Görüş Bildir
Haberler
Çanakkale Ruhu Erzinde

Çanakkale Ruhu Erzinde

Rıdvan KAYA
28.02.2014 - 22:47 Son Güncelleme: 28.02.2014 - 22:55

Çanakkale Ruhu Erzinde

Erzin'de Çanakkale Gezici Müzesi,Belediye düğün salonunda halka açıldı.

Çanakkale Gezici Müze'nin açılışına Kaymakam İskender Yönden, Garnizon Komutanı Jandarma Yüsbaşı Ali Bahadır Aslan, Erzin Belediye Başkanı Kasım Şimşek, daire amirleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Açılış öncesi kısa bir açıklama yapan müze sorumlusu TRT Belgesel Daire Başkanı ve Çanakkale Gezici Müze Genel Koordinatörü Cengiz Yürükaslan, “Bir yıl sonra 100. yılını kutlayacağımız Çanakkale Zaferi’ni hazırlıklarını tüm yurtta sürdürmekteyiz. Bundan 3 yıl önce yine Erzin’e gelerek burada müzemizi 3 gün sergilemiştik. Yoğun istek üzerine yine aranızdayız. Çanakkale Savaşı’nda kullanılan bin 500 savaş malzemesini sergilemenin mutluluğunu yaşıyorum. Ama bu mutluluk buruk bir mutluluktur. Eğer o günler Çanakkale geçilseydi Türk milleti hiçbir zaman özgür olamayacaktı' ifadelerini kullandı.

Erzin Belediye Başkanı Ecz.Kasım ŞİMŞEK yaptığı açılış konuşmasında 'Belediyemizin bu kültür hizmetinin tüm halkımıza geçmişten geleceğe ışık tutacak tarihi bir gezi olmasını diliyor, Çanakkale Gezici Müze ekibine teşekkür ediyorum' dedi.

Çanakkale 1915 Seddülbahir Gezici Müzesine ait sergiyi 24 Şubat – 2 Mart 2014 tarihleri arasında sabah 09:00 ile akşam 18:00′a kadar tüm halkımız ücretsiz olarak ziyaret edebilecektir.

Kaymakam İskender Yönden, müzenin açılışını 3 küçük öğrenciye yaptırdı. Müze sorumlusu Yürükaslan daha sonra açılışa katılan protokole ve öğrencilere 1915 yılında gerçekleşen ve Çanakkale Savaşı’nda kullanılan savaş malzemeleri ve askerlerin kullandıkları kıyafetler hakkında bilgiler verdi.

Müzeyi gezen Mehmet Akif İlkokulu 4-B sınıfı öğrencilerden Okan Yıldız yaptığı duygulu konuşmasında, “Çanakkale Zaferi’nde bu kahraman askerler olmasıydı bizlerde olmayacaktık. Bizim için genç yaşta canlarını verdiler. Bunlarla ne kadar övünsek azdır” dedi.

Erzin Belediye Düğün Salonundaki müzenin açılışına yoğun katılım olurken 2 Mart 2014 tarihine kadar gezilebileceği belirtildi.

Haber okunma sayısı: 37

Kaynak: http://www.markasehirgazetesi.com/hab...
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam