Görüş Bildir
Haberler
BM Gezi’yi Sordu

BM Gezi’yi Sordu

adem kara
06.06.2014 - 10:42

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi’nin, geçen yıl milyonlarca insanın katıldığı Gezi Parkı eylemlerinde yaşanan polis şiddeti konusunda devreye girdiği ortaya çıktı. Türkiye’den yapılan 8 şikayet üzerine inceleme başlatan İnsan Hakları Konseyi, Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla Adalet Bakanlığı’na “Güvenlik güçlerince orantısız güç kullanımı, işkence ve kötü muamele yapıldığı iddialarına ilişkin soruşturmaların sonuçları nelerdir?” diye sordu. Konsey, Gezi eylemine katılan yurttaşlar hakkında açılan soruşturma ve davaların durumuna ilişkin de bilgi istedi.

31 Mayıs 2013’te Taksim Gezi Parkı’nda ağaçların kesilmesi üzerine başlayan ve tüm Türkiye’ye yayılarak hükümet karşıtı bir eyleme dönüşen olaylara ilişkin BM’den Türkiye’ye sürpriz bir yazı geldi. Gezi eylemlerinde Ali İsmail Korkmaz, Ethem Sarısülük, Mehmet Ayvalıtaş, Abdullah Cömert,İrfan Tuna, Ahmet Atakan ve Berkin Elvan’ın ölümüne, binlerce kişinin yaralanmasına yol açan polis şiddetine ilişkin BM’nin Şikayet Prosedürü Sekreteryası’na yapılan 8 ayrı şikayet üzerine İnsan Hakları Konseyi harekete geçti ve inceleme başlattı. İlk olarak şubat ayında Dışişleri Bakanlığı kanalıyla Türkiye’ye yazı gönderen Konsey, “Özellikle ölüm olayları nedeniyle olmak üzere, ülke genelinde Gezi Parkı olaylarına ilişkin açılan tüm soruşturmaların akıbetiyle ilgili bilgi verilmesini, açılan davaların iddianameleri ile mahkeme kararlarının da gönderilmesini” istedi. Dışişleri’nin dosyayı ilettiği Adalet Bakanlığı, bu kapsamda yanıtlar hazırladı ve Dışişleri Bakanlığı, 3 Nisan’da cevapları BM’ye iletti.

İkinci kez sordu

Türkiye’nin yanıtları eline ulaşan Konsey, geçen hafta soruşturmaların son durumuyla ilgili ek bilgi talep etti. Konsey’den gönderilen yazıda, “Gezi Parkı olayları sırasında güvenlik güçlerinin aşırı ve keyfi olarak güç kullandıkları, işkence ve kötü muamelede bulunduklarına ilişkin iddialar hakkında, halen devam ettiği belirtilen soruşturmaların sonuçları nelerdir?”, “Protestolara katılan veya düzenleyenler ile protestoları destekleyen şahıslar aleyhine herhangi bir cezai soruşturma yürütülmekte midir? Şayet böyle bir durum varsa, bunlar hangi şekilde sonuçlanmıştır?” sorularına yanıt verilmesi istendi. Adalet Bakanlığı, şimdi bu soruların yanıtlarını hazırlıyor.

Alican Uludağ/Cumhuriyet

Kaynak: http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/du...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın