Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çocukluğumuzun Hayallerinden Olan Görünmezlik Pelerini Bir Gün Gerçek Olabilir mi?

-

Özellikle Harry Potter'cı neslin büyük hayallerinden biri olan görünmezlik pelerini, bilim dünyasının da ilgi odağı olan konulardan. Peki bu pelerini bir gün üretebilecek miyiz?

Üzücü haberi baştan verelim:

Görünmezlik pelerini üretebilmek için önümüzde bir engel var: Fizik kanunları...

Teknoloji anlamında bir hayli gelişmiş olsak da, hala farklı dalga boylarını içeren nesneleri gizlemekte iyi değiliz.

Örneğin insan vücudu büyüklüğündeki cisimleri gizlemek, halihazırdaki bilimsel birikimimize göre mümkün değil.

Görünmezlik pelerini kullanarak bir nesneyi gözlemciden veya herhangi bir dalga boyundan saklamanın pek çok zorluğu var.

10 yılı aşkın süredir devam eden çalışmalarda, görünmezlik özelliklerine sahip metamateryaller test ediliyor. Bir güç kaynağından enerji almadan ışığı absorbe edebilen veya bükebilen bu cisimlerin üzerindeki tüm araştırmalara rağmen henüz bir çözüm bulunabilmiş değil.

Aslına bakarsanız, küçük nesneleri bir şekilde gizlemeyi başarabiliyoruz.

Örneğin birkaç yıl önce araştırmacılar; görünür ışık için ultra ince görünmez örtü geliştirdiklerini duyurmuşlardı. Söz konusu bu örtü, ışığın belirli dalga boylarını manipüle ederek nesneyi görünmez hale getirebiliyordu.

Fakat sorun şu ki; nesne büyüdükçe onu görünmez kılmak da zorlaşıyor. Çünkü görünmezlik maddeleri, nesneyi, radyo dalgalarından daha kısa boylardaki görünür ışık dalgalarından gizleyebilmeyi de gerektiriyor. Diğer bir deyişle; insanlar, görünmez hale getirilmek için oldukça büyük kalıyor.

Her şeye rağmen bu konudaki çalışmalar devam etmekte.

Araştırmacılar, görünmezlik pelerinini engelleyen limitler için farklı teknikleri araştırmayı sürdürüyorlar. Yani, nesnelerin görünmesini zorlaştıracak ya da görünür ışığın bütün dalga boylarını yeterince engelleyebilecek daha esnek amaçlara odaklanmış durumdalar. Bu da aslında ışığın tamamen yansımasını azaltmadan, biraz daha transparanlık kazandıran optik hileleri ya da kamuflaj tekniklerini içeriyor.

Görünmezlik pelerini konsepti, yalnızca insanları gizlemek üzerine odaklanmış durumda da değil.

Örneğin geçmiş yıllarda bilim insanları, Dünya'yı olası bir uzaylı işgalinden koruyabilmek amacıyla görünmez hale getirebilecek bir cihaz üzerine odaklanmışlardı. Fakat daha bir insanı bile saklamakta zorlanırken, binbir çeşit radyo dalgası boyuna sahip Dünya'yı saklamak şimdilik bir hayalden ibaret.

Yine de bilim, hayallerden güç alır.

Dolayısıyla hayal ettikçe, düşündükçe, hayalleri gerçeğe dönüştürebilmek için uğraştıkça, önceden hayal bile edilemeyip şimdi hayatımızın ortasında yer alan pek çok şey gibi görünmezlik pelerinini de icat edebiliriz.

Bilimle kalın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
blackfrost

Kğçğkken hep düşünürdüm ''bunun arkasından nasıl görüyorlar?''

hayat-ask

bizde hala sakız orucu bozarmıyı tartışalım

Görüş Bildir