Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Günlük Hayatınızda Çok İşinize Yarayacak Bu Psikolojik Numaraları Tanıştığınız İnsanlar Üzerinde Denemek İsteyeceksiniz!

-
Abone ol

Vücut dilini kullanarak nasıl başarıya ulaşılacağını öğreten birçok kitap ve psikolojik makale okumuşsunuzdur. Ama hiçbiri de size hoşlandığınız kişiyi kendinize nasıl aşık edebileceğinizi ya da istediğiniz firmanın sizi işe almasını nasıl sağlayabileceğinizi söylemez. Ne var ki, bunlar için de uygulanabilecek birkaç psikolojik numara var. Bu numaralar nasıl işe yarar? Mesela öz güveninizi artırabilir ki bu da harika bir başlangıç!

Kaynak: https://www.boredpanda.com/easy-useful-e...

1. Bir şey öğrenirken rahat olun.

Eğer hatırlamanız gereken bir şey varsa, bunun en etkili yolu, o bilgiyi bir başkasına aktarmaktır. Başkalarına söylediğimiz bilgileri daha kolay aklımızda tutarız.

2. Size iyi davranmalarını sağlayın.

Bir iş görüşmesi sırasında patrona veya görüşmeyi yöneten kişiye olabildiğince yakın oturun. İnsanların yakınlarında olan kişilere bağırmaları veya kötü davranmaları zordur.

3. Birinin size bakıp bakmadığını nasıl anlayabilirsiniz?

Diyelim ki hoşlandığınız kişiye ne zaman baksanız göz göze geliyorsunuz ama tesadüf mü yoksa gerçekten sizi mi izliyor emin olamıyorsunuz. O size bakarken esneyin ve karşınızdaki kişi de esniyorsa eğer, gözler üzerinizde! Çünkü esnemek bulaşıcıdır.

4. Biraz araştırmacı olun.

Karşınızdaki insan size bir şey anlatırken, kullandığı kelimelerden birini seçin ve ne zaman o kelimeyi kullansa başınızı sallayın ya da başka bir olumla belirtisi gösterin. Konuşma partneriniz bu kelimeyi çok daha sık kullanacaktır.

5. Ertelemeyi bırakın.

Eğer bir işiniz var ve onu sürekli erteliyorsanız, yatmadan önce bu işi düşünün. Böylelikle beyniniz bu işle bütünleşecek ve çözümü için de size bir yol gösterecektir.

6. Çalışma ortamınızdaki flörtleşmeleri tespit edin.

Grup halinde ortak bir şeye gülerken kendimize en yakın hissettiğimiz kişiye bakarak güleriz. Çevrenizde olup biten flörtleşmeleri bu şekilde tespit edebilirsiniz.

7. Size katılmalarını sağlayın.

Eğer birinin verdiği cevapla size katılmanızı istiyorsanız, soru sorarken başınızı aşağı yukarı sallayın. Psikolojide buna ''mirroring'' denir. Karşınızdaki insan sizden olumlu bir hareket görürse, bu onun kafasındaki fikri de olumlayacaktır.

8. Arkadaş canlısı olun.

Yeni biriyle tanıştığınız zaman öz güvenli mi olmak istiyorsunuz? Esprili bir tonla yaklaşabilirsiniz. Göz rengiyle ilgili bir noktaya değinebilirsiniz. Normalde buna gerek yok elbette ama bu konuyu gündeme getirmek, göz temasını artıracak ve daha arkadaş canlısı görünebileceksiniz.

9. İstediğinizi öğrenin.

Birinden bir şey öğrenmek isteyerek soru sorduysanız ve o da kaçamak cevaplar verdiyse büyük ihtimalle paylaşmak istemiyordur. Göz temasını biraz daha uzun tutarsanız daha kolay olacaktır bu.

10. Konuştuğunuz kişinin ismini sık kullanın.

Bir insanla diyalog kurarken onun ismini cümlelerin içinde sık kullanmanız, onun dikkatini çekecektir ve sizi daha ilgili dinleyecektir. İsmimizin kullanması, büyük ölçüde bilincimizi etkiler ve daha samimi iletişim kurabiliriz. Ancak bunun dozunu da ayarlamakta fayda var, garip olmasın.

11. Bir etkinlikten önce gerilmeyin.

Bir olay sizi çok heyecanlandırıyor veya geriyorsa, tırnaklarınızı yemenize veya bir sigara yakmanıza gerek yok. Onun yerine sakız çiğneyin. Beyin, eğer yemek yiyorsak kötü bir şeyin olmayacağını idrak eder ve sizi rahatlatır.

12. Ders çalışırken klasik müzik dinleyin.

Rap ve hip hop tarzı müzik dinleyenlerin, notlarının bundan kötü yönde etkilendiği ortaya çıkmıştır. Bunun yerine ders çalışırken klasik müzik ya da başka sözsüz müzikler dinleyebilirsiniz.

13. Kafanıza takılan şarkıyı unutun.

Bazı şarkılar, genelde de oldukça saçma olanlar aklımıza takılır ve durmadan kafamızın içinden o şarkıyı söyleriz. Bunu engellemek adına şarkıyı sonuna kadar söylediğinizi düşünürseniz bu huy hemen geçecektir.

14. Göz teması korkunuzu yenin.

Karşınızdaki insanın iki gözünden birine ve sonra diğerine sırayla bakın. Karşıdaki böyle yaptığınızı algılamayacaktır ve bu sizin için de daha kolay olacaktır.

15. Çocuğunuzun sebzelerini yemesini sağlayın.

Çocuğunuzun önüne bir kase brokoli bırakıp hepsini bitirmesini istemek yerine, ona boş bir tabak verip ne kadar istediğini sorun. Bu çocuğunuza bir büyümüşlük hissi verecek ve kararları kendisi alıyormuş gibi düşünecektir.

16. Ayaklar önemli.

Ayakların duruşu, vücut dili açısından önemli bir etmendir. Eğer konuştuğunuz insanın ayakları rahat bir pozisyonda değilse, büyük ihtimalle yanınızdan gitmek istiyordur.

17. Gülümseyin.

Kendimizi çok kötü ve stres altında hissettiğimiz zamanlar olur. Böyle zamanlarda hiç içinizden gelmese de gülümsemelisiniz. Böylelikle gülümsemeniz beyniniz tarafından olumlu bir olay olarak algılanacak ve bu da sizi rahatlatacaktır.

18. Araba tutmasını önleyin.

Araç tutması, siz hareket ederken, gözlerinizin sabit bir noktada kalması ve beynin bulanıklaşmasıyla olur. Bunu önlemek için pencereden baktığınız noktaları sık sık değiştirin, böylelikle beyniniz de sizin hareket halinde olduğunuzu kavrayacaktır.

19. Daha etkili öğrenin.

Uzun metinler ezberlememiz gerekir ve bu elbette çok zordur. Beyninizi zorlamak yerine ezberlemeniz gereken metni parçalara bölüp, anahtar kelimeler kullanarak ve aralarında gruplandırarak anımsamaya çalışabilirsiniz.

20. Bir iyilik isteyin.

Buna ''Ben Franklin etkisi'' deniyor. Bir kişiden size bir konuda yardım etmesini isteyin, böylece karşınızdaki kişide size karşı bir güven duygusu oluşacaktır. Benjamin Franklin bunu sizin için bir iyilik yapan kimsenin, tekrar yapmaktan çekinmeyeceği şeklinde açıklamıştır.

21. Kalabalık yollardan daha rahat geçebilin.

Kalabalık bir yolda yürürken, bakışlarınızı gideceğiniz yönde kitleyin. Kalabalık yerlerde insanlar istemeden de olsa göz teması kurmaya çalışır ve bu da onları daha da yavaşlatır.

22. Konuşmadan karşınızdaki kişiden yardım isteyin.

Ağır bir eşya veya çok fazla poşet taşıyorsunuz diyelim ve birisiyle yükünüzü paylaşmak istiyorsunuz. Bir baş veya göz hareketiyle bunu belli ederseniz, karşınızdaki buna gönüllü olacaktır.

23. Aradaki kişi olmayın.

Bir iş görüşmesinde, mülakata katılacak ilk veya son kişi olmalısınız. Hafızamız ilk veya son olan şeyleri daha kolay benimser ve arada olanlar kolaylıkla unutulabilir.

24. Taş-kağıt-makası kazanın.

Bunu kolayca yapmanın yolu, başlamadan hemen önce karşıdakine bir soru yöneltmektir. Bir soru sorup hemen ardından ''taş, kağıt,makas'' derseniz, karşınızdaki makası kullanacaktır. Siz de taşı.

25. Daha kolay bağ kurabilin.

Birisini bir yere mi davet etmek istiyorsunuz? Onunla el sıkışmadan önce elinizin sıcak olduğundan emin olun. Bir de onun vücut dilini taklit ederseniz, yani üst maddelerde bahsettiğimiz ''mirroring'' yöntemini kullanırsanız, karşınızdakilerle kolayca bağ kurabilirsiniz.

26. Sinir bozucu alışkanlıklarınızı yenin.

Beynimizi söylediğimi her şeye ikna edebiliriz. Ama böyle alışkanlıkları yenmek adına, sizi tetikleyen bir şey olmalı. Korktuğunuz bir şey mesela. Tırnaklarınızı yediğinizde bu korkunuzun başınıza geleceğine ikna edin kendinizi ve böylece o alışkanlıktan kurtulabilirsiniz.

27. Daha akıllı görünün.

Karşınızdaki kişinin sizi daha ciddiye almasını istiyorsanız, onlara tavsiyede bulunurken, ''Baban sana ne demişti,'' gibi cümleler kurun. İnsanlar baba figürleri konusunda çok dikkatlidirler.

28. Alışveriş listenizi aklınızda tutun.

Belleğimizin anımsatma sistemi, iki obje arasında bağ kurunca kuvvetlenir. Kafiyeler bu hususta oldukça işe yarar. Mesela sabun ve diş macunu mu alacaksanız. Bunları sabun, macun vb. şekilde kodlayın ve birini alırken diğerini unutmamanız oldukça kolay olacaktır. Veya gruplandırma sistemini hatırlıyorsanız, sebzeleri ve süt ürünlerini aralarında ayrı ayrı gruplandırmak da oldukça etkili olabilir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
melisozdemir

#3 beceremiyorum onu da beceremem

tedbundyninkatili

#3 niye hoşlandığım birine bakıp mal gibi esneyeyim ki ?

nomadsoul

Mal değilmiş gibi esne.

Görüş Bildir