Demirtaş: 'Bizde Saray Yok, Kendi Metnimizi Kendimiz Yazıyoruz'

 > -

HDP Eş Genel Başkanı Selehattin Demirtaş, YSK'nın, Ak Parti'nin 'Haydi Bismillah' adlı seçim şarkısını yasaklamasını değerlendirirken, "AKP'ye tavsiyem, Bismillahlı değil, Tövbe Estağfurullahlı seçim kampanyası yapsalar daha yerinde olur" dedi. Demirtaş, seçim hükümetinden istifa eden iki bakanın yaptıkları açıklama metniyle ilgili tartışmalara değinerek, "Evet metni biz ortaklaştırdık siyasi bir metin olarak partimizin bir deklarasyonu olarak sayın bakanlar genel merkezimizde ortak kararımız olarak okumuşlardır. Onlar alışmışlar illa saraydan bir metin gelecek okuyacak bizde öyle olmuyor. Bizde saray yok" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selanhattin Demirtaş, Ramazan Bayramı namazını Diyarbakır'ın merkez Kayapınar İlçesi'ndeki İmamı Şafii Camii'nde milletvekilleri Nimetullah Erdoğmuş ve Altan Tan ve Diyarbakır Büşükşehir Belediyesi Eş Başkanı Fırat Anlı ve vatandaşlarla birlikte kıldı. 

Demirtaş, cami çıkışı hem bayram mesajı verdi hem de gündem ile ilgili soruları yanıtladı. Bayram tadında bayramları karşılamadıklarını, bayramın ruhuna ve bayramın kendilerine verdiği mesaja uygun bir yaşam inşa edebilmeleri halinde her günlerinin bayram tadında geçeceğini söyleyen Demirtaş, "Bayramı büyük acılarla karşılayan bütün kardeşlerimize de sabırlar diliyoruz. İnşallah yakın zamanda hem coğrafyamızda hem bütün bölgede kanın aktığı zulmün olduğu her yerde insani değerlerin üstün olduğu bir geleceği kavuşuruz. Kurban bayramı bu vesileyle ülkemize bütün dünyaya barışın vesilesi olsun. Allah hepinizden razı olsun" dedi.

"ÇÖZÜMSÜZLÜK POLİTİKASININ PARÇASI OLMADIĞIMIZI GÖSTERMEK İÇİN HÜKÜMETTE YER ALDIK"

Demirtaş, seçim hükümetinde yer alan HDP'li iki bakanın istifa etmelerinin ardından i okudukları metin ile ilgili yapılan tartışmaların hatırlatılması üzerine, "Partimiz, o günkü koşullarda bir çözümsüzlük politikasının bir parçası olmadığını, olmayacağını göstermek için seçim hükümetinde yer aldı. Ama, AKP hükümetinin hiç bir şekilde paylaşımcı olmadığını, çözümden yana olmadığını göstermek için de her dakikasını AKP zihniyetini teşhirle uğraşmıştır. Ve bu teşhirin tamamlandığını düşündükleri anda istifa etmişlerdir. AKP hükümeti ve geçici başbakanı hiçbir şekilde kendilerinden olmayan hiç kimseyi maalasef hükümet ortağı olarak kabul etmiyorlar. Toplum bunu iyi görmeyi, bunun göstermek için zaten hükümette yer aldık. Neden AKP ile koalisyon yapmıyorsunuz diyenlere buyurun görün. Kendi düşüncelerinde olmayanları haşa insan yerine bile koymuyorlar. Bunu gösterdik işte. Düşünün bir bakan ilçeye giriş yapamıyor. Yok yurtdışına çıkış yasağı getiriyor. Sen kendini ne zannediyorsun, geçici bir başbakansın. Sana düşen şey bakanların eşit şekilde koordinesiydi. Ama sayın Davutoğlu bunu bile başaramadı" diye konuştu.

"EVET METNİ BİZ ORTAKLAŞTIRDIK

Demirtaş, Cumhurbaşkanı ve Başbakan tarafından eleştirilen iki bakanın açıklama metni ile ilgili, "Şimdi onların açıkladığı metne gelince parti genel merkezinde açıklanan metnin elbette genel merkezimizin ve benim bilgim dahilinde açıklamalardan daha doğal ne olabilir. Evet metni biz ortaklaştırdık, siyasi bir metin olarak partimizin bir deklarasyonu olarak sayın bakanlar genel merkezimizde ortak kararımız olarak okumuşlardır. Onlar alışmışlar illa Saray'dan bir metin gelecek okuyacak bizde öyle olmuyor. Bizde Saray yok. Kendi metinimizi kendimizi hazırlıyoruz" dedi.

"EVET YENİLECEKLER AMA TÜRKİYE KAZANACAK"

Demirtaş,7 Haziran seçimlerinin adil ve eşit olmadığını, şimdi yapılacak olan seçiminde eşit ve adil olmadığını söyleyerek, şöyle konuştu: "Biz eleştirilerden muaf bir parti, eleştirilerden muaf kişiler değiliz. Kusursuz dört dörtlük değiliz. Eksiklerimiz var, yetmezliklerimiz var, yanlışlarımız var. Elbette bütün bu yanlışları hem halkımız eleştirebilir hem siyasi partiler rakiplerimiz eleştirebilir. Biz bütün bunları hem demokratik çerçevede hem de insani beşeri hukuk çerçevesinde nezaketen sürdürülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Muhataplarımız hukuka uymuyorlar, Anayasa'’yı tanımıyorlar. Kanunları ve ahlakı tanımıyorlar. Nezaketi tanımıyorlar. Evet bu seçim bizim ve diğerleri arasında geçecek. Yani halktan, haktan, adaletten yana bir parti ile hakkı gasp etmiş olanlar arasında geçecek. Anayasayı ihlal etmiş olan, devlete darbeyle el koymuş olan hükümete darbeyle el koymuş olanlar arasında geçecek. Devletin bütün hazinesi onların, bürokrasi onlara çalışıyor. Valiler, kaymakamlar, emniyet müdürleri, medya ellerinde. Hakim savcı onlara bağlı. Yüksek Seçim Kurulu onlara bağlı. Bütün bunlara karşı bir Allah'’ımız bir de halkımız var diyoruz öyle kampanyası yürütüyoruz. Çok şükür mahcup olmuyoruz. İnşallah 1 Kasım’da da mahcup olmayacağız. Çünkü bize karşı elindeki gücü zulüm aracı olarak kullananlar geçmişte de yenildiler şimdi de yenilecekler. Evet yenilecekler ama Türkiye kazanacak. Bizim eleştiriden bir korkumuz kaygımız yoktur. Ama hakaretlere de onların seviyesizliğine düşerek cevap vermeyeceğiz. Cumhurbaşkanı, cumhurun başı olsaydı bütün partilere eşit davranırdı. Halen bir partinin genel başkanı gibi davranıyor. Biz bundan da gocunmuyoruz bunu korkmadan cesurca yapması lazım. Yani halkı kandırdığını zannediyor, efendim bir parti varmış da aklında. İsmini söylemiyormuş da halkı aptal yerine koyuyor. Böyle bir ciddiyetsizlik olabilir mi? Çık açık AKP kampanyası yürüt geçen defa öyle yaptın. Geçen defa biz HDP olarak hem seni yendik hem AKP’yi. Bu defada istiyoruz yine meydanlara çık, çıkma demiyoruz. Devletin olanaklarını kullanma diyoruz. Senin harcadığın para bizim seçmenin de diğer partilerin seçmenin vergileriyle oluşmuş paradır. Senin hazinenden aldığın paranın içinde HDP seçmenin payı vardır. Sen o parayla HDP’yi karşı kampanya yürütemezsin. Günahtır haramdır suçtur. Nereden bakarsan bak ahlaki değil. Meydan orada buyursun, bizim kaygımız yoktur."

"HDP'YE OY VERMEYE ZORLANDIĞINI SÖYLEYEN ÖNCE BİZE BAŞVURSUN, KENDİSİNDEN ÖZÜR DİLEYECEĞİZ"

Demirtaş, YSK'nın sandıkları birleştirme, bir alanda toplama tartışmaları olduğunu hatırlatarak, "Bu Anayasaya uygun değil. Taşımalı sistem sandık olmaz. Seçmen sandık numarası ve adresi neredeyse orada kullanacak. Son birkaç güne girildiğinde gerçekten güvenlik yoksa orada içinde bizim üyelerimizin de olduğu seçim kurulları orada beraber tartışırız beraber kararını veririz. Ama, bu sayı 3-5 sandıktır binlerce değildir. Onun dışında sandıklarla ilgili herhangi bir güvenlik problemi yoktur. İsteyen kendi vicdani kanaatince oyunu kullanacak. Kim ki biz HDP’ye zorla oy ver baskısı görüyoruz diyorsa lütfen bize ulaşsın. En önce biz kendisinden özür dileyeceğiz. Özgürce oy kullanması için gerekeni biz önce yapacağız. Kimse korkarak bize oy vermezin. Allah’tan başka kimseden korkmasın insanlar. Biz korkuyla oy almıyoruz. İnsanlara da böyle hakaret etmesinler. Bu kadar insan bize korkarak mı oy veriyor. Herkes vicdani kanaatince gidiyor sandığın başına kimse kimseyi de denetlemiyor. Kimse kimseye silah dayatarak oy kullandırtmıyor. Ama, bunlar HDP’ye tehditle oy verdiriliyor diyerek seçmeni sandığa götürmeyecek bazı operasyonlar yapıyorlar. Sandıkları birleştirecek, 10 köyü bir köye götürecekler. Fakir fukara oy kullanamazsın diye her türlü fırıldağı çevirmeye çalışacaklar" dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, YSK tarafından yasaklanan Ak Parti'nin "Bismillah" ile başlayan seçim şarkısı ile ilgili ise, "Bunlar dini de parayı da adaleti de her şeyi de seçime alet ediyorlar. Bunlar küçük sıradan değerler değil. YSK'n’ın verdiği kararı gördünüz. Buradan da bir mağduriyet çıkarmaya çalışacaklar. Seçimde ‘Bismillah’ kullanmak yasak değil aslında. Fakat AKP’ye tavsiyem ‘Bismillahlı’ seçim müziği yapacağına ‘Tövbe Estağfurullah’lı seçim kampanyası yapsalar daha iyi olur" diye konuştu.

Ferit ASLAN/DİYARBAKIR, DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir