Antalya Valisi: '20 Öğretim Üyesi Yanlışlıkla Gözaltına Alındı, Özür Dileriz'

 > -

Antalya Valisi Karaloğlu, darbe girişimi soruşturması kapsamında Akdeniz Üniversitesi'nde 20 öğretim üyesinin yanlışlıkla gözaltına alındığını açıkladı; "Onlardan her şeyden önce özür diliyoruz, haklarını helâl etsinler. Bir kastımız yok" dedi.

@munirkaraloglu

Antalya Cumhuriyet Meydanı'nda, 15 Temmuz akşamından bu yana devam eden demokrasi nöbetine katılan Vali Münir Karaloğlu, gazetecilerin Akdeniz Üniversitesi'nde yanlışlıkla gözaltına alınan hocaların sayısını sorması üzerine, şöyle konuştu:

"Kesin sayı vermek doğru değil. Hem emniyet, hem savcılıktaki arkadaşlar o listeyi inceliyor. Gerçekten bu hengamede zaman zaman ilgisiz insanlarla, bazen isim benzerliği, bazen bir hesap, bir telefon gibi farklı uygulamalarla ilgisiz arkadaşları aldığımız oluyor. Onlardan her şeyden önce özür diliyoruz, haklarını helal etsinler. Bir kastımız yok. Ne polisin, ne de bizim bir kastımız var. Bunların farkına varır varmaz düzeltiyoruz zaten. Düzeltmeye de devam edeceğiz.

"Tutuklanan, açığa alınan son sayı toplam 1750 civarında diyebiliriz"

Ama şu ana kadar 20'ye yakın hocamızı bırakmış olduk. Antalya'da gözaltına alınan, tutuklanan, açığa alınan son sayı toplam 1750 civarında diyebiliriz."

Vali kalabalığa yaptığı konuşmada ise, şu ifadeleri kullandı:

"Ne diyorlar 'Cadı avı var' diyorlar. Sevgili Antalyalılar biz 'cadı' avı falan yapmıyoruz. Ama biz 'câni' avı yapıyoruz, biz hainleri avlıyoruz. Avlamaya da devam edeceğiz. Bu süreç içerisinde, zaman zaman yanlış yaptıklarımızda oluyor. Zaman zaman kurunun yanında yaşın da yandığı oluyor. Bunun farkındayız. Bakın üniversitemizde bir operasyon yaptık. Orada bazı hocalarımız, bunlarla ilgisi olmamasına rağmen, bizim yanlışımızla o listelerde yer aldılar. Biz yanlışı fark eder etmez, hocalarımızdan özür diledik ve gönderdik. Eğer toplumda karşınıza buna benzer isimler gelirse bilin ki o hatalarımızı hemen düzeltiyoruz ve düzelteceğiz."

Antalya Cumhuriyet Meydanı'nda, 15 Temmuz akşamından bu yana devam eden 'demokrasi nöbetine', Vali Münir Karaloğlu'nun yanı sıra, AK Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı AK Parti'li Menderes Türel, İl Emniyet Müdürü Cemil Tonbul da katıldı. İl Emniyet Müdürlüğü'ne ait polis helikopteri meydanın üzerinden alçak uçuş yaparak güvenliği sağladı.

 DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
Görüş Bildir