Görüş Bildir

Apple, Starbucks ve Fiat'a Vergi Soruşturması

Anasayfa > Gündem

Apple, Starbucks Ve Fiat'a Vergi Soruşturması

Avrupa Komisyonu, 3 AB ülkesindeki ayrıcalıklı muamele görüp görmediklerini belirlemek için Apple, Starbucks ve Fiat hakkında resmi sotuşturma başlatılmasına karar verdi.

Soruşturma kapsamında bu şirketlerin İrlanda, Hollanda ve Lüksemburg'da yaptıkları öne sürülen vergi anlaşmaları incelenecek.

Vergi işlerinden sorumlu komisyon üyesi Algirdas Semeta, kararı açıklarken, 'Adil vergi rekabeti yaşamsal önemdedir' dedi.

Geçen yıl Amerikan Senatosu'nun bir komisyonu, İrlanda'yı Apple'a vergi konusunda ayrıcalıklı muamele yapmakla suçlamıştı.

Avrupa Komisyonu'nun soruşturmasında söz konusu şirketlerin vergi ilişkilerinin AB'nin devlet yardımını düzenleyen kuralları ihlal edip etmediğine bakılacak.

Komisyonun rekabetten sorumlu üyesi Joaquin Almunia da 'Kamu bütçeleri üzerinde baskının olduğu mevcut ortamda çok uluslu şirketlerin adil vergi ödemesi özellikle önem taşıyor' dedi.

Almunia, bazı ülkelerin belli şirketlerin daha az vergi ödemesine göz yummasının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Apple, İrlanda hükümetiyle özel bir vergi anlaşması bulunmadığını açıkladı. Şirketin açıklamasında 'Apple, İrlanda'da iş yapan diğer uluslararası şirketlerle aynı kurallara tabiidir' denildi.

İrlanda Maliye Bakanlığı da Apple'a ayrıcalık tanınmadığını belirtti.

Arşatırma kapsamında bu şirketlerin daha az vergi ödemek için 'transfer fiyatlandırması' yapıp yapmadığına bakılacak.

Söz konusu uygulamada, şirketler, asıl karlarını vergilerin düşük olduğu ülkelere kaydırıyorlar.

Kaynak: http://www.bbc.co.uk/turkce/ekonomi/2...
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?