Bilmek Lazım: Doğalgaza Ödediğimiz Fahiş Faturaları Düşürmeye Yarayacak 14 Basit Tedbir

-

En temel giderlerimiz arasında en çok parayı ödediğimiz doğalgaz faturaları hepimizin bütçesini zorluyor. Akşam yorgun argın ve yollarda üşüyüp ıslanarak geldiğimiz evin içinde lahana gibi kat kat giyinip faturadan tasarruf etmeye çalışıyoruz. Burada yaptığımız hata ise şu: Bir çoğumuz aslında kombiyi, ısıtıcıları yanlış kullanıyoruz ve bu sebeple boşu boşuna kendi faturalarımızı şişiriyoruz.

Doğalgaz ülkemizde zaten kendi başına çok pahalı bir gider. O yetmezmiş gibi içinde tonla vergi var. Bu yüzden, en azından çok basit bazı tedbirleri alarak faturalarımızı daha makul bir hale getirebiliriz.

1. Muhtemelen biliyorsunuz ama acaba uyguluyor musunuz: En büyük hata kombiyi açıp kapatmak.

Her elektronik alet ilk çalıştırmada normalden çok daha fazla enerji tüketir malum. Biz kombiyi her açtığımızda, yapılan ateşleme nedeniyle daha fazla gaz harcamasına yol açıyoruz.

2. Yani azıcık güneş gördük diye hemen kombiyi kapatmaya koşunca tasarruf yapamıyoruz.

Kombiyi çalıştırma ihtiyacı hissettiğimiz tarihten itibaren mevsim sonuna kadar düşük sıcaklıkta sürekli açık bırakmamız öneriliyor. Evdeyken normal, dışarıda ya da gece uyurken kısıkta tutmak yolundan pek şaşmamak lazım.

3. Türkiye’de binaların yüzde 80’i ısı yalıtımsız.

Binalarda gerek doğalgaz gerekse elektrik faturalarında en az yüzde 50 tasarruf sağlayan ısı yalıtımı uygulamasının maliyeti, bir binanın toplam inşaat maliyetinin yüzde 3 ila 5’i kadar. Hatta yalıtım kalınlığı arttıkça yüzde 70’lere varan tasarruf yapmak mümkün.

Yalıtımın sağladığı tasarruf birkaç yılda kendi kendini karşılar zaten.

4. Kombilerin periyodik olarak bakımını yaptırmak % 15'in üzerinde tasarruf sağlıyor.

Periyodik olarak yaptıracağınız baca temizliği güvenliğinizin yanı sıra % 15-30 yakıt tasarrufu da sağlar.

Yani bakım ve temizliğe para harcamamak için bunları ihmal ederseniz, aslında hiç yaptırmadığınız bir bakımın parasını pahalı fatura olarak gene ödüyorsunuz.

5. Bir diğer önemli konu da radyatörlerin bakımı.

Yine her yıl kış aylarına girerken periyodik olarak radyatör temizliği yaptırmak, bağlantı borularında su sızıntısı olmadığından emin olmak, peteklerde bulunan havaların alınması da tesisatın verimliliğini artırıyor.

6. En az bakım kadar önemli olduğunu düşünmemiş olabilirsiniz ama sırada dekorasyon konusu var.

www.emlakwebtv.com

Genellikle radyatörleri dekoratif görünsün diye giydirip önüne de kanepe dayayan insanlarız.

Halbuki radyatörlerin önleri ve üstleri kapatılmamalı, açık tutulmalı, alanın dekorasyonu radyatörler göz önüne alınarak doğru şekilde yapılmalı ki ortamda ki sıcak hava akışı ve dağılımı engellenmemiş olsun.

7. Pencere ve kapılar, ısının dörtte birinin kaybına neden oluyorlar.

Yalıtımsız evlerde gerçekleşen kaybın yaklaşık yüzde 20'si, tek camlı pencereler yüzünden oluyor. Çift cam bu kaybı yarıya kadar indirebiliyor.

8. Ayrıca yine pencere ve kapıların çerçevesi etrafındaki çatlak ve sızıntılara kendiniz tedbir alabilirsiniz.

Pervazların oturma yerlerinde oluşan çatlak ve boşluklar da yine ısı kaybını ciddi şekilde artıran bir sebep. Hava sızıntılarını önlemek için pencere bandı ve sünger kullanabilirsiniz.

Özellikle de radyatör pencerenin altındaysa bu şekilde çok ciddi ısı kaybediyoruz.

9. Radyatörden çıkan ısı, en çok arkasındaki duvarı ısıtır.

Buradan oluşacak ısı kaybını önlemek için radyatörün arkasına kendiniz yalıtım levhaları yerleştirebilirsiniz.

10. Her ne kadar bazen mecbur da kalsak, radyatörün üzerinde çamaşır kurutmaktan kaçınmak gerekli.

Isıtıcını veya radyatörün üzerine kesinlikle eşya, mermer ya da çamaşır koymamaya çalışın. Bu tip eylemler ortamdaki sıcak hava akışını ve dağılımını engelliyor. Ayrıca çamaşırları da en az kullandığınız odada kurutup, odanın sıcaklığını emmesine engel olabilirsiniz.

11. Kapalı perdeler ısı kaybını yüzde 25 oranında önler.

Fakat radyatörlerin ısı akışına engel olacak uzun perdeler kullanmayın.

Güneş gören pencerelerin perdelerini gündüzleri açık tutarak ısıdan daha fazla yararlanabilirsiniz ama güneş çekildikten sonra perdeleri mutlaka kapatın.

12. Cam açık olduğu halde yanan kombi meselesi var.

Yani odaları havalandırma faslı. "İyi ki söyledin" diyebilirsiniz tabii; ama bu da zerre kadar dikkat etmediğimiz bir detay.

13. Bir de sigara kullanıyorsanız, bunun için özel bir alan belirleme yöntemini deneyin.

Evin kullanılmayan ya da daha az vakit geçirilen bir odasında sigara içmeyi denerseniz, oturduğunuz odada sigara dumanı yüzünden cam açmanız gerekmez. Kendi oturduğunuz bölümü boşu boşuna soğutmamış olursunuz.

14. Son olarak, merkezi sistemle ısınanların ısı pay ölçer sisteme geçmesi çözüm olabilir.

Böylece ortak kullanım alanlarının dışında, ısınmak için sadece kendi dairenizin harcadığı doğalgazın bedelini ödemiş olursunuz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mavi201

doğalgaz her şekilde ucuz. istanbulda bir büyük tüp 80 tl olmuş. 2 kişilik aile bile ayda 2 büyük tüp harcasa ( mutfak+ banyo) 160 TL eder. Isınmayıda eklerseniz gerisini siz düşünün ?

candylicious

hava sogudumu ben ve battaniyem büyük bir ask yasiyoruz :)

erhan-armada-ozsoy

en büyük keyfimdir yerde beş karış kar varken camı açmak...

Görüş Bildir