CHP 'Hayır' Derse IŞİD'in Yanında Yer Alır

71PAYLAŞIM

Başbakan "Eğer CHP, tezkereye 'hayır' derse tarihe IŞİD'in yanında yeralmış biri olarak geçecektir" dedi.

TBMM

Başbakan Davutoğlu, TBMM'deki resepsiyonda gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Davutoğlu'nun açıklamalarından başlıklar şöyle:

"Şimdiden uyararak söylüyorum, Kılıçdaroğlu'na özellikle söylüyorum; eğer Cumhuriyet Halk Partisi, tezkereye 'hayır' derse tarihe IŞİD'in yanında yeralmış biri olarak geçecektir"

"PYD ile geçen sene diyalog kurduk. O dönemde yapılan hataların bedelini şimdi Kobani'deki Kürtler ödüyor. Çünkü o zaman PYD'ye söylenen çok açık bir mesaj vardı; Özgür Suriye Ordusu ile birlikte davranın, bu kuzey kuşağında teröre ve rejime izin vermeyin, birlikte çalışın. Suriye rejimi ile aranıza mesafe koyun ve Türkiye ile iyi ilişkiler geliştirin. Eğer bunlar yapılmış olsaydı, geçen sene Özgür Suriye Ordusu ile PYD, Suriye muhalefetine katılmış olsaydı rejim ile işbirliği yapmak yerine, bugün IŞİD alanda böylesine bir güç bulamazdı."

"(HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile görüşmesi) Bizim arzumuz, beklentimiz, herkesin mülteciler konusunda ilkeli ve eşit davranmasıdır. Bir gurup mülteci geldiğinde benim akrabam deyip sahip çıkmak, başka mülteci grup geldiğinde, ona sahip çıkıldığında eleştirmek, bu doğru bir şey değil."

(Suriye'nin Kobani bölgesinde yaşanan olaylara ilişkin) "Tutumların net olması lazım. Geçen seneki fırsatı PYD kaçırdı. Bugün yaşananlardan dolayı kimse Türkiye'yi sorumlu tutamaz. Türkiye'nin bu konuda hiçbir zaman Suriye'deki olaylarda, herhangi bir etnik veya mezhebi çatışmada payı olmamıştır, olmaz da."

"(Selahattin Demirtaş'a) Kendisine söyledim, Kobani'ye yardım etmemizi bekliyorsanız bu tezkereye hayır dememeniz lazım. Bu tezkere Suriye'de IŞİD'e karşı ve benzeri terör örgütlerine karşı, bütün terör örgütlerine karşı çıkartılan bir tezkere" dedi.

  • AA
Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir