Bitmiyor! Konya'da Kur'an Kursunda Cinsel İstismar: 'Ağabeylerimiz Bize Kötülük Yaptı'

 > -
Abone ol

Ülkemizde yaşanan cinsel istismar olaylarına bir yenisi daha eklendi. Konya’da yatılı bir Kur'an kursunda belletmenlik yapan 16-17 yaşlarındaki beş gencin yaşı küçük öğrencileri istismar ettiği bu korkunç olay, isimsiz bir ihbar mektubunun Diyanet İşleri Başkanlığı’na yollanmasıyla ortaya çıktı. Olayın ortaya çıkmasının ardından savcılık soruşturma başlattı. Tutuksuz yargılanan sanıklar 23 Haziran’da üçüncü kez hâkim karşısına çıkacak.

Habertürk’ten Zafer Samancı’nın haberine göre geçen sene Diyanet İşleri Başkanlığı’na gelen isimsiz bir ihbar mektubunda, Konya’nın bir ilçesindeki yatılı Kur'an kursunda yaşları 11 ile 12 arasında değişen birden fazla çocuğa, yine aynı yurtta yatılı olarak kalan ve o dönem yaşları 16 ile 17 olan 5 belletmenin cinsel istismarda bulunduğu anlatıldı.

Bunun üzerine kursa gönderilen Diyanet İşleri Başkanlığı'nın görevlendirdiği müfettişler öğrencilerle tek tek ve yüz yüze görüştü.

İsimsiz ihbar mektubuyla harekete geçen Diyanet İşleri Başkanlığı olayı incelemesi için müfettiş görevlendirdi. Müfettişlerin Konya başsavcılığına ellerindeki dosyalarla başvuruda bulunmalarının ardından savcılık, istismar uyguladığı iddia edilen kişiler hakkında dava açtı.

'Ağabeylerimiz bana kötülük yaptılar'

Mağdur çocuklardan H.S.K. ifadesinde şunları söyledi: “2014 yılı yaz aylarında hafızlık eğitimi için Kur'an kursuna başladım. Kursta yatılı olarak bulunduğum süre içinde belletmen olan ağabeylerimiz bana kötülük yaptılar. Kimseye bir şey anlatmadım. Şikâyetçi de olmadım.”

Bir diğer çocuk Y.G. ilk verdiği ifadesinde istismarı anlatmasa da ikinci görüşmede yaşadıklarını itiraf etti.

H.G., iddiaları doğrulayarak, “10 yaşımdan 12 yaşıma kadar bu yurtta yatılı olarak eğitim aldım. 2015’te yurttan ayrıldım. Ben yaşadığım bu olaylar nedeniyle şikâyetçi olmadım” dedi.

'İki abi sapıklık yaptı'

Öğrencilerden Ş.K. “Yaklaşık bir yıl bu kursta yatılı olarak kaldım ve hafızlık çalıştım. Yurtta bize belletmenlik yapan E.A ve S.A. bana sapıklık yaptı. Bir süre sonra S.A.’nın trafik kazasında öldüğünü duydum. Kimseden şikâyetçi olmadım” dedi.

'Tutuksuz yargılanıyorlar'

Başsavcılığın hazırladığı iddianamede “Şüphelilerin üzerlerine atılı suçları işledikleri hususunda kamu davası açılmasını gerektirecek yeterli delilin bulunduğu” belirtildi. 

Cinsel istismarla suçlanan ve üç yıldan 15 yıla kadar hapisleri istenen dört sanık, yargılandıkları 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde 23 Haziran’da üçüncü kez hâkim karşısına çıkacak. 

Şüpheli bir belletmenin ise trafik kazasında öldüğü öğrenildi.

Sosyal medya ve Ekşi Sözlük bu olaya sessiz kalmadı...

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir