Görüş Bildir
Haberler
Bekir Bozdağ'dan Ahmet Hamsici'ye Yanıt

Bekir Bozdağ'dan Ahmet Hamsici'ye Yanıt

adem kara
05.08.2014 - 12:16

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili Ahmet Hamsici'nin 'hakimler ve savcılar korkutulmaya çalışılıyor' açıklamasına Adalet Bakamı Bekir Bozdağ'dan yanıt geldi. Bozdağ, açıklamayı 'korsan' olarak nitelendirdi.

HSYK Başkanvekili Ahmet Hamsici'nin dün yaptığı sert açıklamalara hükümet kanadından aynı tonda yanıt geldi. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Adalet Bakanı Bozdağ, 'Hamsici'nin açıklaması korsan açıklamadır. Açıklamaları HSYK'yı bağlamaz, şahsi görüşleridir. Açıklama yapma yetkisi kurula aittir. Açıklamaya baktığınızda bir takım yerlere mesajlar gönderiyor. Yargının tarafsızlığına siyasiler gölge düşürmüyor, giydiği cübbeyi inandığı ideolojinin, cemaatin emrine sunan sayıları az da olsa yargı mensupları yargı bağımsızlığına gölge düşürüyor' dedi.

2. dalga operasyon

Emniyette devam eden operasyonlarla ile ilgili sorulan soruya Bozdağ, 'Ben yargı süreçlerine ilişkin değerlendirmeler yapmayı doğru görmüyorum. Süren bir adli süreç var. Bu sürecin hukuk içerisinde işleyip işlememesi önemlidir. Eğer süreç usül mevzuatına uygun hukuka uygun işliyorsa orada sorun yoktur. Önemli olan sürecin sağlıklı ve hukuka uygun işlemesidir ama bu süreçlerle ilgili Türkiye'de bazı çevreler tarafından büyük bir algı operasyonu yapıldığını hep beraber görüyoruz. Ben onun için diyorum ki algı operasyonlarıyla yargılama faaliyetlerini etkilemek doğru değil. Geçmişte de biz bunu yaşadık. Bir sürü hadise oldu. Ergenekon oldu, 17 Aralık, 25 Aralık... Baktığınızda pek çok Türkiye'de gündeme gelen soruşturmalarda biz bunu görüyoruz. Onun için diyoruz ki bırakın soruşturma hukuka uygun bir şekilde işlesin ve işleyen soruşturma zaten gerçeği sonunda ortaya çıkaracaktır. Hepimiz onun sonuçlarını bekleyelim' şeklinde yanıt verdi.

Yargıda da olur mu?

'Operasyonun yargı ayağı olacak mı?' sorusuna Bozdağ, 'Hakim ve savcıların soruşturulması ve kovuşturulmasının usulü diğer kamu görevlilerine göre farklılık arz ediyor. Onlarla ilgili ayrı bir prosedür var' diyen Bekir Bozdağ, şöyle devam etti:'Ben HSYK Başkanı, Adalet Bakanı olarak hakim ve savcılarımızın sucu, bucu diye ayrılmasını yaftalanmasını isimlendirilmesini çok yanlış görüyorum ve bundan da fevkalede rahatsızım. Yargının içerisinde Fethullah Gülen'e bağlı şu kadar hakim ve savcı ifadelerini duydukça üzülüyorum. Bu yargı, sadece milletin yargısıdır. Anayasa ve hukuka, kanuna, vicdanına bağlı olmalıdır. Onun dışında hiçbir kimseye bağlı olmamalıdır. Yargının üzerindeki Fethullah Gülen gölgesini veya bir tarikatın bir ideolojinin bir siyasetin gölgesini kaldıracak olan şey anayasa ve yasalarda yapılacak değişiklikler değildir. Biz ne değişiklik yaparsak yapalım bunu başarma şansımız gözükmüyor. Bunu yargıda görev yapan hakim ve savcılar kaldırabilir. Verdikleri adil kararlarla kaldırılabilir' dedi.

Hamsici ne demişti?

HSYK Başkanvekili Ahmet Hamsici dün yaptığı açıklamada, 'Gerek sosyal gerekse yazılı ve görsel medyada hakim ve savcılara yönelik operasyonların yapılacağı yönünde sıkça haberler yapılmakta, hatta bir kısım hakim ve savcıların isimleri de zikredilerek gözaltına alınacağı ve tutuklanacağı yönünde planlı ve organize bir şekilde kamuoyu oluşturularak hakim ve savcılar korkutulmaya, bu yolla yargının baskı altına alınmaya çalışıldığı görülmektedir.' ifadelerini kullanmıştı.

CNN Türk

Kaynak: http://www.cnnturk.com/haber/turkiye/...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın