Görüş Bildir

etiket Çocuklara İyi Okumalar! 2021 Yılında Türkiye'de En Çok Okunan Çocuk Kitapları

Anasayfa > Iq > Sanat

Ne demiş Odivius? “Yetişen zekaları kitaplarla beslemeyen uluslar, yıkılmaya mahkumdur.” 

2021’de Türkiye’de en çok satılan kitapları çocuklar ve her zaman çocuk kalanlar için listeledik.

Küçük Meşe Palamudu: Doğanın Eşsiz Hikayeleri - Melanie Joyce

Küçük Meşe Palamudu: Doğanın Eşsiz Hikayeleri -  Melanie Joyce

Küçük bir meşe palamudu nasıl koca bir meşe ağacına dönüşür, hiç merak ettiniz mi? 4 Yaş ve üzeri çocuklar için çevreyi ve doğayı sevdirecek sevimli bir hikaye.

Abartma Tozu - Şermin Yaşar

Abartma Tozu - Şermin Yaşar

“Bir sabah uyandık ve bizim kasaba toptan delirdi. Bu kasabadaki insanlara bir süper kahraman lazımsa o kesinlikle benim.” Abartma Tozu’nun yazarı Şermin Yazar, ilkokul çocuklarını kahkaha dolu bir maceraya çıkarıyor.

Küçük Feministin Kitabı - Sassa Buregren

Küçük Feministin Kitabı -  Sassa Buregren

İsveç'te yaşayan Ebba’nın kadınlar ve erkekler üzerine düşündüğü, haksızlığa karşı neler yapabileceğini ailesi ve arkadaşları ile paylaştığı bir öğrenme yolculuğu. Küçük Feministin Kitabı, kız erkek fark etmeksizin 10 yaş ve üzeri çocuklara farkındalık aşılıyor.

Galata’nın Tembel Martısı - Behiç Ak

Galata’nın Tembel Martısı - Behiç Ak

Behiç Ak, 10 yaş ve üzeri genç okurlarına sesleniyor. Kentlerdeki yaşam hakkına çocukların anlayacağı bir dilden, sıcacık bir hikaye ile değiniyor. İstanbul’un Galata Köprüsü üzerinden mahalle kültürü ve sosyal sorumluluk konusunda sürükleyici bir hikaye anlatıyor.

Haritada Kaybolmak - Vladimir Tumanov

Haritada Kaybolmak - Vladimir Tumanov

10 yaş ve üzeri gençler için bir çırpıda okunacak bir macera. Chris ve Francis, sihirli haritanın gizemini çözerken zamana meydan okuyor. Bu kitap çocukları soluksuz bir maceraya çıkarırken Dünya haritası, ansiklopedi okuma ve coğrafya bilgisini geliştirmek için onları bilgi dolu bir dünyaya davet ediyor.

Son Adanın Çocukları - Zülfü Livaneli

Son Adanın Çocukları - Zülfü Livaneli

Ünlü yazar Zülfü Livaneli’nin Son Ada romanı şimdi çocukların gözünden anlatılıyor. İnsanların ve hayvanların uyum içinde ve kardeşçe yaşadığı, huzur dolu bir adanın başına gelenler için adanın çocukları neler yapacak? Özgürlüğü ve barışı adaya tekrar getirmek isteyen çocukların ilham veren hikayesi okumaya değer!

Ormanın Kalbindeki Çocuk - John Boyne

Ormanın Kalbindeki Çocuk - John Boyne

Çizgili Pijamalı Çocuk kitabının yazarı John Boyne, bu defa 8 yaşındaki Nuh’un hayatından bir parça anlatıyor. Gerçeküstü olaylarla dolu bir dünyaya dahil olan Ormanın Kalbindeki Çocuk, hayatın kaçınılmaz gerçekleri üzerine düşündürüyor.

Bunun Adı Findel - Andrew Clements

Bunun Adı Findel - Andrew Clements

10 yaş ve üzeri çocukları afacan Nick ile tanıştıralım. Nick, aldığı bir ödevden o kadar zevk alır ki kelimeler ve anlamlarını düşünmeye başlar. Kalem kelimesi yerine ‘Findel’ derse ve bunu bütün arkadaşlarına öğretirse neler olacağını merak eder. Bu fikir bütün kasabayı karıştıracaktır. Kelimeler ve anlamları üzerine eğlenceli bir yolculuk.

Masal Masal İçinde - Ahmet Ümit

Masal Masal İçinde - Ahmet Ümit

Ünlü Yazar Ahmet Ümit, küçükken annesinden dinlediği masalları bu kitapta birleştirmiş. Doğu’nun masallarını Batı’nın kurgu anlayışı ile birleştirmiş. Bu kitap, adı üzerinde masal içerisinde masallar sunarken 5 yaş ve üzeri çocukların hayal dünyasını besliyor.

İnsan Vücudu Tiyatrosu - Maris Wicks

İnsan Vücudu Tiyatrosu - Maris Wicks

Bu kitap, Sahneye iskelet olarak çıkan kahramanın adım adım vücudunu tamamlaması ve damarlarından, kemiklerine anatomik özelliklerini tanımasını anlatan tiyatro oyunu. 

Oyun o kadar eğlenceli ki bedenimiz hakkında bunca şeyi ne ara öğrendiğinize şaşıracaksınız.”

Martıya Uçmayı Öğreten Kedi - Luis Sepulveda

Martıya Uçmayı Öğreten Kedi - Luis Sepulveda

7 yaş ve üzeri çocuklar için yazılan Martıya Uçmayı Öğreten Kedi kitabının başta biraz duygulandıran ama sonrasında içimizi ısıtan sıcacık bir hikayesi var. Okyanusa dökülen petrolden zehirlenen martı Kengah, yumurtalarını kediye emanet ediyor. Artık beslenmeden uçmaya küçük martıların bütün sorumluluğu bu sevimli kedide.

Benim Zürafam Uçabilir - Mert Arık

Benim Zürafam Uçabilir - Mert Arık

Benim Zürafam Uçabilir, özgüvenli olmanın, çok çalışmanın ve hayal etmenin önemini anlatıyor. Kitabı okuyan 6-10 yaş arasındaki çocukları asla pes etmeyen, yaratıcı ve heyecanlı gençler olmaya teşvik ediyor.

Kiraz Ağacı ile Aramızdaki Mesafe - Paola Peretti

Kiraz Ağacı ile Aramızdaki Mesafe - Paola Peretti

Bu kitap, yazarın kendi hayat hikayesinden izler taşıyor. 9 yaşındaki Mafalda, 6 ay içerisinde görme yetisini aşamalı olarak kaybedeceğini biliyor. Mafalda, dünyayı yeniden keşfederek engeline yeni yetenekler katarak kendini geliştirecek. Okula gidecek, futbol oynayacak, arkadaşlarıyla zaman geçirecek. Bu bir cesaret ve kararlılık hikayesi.

Listenin Hiç Eskimeyenleri

Listenin Hiç Eskimeyenleri

7’den 77’ye herkesin okuması gerektiği bu bu 5 çocuk kitabı 2021’de de listedeki kalıcı yerini korumaya devam ediyor. 

Şeker Portakalı - Jose Mauro De Vasconcelos

Denizler Altında Yirmi Bin Fersah - Jules Verne

Seksen Günde Dünya Gezisi - Jules Verne

Dünyanın Merkezine Yolculuk - Jules Verne

Küçük Kara Balık - Samed Behrengi

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
10
3
2
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?