Görüş Bildir
Haberler
Çin Malı Oyuncaklara Zehir Önlemi

Çin Malı Oyuncaklara Zehir Önlemi

Efelerin Efesi
02.06.2014 - 16:39 Son Güncelleme: 02.06.2014 - 20:28

Çin Malı Oyuncaklara Zehir Önlemi

Çin'de kalite kontrolden sorumlu kurum, 14 yaşından küçük çocuklar için üretilen oyuncaklarda zehirli madde kullanımını sınırlayan yeni standartlar getirileceğini açıkladı.

Çin malı oyuncakların daha kaliteli ve zararsız olması için getirilen standartlar iki yıl sonra devreye girecek.

‘China Daily’ gazetesinin haberine göre, yeni standartlar oyuncak üretiminde plastiği yumuşatmaya yarayan zehirli DEHP maddesi ile yanıcı madde kullanımına sınırlama getiriyor. Yeni düzenleme oyuncakların ses seviyelerini de kontrol altına almayı amaçlıyor.

Tüketici endişeli

Avrupa Birliği standartları oyuncaklarda DEHP kullanımına kısıtlama getirirken ISO standartlarında DEHP ile ilgili bir kısıtlama bulunmuyor. Çin'in iç pazara yönelik üretiminde DEHP kullanımı için bir üst sınır bulunmaması yerli tüketicilerde endişeye yol açıyor.

Yeni standarlar 1 Haziran 2016 tarihinde uygulamaya girecek. Üreticilerin yeni standartlara uygun üretim yapabilmeleri için yeni hammadde ve üretim hattı kurmaları gerekiyor.

Dünyada oyuncakların yüzde 70'i Çin'den

Yetkililere göre oyuncak üretiminin belirli bir standarta erişmesiyle, üreticilerin gelişmekte olan ülkelere ihracat yapması da kolaylaşacak. Halihazırda AB ve ABD pazarına ihracat yapan üreticiler ise uygulamadan fazla etkilenmeyecek.

Çin’in oyuncak sektörü, 2013 verilerine göre 24,7 milyar dolarlık üretim ve ihracatla dünyadaki oyuncakların yüzde 70’ini karşılıyor.

(China Daily, AA)

Kaynak: http://www.trtturk.com/haber/cin-mali...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın