Görüş Bildir
Haberler
Davutoğlu O Anlaşmayı İmzaladı

Davutoğlu O Anlaşmayı İmzaladı

Onedio Medya
17.11.2014 - 12:49 Son Güncelleme: 17.11.2014 - 13:31
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Filipinler ziyareti sırasında iki ülke arasında Hava Ulaştırma Anlaşması imzalandı.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ve Filipinler Ulaştırma ve İletişim Bakanı Joseph Emilio Abaya tarafından imzalanan anlaşma için düzenlenen törende konuşan Filipinler Devlet Başkanı Benigno Aquino, 'Başbakan Davutoğlu'nun ziyaretinin iki ülke arasındaki anlamlı diplomatik ilişkilerin 65. yıl dönümüne rastladığını' hatırlattı.

Aquino, 'Davutoğlu'nun bugün burada bulunuşu, halklarımız arasındaki dostluk ilişkilerinin göstergesidir. Yaptığımız görüşmede de ilişkilerimizi güçlendirme ve aramızdaki işbirliğini geliştirme taahhütlerimizi bir kez daha yineledik. İkili ilişkilerimizin daha da güçlenmesi, halklarımızın gerçek potansiyellerini ortaya çıkarmasına olanak tanıyacak' dedi.

Davutoğlu ile görüşmesinde ekonomik ilişkileri daha da ilerletmek için atılacak adımların gözden geçirildiğine işaret eden Aquino, imzalanan Hava Ulaştırma Anlaşması'nın her iki ülkede Türk ve Filipinli turist sayısını artırarak ikili ticaret ve turizm ilişkilerinin geliştirilmesini amaçladığını belirtti.

Anlaşmanın Filipinler'in hava hizmetlerini geliştirmesine de yardımcı olacağını vurgulayan Aquino, yatırımların artırılması, pazarlama ve kültürel değişim gibi önemli alanları kapsayan Turizm İşbirliği Mutabakat Zaptı ile ilgili çalışmaların da devam ettiğini söyledi.

Türkiye'yi Filipinler'in önemli ortaklarından biri olarak niteleyen Aquino, iki ülke arasındaki ortak hedeflere ulaşılması için atılacak adımların gelecek yıl Ankara'da yapılacak Karma Ekonomik Komisyonu toplantısında değerlendirileceğini kaydetti.

Görüşmede istikrar ve güvenlikle ilgili konuların da gündeme geldiğini belirten Aquino, Başbakan Davutoğlu ile IŞİD tehdidinin yanı sıra dünyanın çeşitli bölgelerindeki dini ve etnik azınlıkların benzeri gruplar nedeniyle karşı karşıya olduğu tehlikeyi de görüştüklerini vurguladı.

Hükümetlerin en temel görevinin halkının güvenliğini sağlamak olduğu konusunda fikir birliği içinde olduklarına işaret eden Aquino, bu amaca ulaşmak için ortakları, bölgedeki komşuları ve daha geniş anlamda da tüm dünya ülkeleriyle işbirliği içinde çalışmak istediklerini belirtti.

Kendi ülkelerindeki ve Güney Çin Denizi'ndeki anlaşmazlıkların da barışçıl bir biçimde ve uluslararası hukuk çerçevesinde çözülmesini istediklerine dikkati çeken Aquino, Davutoğlu'nun, Filipinler'in sorunları hakem yoluyla çözme yaklaşımının sorunlara kalıcı ve barışçıl çözüm bulma konusunda yardımcı olacağına inandığını dile getirdiğini aktardı.

Aquino, Türkiye'ye Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MİKC) ile barış sürecindeki desteği ve kılavuzluğu için teşekkür etti. Bölgede adil ve kalıcı barışın sağlanması için harcadıkları çabada Türkiye'yi en önemli ortaklarından biri olarak niteleyen Aquino, Türkiye'nin Filipinler ile MİKC arasındaki barış sürecine uluslararası temas grubu üyesi olarak büyük katkı sağladığını vurguladı.

Aquino, ülkesinin Hristiyan, Müslüman ve diğer dinlerden tüm vatandaşları için istikrar, barış ve eşitlik sağlama konusundaki kararlığını da yineledi.

Milliyet

Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/davutoglu-...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam