Başbakan'dan Gaziantep Açıklaması: 'Faile İlişkin Bir İpucu Yok'

 > -

Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Başbakan Binali YıldırımGaziantep'te 54 kişinin yaşamını yitirdiği saldırı için "Henüz faile ilişkin bir ipucu bulunmuş değil. Yoksa, saldırıyı kimin yaptığı, hangi örgüt adına yapıldığı konusunda erken kanaatler maalesef doğru değildir. Kimin yaptığına ilişkin çalışmalar yapılıyor." ifadesini kullandı. Başbakan, "Mısır ile ilişkileri geliştirmekten yanayız, halklarımız kardeştir" dedi.

Başbakan Binali Yıldırım'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle:

7 Ağustos'ta Yenikapı'da yaşanan ve Türkiye'ye yeni kapılar açan o birlik, beraberlik, uzlaşma ruhunu devam ettirmek, ülkemizin terörle mücadelesinde, iç ve dış sorunlarını kolayca aşmasında ve temel  konularımızda beraber hareket etmek tabiatıyla her bakımdan milletimize ve ülkemize büyük bir katkı sağlıyor

Kılıçdaroğlu ve Bahçeli ile görüşmesi

Bu sabahki toplantıda da sayın genel başkanlara ülkemizin başını ağrıtan birkaç temel konuda bilgi verme fırsatı bulduk, özellikle uzun süreden beri devam etmekte olan PKK terörüyle yaptığımız mücadelede geldiğimiz noktayı ve bundan sonraki hareket tarzımızı anlatma fırsatı bulduk.

Çankaya'da 3 Saatlik Liderler Zirvesi: 'HDP Net Tavır Almalı' - onedio.com
Çankaya'da 3 Saatlik Liderler Zirvesi: 'HDP Net Tavır Almalı' - onedio.com

Suriye konusu

Burada Türkiye'nin duruşu çok nettir. Suriye, bugün altı seneyi bulan bir iç savaşla maalesef enerjisini günden güne kaybediyor, milyonlarca masum Suriye vatandaşı ülkelerini terk etmek zorunda kaldı, 500 bin civarında masum insan da bu anlamsız iç savaşta hayatını kaybetti. Artık akan kanın daha fazla sürmemesi, Suriye'de huzurun ve istikrarın tekrar sağlanması, bizce bölge içi yapılacak en öncelikli ve en önemli işler içerisinde yerini almış durumda.

Bütün tarafların aklıselimle bir araya gelip Suriye'de akan kanın durdurulması ve tekrar bütün Suriyelilerin temsil edileceği bir yönetişim şeklinin oluşturulması esastır. Bu bağlamda bizim önemle üzerinde durduğumuz konu çok nettir; Suriye'nin bölünmemesi, toprak bütünlüğünün muhafaza edilmesi, herhangi bir etnik gruba avantaj sağlayacak yeni bir yapılaşmaya izin verilmemesi.

İsrail'in Gazze'ye hava harekatı

Sivillere yönelik bu saldırıların onaylanmadığını açık bir dille ifade etmek isteriz. Bizim İsrail ile ilişkilerimizin normalleştirilmesi Filistinliler'in haklı davalarına karşı duruşumuzu, onlarla birlikte hareket etmemizi asla engellemez, durdurmaz.

İsrail, Gazze'yi Yeniden Vurdu - onedio.com
İsrail, Gazze'yi Yeniden Vurdu - onedio.com

Doğu ve Güneydoğu'ya yönelik yatırım

Çukur siyasetinin başladığı şehir ve ilçeleri işgal girişiminden sonra güvenlik güçlerimizin yaptığı operasyonlarla beraber bölgenin imar edilmesi, yeniden burada hayatın süratle normalleşmesi, bölgeye olan yatırımların, projelerin hızlı bir şekilde gelmesi anlamında uzun bir zamandan beri devam eden Doğu ve Güneydoğu'ya yönelik yatırım, teşvik ve destek projelerini nihayet tamamladık.

Bölge insanı, Kürt vatandaşlarımızın asla ve asla terör örgütünden bir beklentileri yok. Terör örgütü ancak kan, gözyaşı, ızdırap veriyor ve bu ızdırabı bölge insanı artık yaşamak istemiyor. PKK terör örgütü veya onun etkisinden kendini kurtaramayan siyasi uzantıları asla ve asla bölge insanının hiçbir sorununa çözüm üretemedikleri gibi bölge insanının bugün en büyük sorunu haline geldiler.

Gaziantep saldırısı

Henüz faile ilişkin bir ipucu bulunmuş değil. Yoksa, saldırıyı kimin yaptığı, hangi örgüt adına yapıldığı konusunda erken kaanatler maalesef doğru değildir. Kimin yaptığına ilişkin çalışmalar yapılıyor.

Gaziantep'teki Saldırıda Can Kaybı 54'e Yükseldi... - onedio.com
Gaziantep'teki Saldırıda Can Kaybı 54'e Yükseldi... - onedio.com

Mısır ile ilişkiler

Mısır'dan yapılan sağduyulu açıklamalar güzel. Bunun devamını getirmek lazım... Mısır ile ilişkileri geliştirmekten yanayız, halklarımız kardeştir. En azından, ekonomik alanda ilişkilerimizi süratle geliştirebiliriz.

Ajanslar

Onedio Gündem'i Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir