereken En Tehlikeli 25 Yol

 > -

Binlerce yıldır kara yolu ile seyahatin en güvenli seçeneklerden biri olduğu düşünülüp tercih edildi. Fakat bazı yollar sandığımızdan daha tehlikeli olabiliyor.

Kaynak: http://list25.com/25-most-dangerous-road...

25. Trans-Sibirya Karayolu, Rusya

Trans Kanada ve Avustralya'daki Karayolu 1 ile birlikte, Trans-Sibirya Karayolu en uzun yollardan biri. Bu yol Vladivostok'tan, St.Petersburg'a gitmek için kullanılıyor ve ormanların, dağların, kısacası her şeyin arasından geçiyor. Çoğunluğu asfaltsız ve pazar günleri sürüşünüz için maalesef ideal olmayan bir yol.

24. Higway 1, Meksika

Bu yolun bir kısmı asfalt olmasına karşın, çoğunluğu kayalık ve çamurdan oluşuyor. Dönüşler ise yaya korkuluğu olmayan uçurumlarda bulunuyor.

23. Stelvio Geçidi Yolu, İtalya

Listedeki en korkunç yol değil ama en dönemeçli yol. İtalya'daki Alpler boyunca tam 2.7 km'lik yol, sürücülere zor zamanlar yaşatıyor.

22. Cotopaxi Volkanı Yolu, Ekvador

Her ne kadar Panamerikan kara yolundan kollara ayrılan tehlikeli pek çok yol olsa da, 40 km'lik çamurlu ve Cotopaxi Volkanı'na bağlanan yol, listede en üstleri dolduruyor. Yoldaki devasa çukurlarıyla, kaygan zeminiyle ve belirsiz bir sürüş sağlamasıyla, bu yol gidilmesi oldukça zor bir hale geliyor.

21. Panamerikan Karayolu, Alaska'dan Arjantine Kadar

Görüldüğü üzere pek çok yola ayrılan bu karayolun kendisi başlı başına bir tehlike. ''Araçla gidilebilen en uzun yol'' diye adlandırılmış. Alaska'dan Güney Amerika'nın bir ucuna kadar arabayla seyahat edebilirsiniz. 48.000 km'lik bir yoldan bahsediyoruz. Tahmin edeceğiniz üzere, bu yolla iki kıtayı, pek çok ormanı, buzulları ve çölleri aşıyorsunuz ve karşınıza pek çok sıkıntı çıkabilir.

20. A44, İngiltere

Oxford'dan Aberystwyth'e giden bu yol önceki anlattığımız yollara göre tehlikeli olmamasına rağmen, A44 yolu ilginçtir ki, devletin pek çok önlem almak zorunda kaldığı, çeşitli burun buruna çarpışmaların sorumlusu konumunda.

19. A682 Yolu, İngiltere

A44 gibi bu yolda aslında oldukça sakin ve olaysız bir yolmuş gibi gözükebilir ama geçtiğimiz yıllarda pek çok ölümcül olaydan sorumlu.

18. Arica'dan Iquique'e giden yol, Şili

Bu yolda sürmek, düz ve geniş bir yol gibi gözüktüğü için size zararsızmış gibi gelebilir, fakat sürücülere bu yanlış algıdan dolayı gelen aşır yapma isteği, pek çok kez felaketle sonuçlanmış.

17. Sichuan-Tibet Karayolu, Çin

Her 100.000 sürücü içinde 7.500 ölümle rekoru elinde tutan bir yol korkmak için yeterli bir sebep. Kayaların düşmesi, çığ ve kötü hava koşuları nedeniyle sürücüler dikkatli olmalı.

16. Patiopoulo-Perdikaki Yolu, Yunanistan

Bu yol oldukça dar ve pek çok çukurla dolu üstelik korkulukları da yok. Özellikle yağmur yağdığında oldukça kaygan oluyor. Eğer bu yolu bir meydan okuyuş olarak görmüyorsanız, yoldan yürüyerek gitmeyi tercih etseniz daha iyi.

15. A726, İskoçya

Listedeki İngiliz emsallerine benzeyen, A726 karayolu da pek çok burun buruna kazalarıyla ünlü.

14. U.S. Route 431, Alabama, ABD

''Cehenneme giden yol'' diye bilinen Alabama boyunca uzanan bu yol, pek çok cana mal olan çokca kesişim noktalarıyla dolu.

13. Barton Karayolu, Avustralya

Avustralya'daki en kötü yol olarak biliniyor. Barton yolunun maalesef kötü bir ünü var. Özellikle insanları gidecekleri yere kadar güvenli götürmek konusunda.

12. Luxor-al-Hurghada Yolu, Mısır

Bazı yollar doğal sebeplerden ötürü tehlikeli olmasına rağmen, bu yolun tehlikeli oluşunun sebebi farklı. Sebebi ise akşam vakitleri sürücüler farlarını kapatıyorlar. Çünkü eşkıyalar sürücülerin yollarını kesiyormuş.

11. Fairy Meadows Yolu, Pakistan

Size zararsız gözükebilir, bu yolun yıldız tozuyla ya da perilerle alakası yok. Aslında Fariy Meadows yolu 10 km uzunluğunda oldukça dar ve tehlikeli bir yol ayrıca Nanga Parbat'taki Katil Dağ'a doğru uzanıyor. Fairy Meadows, kocaman bir dağ manzarası olan, sakin bir vadiye yakın bir yerde bulunuyor.

10. Skippers Kanyon Yolu, Yeni Zelanda

Bu dar ve bol dönemeçli yol sürüş için özel bir izin gerektiriyor. Bir şekilde bu izini alabildiyseniz de sizi gerçek bir meydan okuma bekliyor ayrıca yolun karşısından gelen araç için de bol şans.

9. Halsema Karayolu, Filipinler

Filipinler'de popüler bir turist noktası olan Sagada'ya gitmenin tek yolu olan bu yol toprak kaymasına oldukça müsait. Dünyadaki en bakımsız yol, her sene bir ya da iki tane otobüs uçurumdan yuvarlanıyor.

8. Pasubio, İtalya

Pasubio, İtalya'nın kuzeyinde bulunan ve manzarasıyla ünlü bir yer. Fakat sürüş zorlu olabilir. Belli bir noktadan sonra araba sürüşü için izin verilmiyor. Maalesef bu yasak insanları bisikletle kenardan gitmelerinden alıkoyamıyor.

7. Taroko Gorge Yolu, Tayvan

Tayvan'daki en tehlikeli yollardan biri olarak biliniyor. Yol pek çok kör kıvrımlarla, keskin dönüşlerle ve uçurumlara doğru giden pek çok dar yollardan oluşuyor.

6. Guoliang Tüneli Yolu, Çin

Fotoğrafta görülmesi zor olmasına rağmen, bu yol Guoliang'taki köylüler tarafından oyulmuş. Yapılan geçitten önce köy, çevreleyen uçurumlardan dolayı medeniyetten tamamen uzakta kalıyormuş. Her ne kadar yolda pek trafik olmasa da, yapısından dolayı oldukça tehlikeli.

5. Himalaya Yolları

Himalaya'daki herhangi bir yol, asfaltsız yol ağlarından, dar ve kaza yapmış arabaların ayrıca yuvarlanmış otobüslerin bulunduğu yollardan oluşuyor.

4. BR-116 Brezilya

Brezilya'da en uzun ikinci yol, hatta ''ölüm karayolu'' diye adlandırılmış. Her yıl pek çok insan bakımsız olan bu yoldan dolayı ölüyor, hatta çeteler ve eşkıyalar için bile tehlike arz ediyor.

3. James Dalton Karayolu, Alaska

ilk bakışta huzurlu, sakin görünmesine rağmen, pek çok çukur ve rüzgarlar tarafından taşınan küçük kayalardan oluşuyor en kötüsü de bu yol tam bir hiçliğin ortasında bulunuyor.

2. Commonwealth Avenue, Filipinler

''Katil Karayolu'' olarak da biliniyor. Quezon City'de bulunan Commonwealth Avenue, berbat düzenlemelerden ve trafik uygulamalarından dolayı pek çok bisikletçi, yaya ve araç kazasına ev sahipliği yapmış.

1. Kuzey Yungas Yolu, Bolivya

Bolivya'da ayrıca ''ölüm yolu'' olarak da bilinen bu yol dünyadaki en tehlikeli yol. Aşağıdaki vadiye yuvarlanan otobüsler ve kamyonlarıyla ünlü olmuş. Aslında yürümek o kadar da kötü değil, özellikle bu yolu kullanıyorsanız.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
selcukcoskunndt

Ulan Açıklamaları Çeviri ile çevirmeyin bari

lahme

Ohaa süperrr

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriBrezilyaÇinÇukurFilipinlerİngiltereİtalyaKatilMısırRusyaTercihYunanistantrans
Görüş Bildir