BM'den Cizre Görüntülerine Soruşturma Çağrısı

 > 
80PAYLAŞIM

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad Hüseyin, Cizre'de 20 Ocak'ta açılan ateş sonucu 2 kişinin hayatını kaybetmesine, 8 kişinin yaralanmasına neden olan olaya dair görüntüleri izlediğini söyledi, Türkiye'deki yetkililere soruşturma çağrısı yaptı.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Yüksek Komiseri Zeyd Raad Hüseyin, Şırnak’ın Cizre ilçesinde 10 kişinin yaralandığı olayın görüntülerini izlediğini söyledi, Türkiye’deki yetkililere soruşturma açmaları çağrısı yaptı.

Görüntüler “şok edici”

Görüntülerin “şok edici” olduğunu söyleyen Hüseyin, beyaz bayrak tutan bir adam ve bir kadının yaralı taşıdıklarını söyledi ve “Yolun karşısına vardıklarında açılan ateşle yere düşüyorlar” dedi. Zeyd ayrıca olayda yaralanan İMC TV kameramanı hakkında da suç duyurusunda bulunulmasından endişe ettiğini söyledi.

Cizre'de Görev Yapan Gazeteci Vurulma Anını Kaydetti - onedio.com
Cizre'de Görev Yapan Gazeteci Vurulma Anını Kaydetti - onedio.com

Cizre’de aralarında HDP’li vekil Faysal Sarıyıldız ve İMC TV kameramanının da olduğu 15 kişilik gruba ateş açılmış ve 10 kişi yaralanmış, yaralılardan ikisi hayatını kaybetmişti.

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, yaşanan olayı şu sözlerle anlatmıştı:

"Sayın Sarıyıldız Cizre Kaymakamını haberdar ederek, 6 yaralıyı almak üzere aileleriyle birlikte hareket edecekleri bilgisini veriyor. Birkaç mesaj atıyor kaymakama. 'Biz milletvekili, belediye başkanı, 15 kişilik heyetle şu mahalleye, şu adrese gideceğiz ve yerdeki yaralıları alacağız ve hastaneye teslim edeceğiz' bilgisini veriyor. Buna rağmen 15 kişilik sivil grup ateş altına alınıyor. 10 kişi yaralanıyor, aralarında İMC TV’nin kameramanı da var."

Demirtaş, olayın ardından yaralananların bir bodrum katına sığındığını, İçişleri Bakanı Efkan Âlâ ile görüştüklerini ve görüşmenin ardından ateşin kesildiğini söylemişti.

Cizre'de Yaralanan Gazeteci Refik Tekin'e 'Terör Örgütüne Üyelik' Suçlaması - onedio.com
Cizre'de Yaralanan Gazeteci Refik Tekin'e 'Terör Örgütüne Üyelik' Suçlaması - onedio.com

İMC TV kameramanı Refik Tekin'in hastanedeki tedavisi sürüyor. Avukatları, Tekin hakkında "Bölücü terör örgütü üyesi" olduğu iddiasıyla gözaltı kararı çıkarıldığını açıkladı.

Basın özgürlüğü uyarısı

Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara temsilcisi Erdem Gül'ün tutuklanmaları konusundaki endişelerini de dile getiren BM yetkilisi, “Hiç kimse yazdığı bir makale ya da makaleler nedeniyle müebbet hapis cezasıyla karşılaşmamalıdır. Gazeteciler ve diğer medya mensupları göz altına alınmamalı, tutuklanmamalı, mesleklerini barışçı ve meşru bir şekilde icra etmeleri nedeniyle hüküm giymemeli” diye konuştu.

Reuters, AA ve Al Jazeera

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir