Görüş Bildir
Haberler
Askeri Casusluk Davasında 12 Tahliye

Askeri Casusluk Davasında 12 Tahliye

Fatih UZUN
24.01.2014 - 20:58 Son Güncelleme: 17.05.2022 - 14:48
İçeriğin Devamı Aşağıda

Askeri Casusluk Davasında 12 Tahliye

'Devlete ait gizli belgeleri temin etme” suçlamasıyla 59’u tutuklu 357 sanığın yargılandığı davada, 12 tahliye kararı çıktı.

İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde geçen hafta görülen ve tüm tutuklu sanıkların tutukluluk hallerinin devamına karar veren mahkemenin kararı kısmen bozuldu. İtirazları değerlendiren ve İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararlarını inceleyen Bursa 6. Ağır Ceza Mahkemesi, yargılamayla ilgili tahliye kararı verdi. Bursa 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nin tahliye kararlarını, 23 Ocak 2014'te vermesine rağmen bu kararı bir gün sonra, 24 Ocak 2014'te açıklaması dikkat çekti.

Tutuklu sanıkların avukatları bu bir günlük geçikmeye karşı, yasal haklarını kullanacaklarını ve gerekli suç duyurularında bulunacaklarını kaydetti.

İzmir 12. Ağır Ceza Mahkemesinde geçtiğimiz hafta görülen son dava celsesinde, mahkeme başkanı Atilla Rahman’ın 31 tutuklu sanık hakkında tahliye istemi yönündeki oyuna karşın, diğer iki üyenin red oyuyla, tahliye çıkmamıştı.

Astsubayın isyanı

Hürriyet, İzmir'de ‘Askeri Casusluk’ diye de bilinen ‘Gizli bilgi ve belge bulundurma’ davasının tutuklu sanıklarından astsubay Davut Yıldız'ı 'Beni içeride unuttular' başlığı ile manşetine taşımıştı.

Avukatların itirazı üzerine Bursa'daki mahkeme tutuklu sanıklardan İdris Acartürk, Davut Yıldız, Yavuz Pehlivan, Tamer Nalbant, Mehmet Metin Turan, İrfan Bulut, Erdal Özkan, Erdal Şener, Emin Uğur Özüaçık, Anıl Bilgin, Özcan Özgür Altınbulak ve Asuman Ünlütük'ün tahliyesine karar verdi.

Bursa 6. Ağır Ceza Mahkemesi söz konusu kararında şu görüşlere yer verdi:

“Sanıkların tutuklu kaldığı sürelerin, tutukluluk mahiyetinden çıkıp bir yaptırıma dönüşmesi, belirtilen kurumlar itibariyle sanıkların toplanacak delillere müdahale etme risklerinin somut olarak bulunmaması, konumları itibariyle bu delillere müdahale etme imkanları olabilecek tutuksuz yargılanan sanıklar da bulunması itiarıyla tutuklu yargılanan bu sanıkların ne şekilde delillere müdahale edebileceği, somut olarak belirtilmeden tutukluluk hallerinin devamı kararı verilmesi yerinde görülmemiştir.' 

Banu ŞEN/İZMİR

Hürriyet

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/256...

Askeri Casusluk Davasında 9 Askere Tahliye

İzmir merkezli askeri casusluk operasyonu olarak bilinen, gizli belgelerin temin edilmesine yönelik soruşturmada tutuklu bulunan askerler için, Bursa Terörle Mücadele Kanunun 10. maddesiyle görevli 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yapılan itiraz sonrasında 9 kişi hakkında tahliye kararı çıktı.

Yaklaşık 20 aydır Şirinyer askeri cezaevinde tutuklu bulunan Yavuz Pehlivan, Mehmet Metin Turan, Tamer Nalbant, Davut Yıldız, Erdal Özkan, İdris Acartürk, Asuman Ünlü, İrfan Pehlivan, Erdal Şener’in mahkeme kararının Uyap üzerinden yayınlanmasının ardından serbest bırakılacakları açıklandı. Aynı mahkemece iki kişinin tahliye talepleri ise reddedildi. Bunun yanı sıra diğer tutuklular için yapılacak olan itirazların da pazartesi gününden itibaren incelenmeye başlanacağı bildirildi.

Kaynak: Hürriyet

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/gundem/256...
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0