Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Başika Kampına Saldırı: '17 IŞİD Militanı Öldürüldü'

 > 
17PAYLAŞIM

IŞİD, Irak'ta Türk ordusu tarafından yerel güçlere askeri eğitim verilen Başika kampına saldırdı, çıkan çatışmada 17 IŞİD üyesi öldürüldü. Anadolu Ajansı'na konuşan askeri kaynaklar, "çatışmada şehit olan ya da yaralanan Türk askeri olmadı" dedi.

Anadolu Ajansı'na konuşan askeri kaynaklarlar, Irak'ta Türk askerlerinin yerel güçlere askeri eğitim verdiği Başika kampına yönelik saldırı düzenlendiğini, saldırıya verilen karşılık sonucu IŞİD üyesi 17 kişinin öldürüldüğünü açıkladı. Saldırı Perşembe günü 22.30-23.00 saatleri arasında gerçekleşti.

Güvenlik güçlerinin karşılık vermesi sonucu çıkan çatışmada 17 IŞİD militanı etkisiz hale getirilirken, çatışmada şehit ya da yaralanan Türk askeri olmadı.

Reuters: Başika'daki 'Türk birliği saldırıyı püskürttü'

Reuters haber ajansı da, IŞİD'in Irak'ta Türk askerlerinin bulunduğu Başika Kampı'na saldırı girişiminde bulunduğunu, askerlerin saldırıyı püskürttüğünü bildirdi.

Ajans, askeri kaynaklara dayandırdığı haberinde saldırının Türk askerlerince püskürtüldüğünü belirtti.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde yayın yapan, Kürdistan Demokrat Partisi'ne (KDP) yakın medya kuruluşu Rudaw da benzer bir saldırı haberi yayımladı.

Rudaw saldırıda iki askerin öldüğü iddiasını aktardı ancak Peşmerge Bakanlığı'nın bu iddiaları doğrulamadığını da bildirdi.

Başika krizinin kronolojisi

aa.com.tr

2,5 yıldır Musul'da olan Türk birliğinde 4 Aralık'ta nöbet değişimi olmuş, yaklaşık 150 asker, 20 civarında tank eşliğinde Zelikan Kampı'na gönderilmişti. Irak Başbakanı Haydar İbadi, Türk askerlerinin Musul yakınlarındaki kamptan 48 saat içinde çekilmesi çağrısı yapmıştı. İbadi, askerler çekilmezse BM Güvenlik Konseyi'ne başvuracaklarını söylemişti.

Bağdat yönetimi BM Güvenlik Konseyi'ne mektupla başvurarak, Türk askerlerinin Irak'tan "bir an önce, koşulsuz" çekilmesini talep etmişti.

14 Aralık’ta Başika bölgesindeki Türk askerlerinin bir kısmı Zelikan Kampı'ndan ayrılmıştı. Ancak bu, Bağdat yönetimine yeterli gelmedi. 15 Aralık’ta Bağdat yönetimi, Irak'ın Başika bölgesindeki Türk askerlerinin bir kısmının değil, tamamının topraklarından çekilmesini istemişti.

16 Aralık'ta, IŞİD'in Başika'daki eğitim üssüne saldırısında 4 Türk askeri yaralanmış, Türk danışmanların eğittiği bir Iraklı subay ölmüştü. Başbakan Ahmet Davutoğlu, saldırının danışmanları korumak için bölgeye asker gönderen Türkiye'nin 'haklılığını ortaya koyduğunu' söylemişti.

Aynı gün ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile Irak Başbakanı Haydar İbadi, Başika krizini görüşmüştü. Başika'ya IŞİD saldırısını kınayan iki lider, Türkiye'nin Irak'taki askerlerini çekmeye devam etmesini istemişti.

ABD Başkanı Barack Obama, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a, Türk askerinin Irak’tan çekilerek Bağdat ile Ankara arasındaki tansiyonun düşürülmesi çağrısı yapmıştı.

24 Aralık'ta Arap Birliği Dışişleri Bakanları toplantısından Musul'daki eğitmenleri korumak için Başika Kampı'na asker gönderen Türkiye'ye kınama kararı çıktı. Arap Birliği'ne üye ülkelerin Dışişlier Bakanları Mısır'ın başkenti Kahire'de toplandı. Toplantıda Türkiye'nin Başika Kampı'na asker göndermesine kınama kararı çıktı. Ankara'nın Başika'daki Türk askeri eğitmenleri korumak için asker yollaması ise Arap Birliği tarafından 'saldırı' olarka nitelendirildi.

Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'nin Başika'daki Türk askeri danışmanları korumak için bölgeye asker göndermesini kınayan Arap Birliği'ne yanıt verdi. Dışişleri Sözcüsü Bilgiç, "Arap Ligi’nin açıklaması, maalesef, DEAŞ’ın bölgemize tehdidinin boyutlarını, bu tehdit karşısında ülkemizin özverili ve kararlı çabalarını kavrayamadığını ortaya koymaktadır" dedi.

AA, BBC TürkçeReuters ve Al Jazeera

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir