Avrupa, İnsansız Kameralı Helikopterler İçin Yasal Düzenleme Hazırlıyor

 > 
19PAYLAŞIM

Avrupa, İnsansız Kameralı Helikopterler İçin Yasal Düzenleme Hazırlıyor

Avrupa, İnsansız Kameralı Helikopterler İçin Yasal Düzenleme Hazırlıyor

Dünyada kullanımı artan insansız helikopterler için Avrupa Birliği (AB) yasal düzenleme yapacak. Kamerayla donatılmış insansız helikopterler, bilgisayar, cep telefonu veya tablet üzerinden kolayca kullanılıyor.

Rahat manevra kabiliyeti olan bu araçlar yukarıdan çektiği video ve fotoğrafları bilgisayara gönderiyor. Ancak mini helikopteri andıran bu hava araçları insanların özel yaşamları ve güvenliklerini tehdit ediyor. Bu nedenle AB bu araçların kullanımına yasal düzenleme getirmeyi planlıyor.

İnsansız helikopter yasasıyla ilgili ilk açıklamayı AB Ulaşım Komisyonu Komiseri Siim Kallas yaptı. Komiser Kallas, yasanın uçuş güvenliği ve halkın özel yaşamının korumasına yönelik olacağını duyurdu. Avrupa ülkelerinde Drohne sayısının 700-800 arasında olduğu tahmin ediliyor. Bunlar en çok yangın, afet bölgeleri, ulaşımı zor olan yerler, yüksek gerilim hatlarının denetimi ve tarımcılık alanında tercih ediliyor. Almanya’da en son, posta ve internet üzerinden alışveriş hizmeti veren kuruluşlar paketlerini bu helikopterler aracılığıyla müşterilerine ulaştırma denemeleri yapmışlardı. Amazon’un da böyle bir girişimi mevcut.

Öte yandan bu uçan kameralı helikopterler, Türkiye’de de alışveriş merkezlerinde yaklaşık 1.000 TL’ye satılıyor. 

(DHA, ZETE)

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir