Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Anlamaya Çalışırken Beynimizi Yakan Sihirbazlık Numaralarının İlginç Sırları

-

Bugüne kadar merak ettik, kendi teorilerimizi ürettik, üzerlerinde tartıştık, bazılarımız gerçek olduklarını bile düşündük ancak hiçbir zaman sihirbazlık numaralarının sırrını öğrenemedik. İşte bu içeriğimizin amacı, bu numaralar konusundaki merakı gidermek ve aslında insan gözünü yanıltmanın ne denli kolay olduğunu gözler önüne sermek...

1. Havada duran kadın

Levhanın üzerinde yatan kadının havada durması, hepimizin daha önce rastladığı ve hayretler içinde izlediği bir illüzyondur. Bu illüzyonda kadın, sandalyelerle desteklenmiş bir levhanın üzerine yatar ve sihirbaz, kadını olduğu yerde yükseltmeye başlar. Kadın yükselmeye başladığında sihirbazın asistanları sandalyeleri levhanın altından alır ve kadın hiçbir destek olmadan havada duruyor gibi görünür. İnsanların böyle bir numarada ilk tahmini, kadının yukarıdan sarkıtılan iplerle havada durduğudur; bu yüzden sihirbaz, kadının çevresinden bir çember geçirerek bu tahminleri boşa çıkarır. Daha sonra sihirbaz, kadını tekrar ilk yüksekliğine indirir ve asistanlar levhayı destekleyen sandalyeleri tekrar yerine koyarlar. 

İllüzyonun açıklaması ise basittir: Levha, arkasında bulunan çelik bir mekanizma sayesinde havada durmaktadır. Bu mekanizmayı ilk başta levhanın üzerine örtülen örtü, daha sonra da levhanın arkasındaki platformda yerini alan sihirbazın vücudu gizlemektedir. Sihirbazın üzerinde durduğu platformun içinde ise, bir hidrolik pistona bağlı elektrik motoru bulunmaktadır. Bu motoru çalıştırarak mekanizmanın kadını yükseltmesini sağlayan butonlar ise sihirbazın ayağının altında bulunmaktadır.

2. Yerden yükselen sokak göstericileri

İllüzyonlarını çeşitli ülkelerin sokaklarında gerçekleştiren bu performans sanatçıları, gelip geçenleri hayret içinde bırakmaktadır. Ancak aslında bu illüzyonun içeriği, yukarıdaki videoda gördüğünüz gibi oldukça basittir ve tüm sır ellerinde tuttukları asaya bağlı kostrüksiyon sayesinde mümkün olmaktadır. Sanatçıların farklı biçimlerde havada durmaları için farklı kostrüksiyonlar mevcuttur ve bazıları, sanatçının giydiği geniş kıyafetlerle gizlenen bir oturak bile bulundurmaktadır.

3. Zik zak illüzyonu

Bir başka meşhur illüzyon olan zik zak illüzyonu her ne kadar imkânsız gibi görünse de, aslında arkasında yatan gerçek komik denecek kadar basittir. Bu gösterideki esas numara, izleyicilerin kutuları olduğundan daha dar ve bıçakları olduğundan daha geniş zannetmeleridir. Gerisini izleyeceğiniz video gayet net bir biçimde açıklıyor.

4. Seçilen kartı camdan geçirme

Bu gösteride illüzyonist, asistanından, iyice karıştılmış desteden bir kart seçmesini ister. Asistan kartı seçer ve illüzyonistin göremeyeceği bir biçimde seyircilere gösterir. Ardından illüzyonist kartı geri alır ve desteyi cama fırlatır. Ne hikmettir ki asistanın seçtiği kart camın diğer tarafına yapışmıştır. Ancak aslında işin iç yüzü hiç de ilginç değildir...

İllüzyonist, gösteriden önce desteden bir kartı üzerinden iki santimetre kadar kesmiştir ve bu kartın hemen ardına da asistanının seçmesini istediği kartı yerleştirmiştir. Videoda da görebileceğiniz gibi bunu yapmak, asistanın seçeceği kartı kesin bir biçimde belirlemektedir. Daha sonra kartı tekrar desteye koyan illüzyonist, desteyi cama fırlattığında, zaten belli olan kartı diğer bir asistan balmumu yardımıyla camın arka kısmına yapıştırmıştır.

5. Testereyle ikiye bölme

Evet dostlar, şimdi sıra belki de sihirbazlık numaralarının en meşhur ve en dehşet verici olanına geldi. Kutunun içine giren insan, kutu testereyle ikiye ayrıldığında nasıl oradan sağ salim çıkabiliyor? 

Bunun için kutunun altında gizli bir bölüm bulunması elbette şart. İllüzyonist ve asistanların bir sürelik dikkat dağıtması ise, kutunun diğer yarısında bulunan insanı fark etmemizi imkânsız kılıyor. Aslında kutunun yarısında bir insanın üst vücudu, diğer yarısında ise başka bir insanın bacakları bulunuyor ve böylece testere kimseciklere zarar vermeden geçip gidiyor. Yukarıdaki video bu konuda oldukça açıklayıcı...

6. Halkaları iç içe geçirme

Halkaları iç içe geçirmek ve ayırmak hepimizin illa ki karşılaştığı bir numaradır. Hepsi sağlam görünen ve açık hiçbir noktası bulunmayan bu halkalar nasıl olup da iç içe geçmektedir? İşin sırrı, halkaların birinde bulunan, illüzyonistin devamlı olarak elinin altında tuttuğu açıklıktır. Videoyu izleyin ve aslında bunu yapmanın ne kadar basit olduğunu görün a dostlar...

7. Balducci Yükselmesi

Balducci yükselmesi, hem gerçekleştirmesi çok basit olan, hem de seyrettiğiniz açıyla oldukça ilgili bir numaradır sevgili dostlar. Bu numaraya doğru açıdan baktığınız zaman, illüzyonistin yerden yükseldiğini görürsünüz ancak böyle bir şey elbette mümkün değildir.

Asıl olay, illüzyonistin size yalnızca yerden kaldırdığı ayağını göstermesi, diğer ayağının ise yalnızca ön kısmını havaya kaldırarak topuğundan destek almasıdır. Aynı şey, gösteri eğer arkadan seyredilecekse, topuğu kaldırıp ayakkabının ön kısmını yere basarak da gerçekleştirilebilmektedir.

8. Kutuda ezilen kız

Diğerleri kadar geleneksel olmayan bu gösteride, illüzyonistin asistanlarından bir tanesi, içinde piston bulunan bir kutuya girer ve illüzyonist pistonu iterek kızı dümdüz eder. Ancak elbette işin aslı başka türlüdür...

Aslında kızin içine girdiği kutunun alt kısmı seyirciye görünenden daha geniştir. Kutunun yan yüzeyleri diğer asistanlar tarafından kapatıldığında, kutunun içinde bulunan kadın, üstünde bulunduğu zemini kaplayan katmanı kaldırarak bacaklarını kutunun altına sokar. Aynı zamanda, kutunun bir kenarı ve pistonun yüzeyi katı gibi görünse de, aslında iki yüzey de spandeks ile kaplıdır. Böylece kutunun kenarına sırtını yaslayan kadın, piston sonuna kadar itilse bile zarar görmeden kutunun içinden çıkabilir.

9. Katı cisimlerin içinden geçmek

Eğer katı cisimlerin içinden geçmenin mümkün olmadığına inanıyorsanız, bunun büyük ihtimalle bir açıklaması olduğunu düşünüyorsunuzdur; haksız da değilsiniz. 

Yukarıdaki videoda illüzyonist, sahneye yerleştirilmiş konteynırların içinden geçerek diğer taraftan çıkmak üzere bir gösteri gerçekleştiriyor. Görünüşe göre bunu da başarıyor ancak, işin kilit noktası aslında bir dublör ve biraz da ışık oyunu... 

İllüzyonistin konteynıra girerken ve konteynırdan çıkarken gölgesini görebilmemiz için asistanları bir perde ve ışık yerleştiriyor. Ancak sanıdığımızın aksine bu ışık, perdenin arkasındaki tüm alanı aydınlatmıyor. Bu yüzden konteynırın içinden geçtiğini gördüğümüz illüzyonist, aslında perdenin ardında kalan kör noktaya saklanıyor ve konteynırın diğer tarafında bulunan dublör de, aynı şekilde perdenin ardında bulunan kör noktadan çıkıyor ve gösteri tamamlanmış oluyor.

10. Mezardan kaçış

Zamanında efsane illüzyonist Houdini tarafından da gerçekleştirilen ve kaçış ustasının ölümden dönmesine sebep olan bu gösteride, illüzyonist önce elleri ve ayaklarından tabuta bağlanır, daha sonra tabut çivilenir, yerin 1.8 metre altına indirilir ve mezar toprakla kapatılır. Peki bu mezardan kaçmak nasıl mümkün olabilir?

İşin aslında, illüzyonistin elleri ve ayaklarının bağlı bulunduğu bağlar o kadar da sağlam değildir ve ilk etapta onlardan kurtulan illüzyonist, ardından tabutun yanında bulunan açıklıktan önceden hazırlanmış özel bir odaya geçer. Bu odada, işlerin ters gitmesi ihtimaline karşı oksijen tüpüyle bekleyen bir asistan da bulunmaktadır. Bu odanın üst kısmında bulunan bir geçitten geçerek toprağın üst kısımlarına çıkan illüzyonist, izleyiciye tabuttan kurtulup toprağı delerek yüzeye çıktığı izlenimini yaratır.

11. Asistanın intikamı

Asistanın intikamı oldukça şaşırtıcı bir gösteri olmasına rağmen arkasında yatan gerçek sandığınızdan çok daha basit sevgili dostlar. Gösteri için ilk olarak asistanlarından bir tanesini sahneye alan illüzyonist, kadını kemerler ve metal çubuklarla sıkıca olduğu yere hapseder. Bu, asistanın içinden çıkması imkânsız bir esaret gibi görünse de aslında kaçış saniyelerle sınırlıdır. Çünkü asistanın bağlandığını gördüğümüz çerçevenin arka kısmı aslında menteşelerle tutturulmuş, kolayca açılan bir kapıdır. Bu sayede illüzyonistin çerçevenin arkasına geçmesiyle bağlarından kolayca kurtulan asistanın yerini illüzyonist alır ve gösteri tamamlanır.

Onedio IQ'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
razfatihdiktas

Ne gerek vardı şimdi güzel kardeşim merakıma yenilip hepsini izledim daha da hokkabazlık izlemem :/

koca-yurekli-hagrid

kırk yıllık hogwarts bekçisiyim; böyle hokkabazlık görmedim.

kenan.aliyev.35728

:D alem adamsın Hagrid

koca-yurekli-hagrid

Eyvallah koçum.

ahlaksiz-adam

Bi rahatlama geldi sonunda

kucuk-iskender

Kurum da youtube açılmıyor amk

yasar-sonat

ben sana anlatıyım. özet olarak çok basit numaralar hep sahne arkası

Gizli Kullanıcı

The Prestige ve Now You Can See Me bu konudaki güzel filmlerden

Görüş Bildir