Görüş Bildir
Haberler
Dershanelere 1-5-9 Formülü

Dershanelere 1-5-9 Formülü

yelda kahveci
15.01.2014 - 11:29
İçeriğin Devamı Aşağıda

Dershanelere Dönüşüm Tasarısı

Dershanelerin dönüşümüyle ilgili tasarı tamamlandı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, bu hafta içinde taslağı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunacak. NTV'nin ulaştığı tasarıda en dikkat çeken ayrıntı ise '1-5-9 formülü'.

Milli Eğitim Bakanlığı dershanelerin dönüşümü tasarısını tamamladı. Dönüşüm sürecinde teşvik için; 1'inci, 5'inci ve 9'uncu sınıfa başlayan tüm öğrencilerin masraflarını devlet karşılayacak. Maliye Bakanlığı her bir öğrenci için devlete maliyeti doğrultusunda yaklaşık 3 bin lira ödeme yapacak. Teşvik, bu yıldan itibaren dört yıl boyunca devam edecek. Buda sadece bütün dershanelerin özel okula dönüşmesi durumunda bile 3 bin 800 şubeyi dolduracak öğrenci için ödeme yapılacağı anlamına geliyor.

Çalışmanın en dikkat çeken bölümü, özel okula dönüşüm için verilecek teşviklere yönelik. Tasarının Meclis'te kabul edilmesini ardından gündeme gelecek teşvik paketinin ayrıntıları da netleşti. Arsa yardımı bu teşvikler arasında.

Teşvik miktarları illere göre, öğrenci kapasitesi, sınıfların doluluk oranı dolayısıyla da özel okul ihtiyacına göre belirlenecek. Taslakta dönüşüm seçenekleri de çoğaltıldı. Dershaneler; özel okulun yanı sıra yurt, anaokulu, kurs ve etüd merkezlerine de dönüşebilecek. Ancak etüd merkezlerine 12 yaş sınırı getirilecek. Ücretsiz etüd merkezleri ise varlığını sürdürebilecek. Dönüşüm sürecinde işsiz kalan öğretmenler en az 5 yıl çalışmış olma şartıyla halk eğitim merkezlerinde istihdam edilecek.

Cumhuriyet

Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/eg...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0