Başka Bir Yol Daha Var O da Ameliyat mı Dersin? Çene Estetiği Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şeyi Anlatıyoruz

-
Abone ol

Gelin bu büyük dönüşümlerin arkasında yatan sebepleri, süreci ve sonuçları beraber görelim.

Bıçak altına yatmayı reddedip dolgu işlemleriyle bambaşka insanlara dönüşenleri her gün görüyoruz.

Ancak bazı keyfi olmayan sağlık durumlarında estetik ameliyatlar tek çözüm olabiliyor. Özellikle yüz bölgesinde çenenin ne kadar büyük bir önem taşıdığını biliyorsunuz. Bu yüzden çene estetiğiyle ilgili nedirleri, sebepleri, sonuçları, çeşitlerini ve diğer tüm detayları sizin için anlattık.

Size daha önce çene dolgusunun ne kadar büyük bir değişiklik yarattığını anlatmıştık;

Zayıfladım Yalanına İnanmayın! Yüz Hatlarını Yeniden Yaratan Jawline Çene Dolgusunu Yaptırmış Ünlüler - onedio.com
Zayıfladım Yalanına İnanmayın! Yüz Hatlarını Yeniden Yaratan Jawline Çene Dolgusunu Yaptırmış Ünlüler - onedio.com

Bunun bir de aslında daha ciddi sağlıksal problemlere dayanarak ve ameliyat yoluyla gerçekleşen versiyonu var.

Genelde biz son zamanlarda bize dayatılan estetik güzellik algısı sonucu yaşanan ve daha kolay olan dolgu operasyonlarıyla karşılaşıyoruz. Ancak yaratılıştan kaynaklanan sorunların çözümü için ve kişinin çiğneme, yemek yeme gibi durumlarda yaşadığı sıkıntıların çözümü için çene estetiği gerekebiliyor.

''Çene estetiği nedir'' sorusuna bakalım önce isterseniz.

Yüz oranına göre olması gerekenden daha küçük, geride, eğri, ileride ya da büyük bir çeneye sahip olunabilir. Bu da yandan bakıldığında burun, alın ve çene düzlemindeki görünümü ya da tüm duruşunuzu etkileyebilir. Yalnızca estetiksel kaygılarla değil, kişinin sağlığını da etkileyen durumlar olabiliyor; çenenin yapısı, hastanın diş yapısını, yemek yemesini vs. etkiliyor olabilir. Sonuç olarak çene estetiğini, sağlık problemi olan ya da olmayan şeklinde ikiye ayırabiliriz.

Çene ucu ameliyatı ile çeneyi uzatma, çene ucunun törpülenmesi, çeneye implant ekleme gibi işlemlerle daha farklı görünümler elde edilebiliyor.

Çene estetiği öncesi doktor görüşmelerinde çekilen fotoğraflar ve alınan ölçülerle en doğru görünüm belirleniyor öncelikle. Teknikler belirlenerek ameliyatın ağız içinden mi yoksa çene altından mı yapılacağı belirleniyor.

En çok merak edilen konulardan biri de iz kalıp kalmayacağı ve ameliyat sonrası iyileşme süreci...

Bu durumlarda da bu iki farklı seçenekle karşılaşıyoruz. Ağız içinden çeneye ulaşarak yapılan estetik ameliyatlarda iz kalma ihtimali zaten yok. Ancak bu şekilde yapılan ameliyatlarda iyileşme süreci daha farklı gelişiyor. Bir süre katı beslenmemeniz, sıvı tüketmeniz öneriliyor.

Diğer seçenek de çene altından yapılan ameliyat veya implant takılması.

Yüzün dışarısından yapılan ameliyatlarda bir süre kızarıklık ve ameliyat izi elbette olacaktır ancak ameliyatı yaptırdığınız kişiye ve bakımına göre bu süre değişebilir elbette. Bir iki gün ile bir hafta arasında değişen bir iyileşme süreniz olacaktır. Sonrasında hayatınıza kaldığınız yerden devam ediyorsunuz.

Çene uzatma ameliyatında söz konusu olan implant ise, çene görünümüzü en baştan değiştiren bir işlem.

Ağız içinden implant yerleştiriliyor ve gerekli şekil verildikten sonra alan kapatılıyor. Bu işlem genelde ortodontik cerrahi ile birlikte yürütülüyor. Diş ve çene yapısının birbirine oldukça bağlı olduğunu düşünürsek, implant yerleştirme işlemi daha çok sağlık sorunlarıyla alakalı.

Ameliyatlar genel olarak 1 ila 1 buçuk saat arasında değişiyor.

İstirahat süreniz ise, işlem yapılan bölgeye göre değişse de genel olarak bir hafta oluyor. Ancak işleme göre hastanede kalma süreniz değişiyor; yani direk eve de gönderilebilirsiniz, bir iki gün hastenede de kalabilirsiniz.

Çene törpülenmesi ise ünlü kişilerde sık sık gördüğümüz bir işlem.

Çene estetiği dendiğinde belki de akla ilk gelen işlem olabilir. Adeta bambaşka bir insan ortaya çıkartan bu işlem, büyük ve kemikli çenelerin estetik olarak daha küçük görünmesini istediğinde yapılıyor. Ağız içerisinden gerçekleştirilen törpüleme işleminin iyileşme süresi genel olarak bir ay.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Estetiğin Gücü... Parası Neyse Verip Kendine Yeni Bir Çene Alan 17 Ünlünün Hepinizi Şok Edecek Değişimi - onedio.com
Estetiğin Gücü... Parası Neyse Verip Kendine Yeni Bir Çene Alan 17 Ünlünün Hepinizi Şok Edecek Değişimi - onedio.com
Bella Hadid'in Estetik Doktoru'nun Görünce Hayrete Düşüren Estetik Operasyonları - onedio.com
Bella Hadid'in Estetik Doktoru'nun Görünce Hayrete Düşüren Estetik Operasyonları - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hipergrafi

Benim de çenemde problem var. Alt çenem üst çeneme göre oldukça ileri de. Sandviçin içindeki turşu közlenmiş biber vs gibi ince gıdaları ısıramıyorum, baş ağrısı yapıyor, gıdaları sağlıklı şekilde çiğneyemediğim için sindirim sistemi problemlerine de yol açabiliyormuş. Tüm bunlar bir yana yüzüme fazla ciddi, soğuk ve kibirli bir ifade veriyor, fotoraflarda çok çirkin çıkıyorum, asla profilden poz vermemem gerekiyor. Bu konuda ortognati cerrahına gittim ve öğrendiğime problem yüzün geri kalanını büyük oranda etkiliyormuş. Doktorum çift çene ameliyatı olmam gerektiğini söyledi. Üst çenem öne alınacak, alt çenem geriye alınacak. Üst çenem öne alınacağı için burnumdaki estetik problemin büyük oranda düzeleceğini, alt çenem ileride olduğu için geri planda kalan elmacık kemiklerimin belirginleşeceğini söyledi. Bilmiyorum ama... Kormuyorum!

derin-yakamoz

ameliyatları yaptırdın mı peki? ne kadar tuttu?

hizlikullanici

Rihanna da hic estetik yok. O foto ya shop ya da orda daha kilolu

geciciex

hepsinde var bıçak altına yatmayınca estetik sayılmıyor ama dolgu botox hepsi buna Rihanna da dahil Özcan Deniz de :)

hizlikullanici

Sanmam

eexorciist

herkes olmuş çene ameliyatı.ilk kim oldu acaba ondan önce büyük ihtimal biz fark etmiyorduk

Görüş Bildir