Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Davutoğlu Times'a Yazdı: 'Rusya Ortak Düşman IŞİD'e Odaklanmalı'

 > 
11PAYLAŞIM

Başbakan Ahmet Davutoğlu, İngiliz Times gazetesi için yazdığı makalede, Türkiye'nin bir Rus savaş uçağını düşürmesinin Rusya'ya karşı yapılmış bir eylem olmadığını belirtti. Davutoğlu Rusya'dan, "ortak düşman" olarak nitelendirdiği IŞİD'le mücadeleye odaklanmasını istedi.

"Kimliği belirlenemeyen jetin Türk hava sahasında düşürülmesi, belirli bir ülkeye karşı yapılmış bir eylem değildi."

Davutoğlu'nun Times 'taki yazısı "Rusya ortak düşmana odaklanmalı" başlığını taşıyor ve yazı şu satırlarla başlıyor:

"Kimliği belirlenemeyen jetin Türk hava sahasında düşürülmesi, belirli bir ülkeye karşı yapılmış bir eylem değildi."

Davutoğlu Türkiye'nin, mevcut angajman kuralları temelinde, egemen olduğu toprakların bütünlüğünü korumak üzere harekete geçtiğini belirtiyor. Gerilimi düşürmek için Rusya ve müttefikleriyle birlikte çalışacaklarını da ekliyor.

Yazı şu satırlarla sürüyor:

"Dikkatimizi, bizi birleştiren davadan ayırmamalıyız. Uluslararası toplum içine kapanmamalı. Aksi takdirde galip çıkanlar sadece IŞİD ve Suriye rejimi olur. Zaten ikisini de ilişkileri hayatta tutuyor."

Paris saldırıları sonrası odaklanılması gerekenleri de üç başlık

media.themalaysianinsider.com

Başbakan Davutoğlu, Paris saldırıları sonrası odaklanılması gerekenleri de üç başlık altında özetlemiş:

  • IŞİD'in teşkil ettiği uluslararası tehditle mücadele edilmesi.

  • Suriye'nin geleceğinin teminat altına alınması.

  • Mevcut mülteci krizine çözüm aranması.

"Bunları yapamamak, IŞİD'in nefret dolu ideolojisini yaymasını sağlar. Terör belası gibi, ona verilen küresel yanıt da dar görüşlü çıkarları aşmalıdır" diyor Davutoğlu.

'IŞID ölüme tapıyor'

Başbakan IŞİD'in, "ölüme taptığını, hayatı reddettiğini ve din ile hiçbir ilgisinin bulunmadığını" vurguluyor, Ortadoğu'daki krizlere duyarsız kalmanın artık bir seçenek olmadığını kaydediyor. 

Times gazetesindeki yazı şu satırlarla noktalanıyor:

"Uluslararası toplum, IŞİD'in Suriye'de yayılmasıyla mücadeleye odaklanma konusunda başarısız oldu. Bunun yerine, IŞİD'e ait olmayan mevziler ve Esed rejimi ile mücadele eden gruplar bombalandı. Burada tıpkı Başkan Obama'nın ve David Cameron'ın yaptığı gibi Rusya'ya sesleneceğim: Birbirimizi suçlama oyunu oynamanın cazibesine kapılmaya direnmemiz ve birlikte hareket etmeyi güvence altına almaya odaklanmamız gerek.

'Terör saldırılarının amacı, mültecilere merhametli bir şekilde davranılmasının önüne geçmek ve Batı'da farklı inançlara sahip kişiler arasındaki uyumu bozmak'

"Paris, Ankara ve Beyrut'taki terör saldırıları ile Sina'da bir Rus uçağının düşürülmesinin mimarlarının amacı, mültecilere merhametli bir şekilde davranılmasının önüne geçmek ve Batı'da farklı inançlara sahip kişiler arasındaki uyumu bozmaktır. Göçmen, Müslüman ve Yahudi karşıtı seslerin siyasi söylemi ele geçirmesine izin vermek, Avrupa'nın bütün inançlara ve kültürlere toleransı teşvik etme yeteneğini zayıflatır.

'Bugün IŞİD'e karşı sağlam durma günüdür'

Türkiye, Avrupa için insani bir vizyonu savunanlara katılmaktadır. Gerçekte bizim Avrupa Birliği üyeliğine başvurumuz, bu konudaki taahhüdümüzün önemini gösteriyor ve mülteci krizine getirdiğimiz çözümlerde de bu görülebilir.

"Bugün IŞİD'e karşı sağlam durma günüdür. ABD, AB, Rusya, Türkiye ve diğerlerinin farklı güçlerini kullanarak birlikte hareket etmeleri, dalgayı tersine çevirebilir ve çevirecektir."

BBC Türkçe

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir