Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Doların Rekor Yürüyüşü Devam Ediyor...

 > 
90PAYLAŞIM

Dolar/TL, ABD Merkez Bankası Başkanı Janet Yellen'ın aralık ayında faiz artışına işaret eden konuşması ve içerideki siyasi endişelerle 3.40'ı aşarak tarihi zirvesini yeniledi. Türk Lirası'nın dolar karşısındaki değer kaybı yılbaşından bu yana yüzde 16'yı buldu. Kasım başından bu yana değer kaybı yüzde 9'u aştı. Dün de gelişmekte olan ülke para birimleri arasında yüzde 1'e yaklaşan değer kaybı ile en çok değer kaybeden para birimi oldu.

Gün içinde 3.40 seviyesinin yeniden altına düşen dolar, günü 3.37'den tamamladı.

Dün peşi sıra rekorlar kırarak 3,35'i aşan dolar/TL, yeni güne 3,40 seviyesinin hemen altında başlamıştı.

İlerleyen saatlerde ise tarihi zirve seviyesini 3,4080'e taşıdı...

Euro da gün içinde 3,6105'e çıkarak rekorunu tazeledi.

Dolarda ABD seçimlerinden bu yana yukarı yönlü grafik dikkat çekiyor.

Ayrıca ABD'de işsizlik maaş başvuruları 12 Kasım'da sona eren haftada 235,000'e gerileyerek 43 yılın en düşük seviyesine ulaştı.

Yellen, ABD'de başkanlık seçimlerini Cumhuriyetçi Donald Trump'ın kazanmasından bu yana yaptığı ilk konuşmasında, "Yakın dönemde böyle bir artışı yapmak uygun olabilir" dedi.

FED Başkanı Janet Yellen, ABD'de açıklanan verilerin istihdamda artışa ve enflasyonda yükselişe işaret etmesi halinde faizlerin "görece yakın" dönemde artırılabileceğini söyleyerek, faizlerin gelecek ay artırılabileceğine dair açık bir ipucu verdi.

Yurt içinde AB'yle gerilen ilişkiler ve iç siyasi gelişmeler TL'deki kırılganlığın artmasına neden oluyor ve kura yön veren ana unsurlar arasında.

Yurtiçinde başkanlık, anayasa değişiklikleri, referandum gibi unsurlar ile jeopolitik riskler TL'deki kırılganlığın artmasına neden oluyor.

Bir uzman görüşü şöyle 👇

Business HT'ye konuşan ve finansal piyasalarda olağanüstü bir dönemden geçildiğini belirten DNG Danışmanlık'tan Fatih Keresteci, "Dolar dünyada herkes karşı değer kazandıkça Türk lirasına karşı da kazanıyor. Ancak burada bir not düşmek lazım. TL değer kaybediyor çünkü dolar herkese karşı yükseliyor argümanı bir yere kadar doğru. Son birkaç hafta bize gösteredi ki dünyada işlerin yolunda gittiği günlerde Türk lirası değer kazanamıyor. İşler iyi gitmediğinde ise en çok Türk lirası kaybediyor" diyor.

Hükümetin 2018 tahminlerini geçti...

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ocak ayında 2016-2018 yıllarında ilişkin Orta Vadeli Program'da yer alan hedefleri açıklamış, programda dolar kuru tahmini yer almamıştı.

Ancak açıklanan hedeflerden kurun hangi seviyelerde olabileceği hesaplanmıştı.

OVP hesaplamalarında doların 2016 yılında ortalama 3 TL, 2017 için 3.13 TL, 2018 için 3.24 TL olarak hesaplamalarda kullanıldığı görülüyor ve bu seviyelerde beklendiği anlaşılıyordu.

2015'in ekim ayında açıklanan OVP'de ise tahminler biraz daha yüksek seviyedeydi. 

Doların bu yıl ortalama 3.09 TL, gelecek yıl 3.25 TL, 2018 yılında ise 3.30 TL olacağı tahmin edilmişti.

Başbakanlık: Tüm tedbirler gözden geçirilmiştir

Doların 3,40 seviyesini geçmesinin ardından Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında düzenlenen Ekonomi Koordinasyon Kurulu hakkında Başbakanlık'tan açıklama yapıldı. 

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

“Başbakanımız başkanlığında yapılan Ekonomi Koordinasyon Kurulu toplantısında küresel piyasaları ve ülkemizi etkileyen ekonomik gelişmeler kapsamlı bir şekilde değerlendirilmiştir.

Piyasalardaki hareketliliğin esas itibariyle küresel kaynaklı olduğu değerlendirilmekle birlikte ülkemize etkilerini sınırlamak amacıyla tüm tedbirler gözden geçirilmiştir.

Bu çerçevede; T.C. Merkez Bankası, ekonomik gelişmeleri yakından takip etmekte olup fiyat istikrarı hedefi doğrultusunda gereken tedbirleri alacaktır. Ekonomimizin direncini artıracak reformlar hızlandırılacaktır. Ayrıca, reel sektörün güçlü biçimde desteklenmesine yönelik adımlara devam edilecektir.”     

Dünya, Fortune Turkey, AA ve Business HT

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir