Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Animelerin Efendisi Hayao Miyazaki ve Filmleri Hakkında 15 İlginç Bilgi

Sanat
872PAYLAŞIM

Başkalarının açtığı yoldan yürümeyin, kendi yolunuzu çizmek için çabalayın! Hayao Miyazaki

Her biri fenomen olmuş bir çok animeye imza atan ve dünyanın en etkileyici kişilerinden biri olarak görülen bu efsane sanatçı hakkında bazı bilgileri sizler için derledik.

1. Bu yetenekli adamın animasyon dünyasına adım atmasını 'Hakuja Den' adlı animeye borçluyuz. Miyazaki, filmden o kadar etkilenmiş ki bu etki ile animasyon dünyasına yönelmiş.

2. Yönetmenlik kariyeri başlamadan önce Miyazaki, Gakushuin adlı bir okulda 'Uluslararası İlişkiler ve Ekonomi' bölümü okumuş.

Okuldan mezun oluğu yıl, Toei adlı bir animasyon şirketinde çalışmaya başlamış ve oldukça alt kademede başladığı kariyerinde yeteneği sayesinde kısa zamanda yükselmiş.

3. Uzun yıllar, öğrencilik yıllarında tanıştığı 'Marksizm' düşüncesinden etkilenmiş ancak 80'li yılların sonunda bu görüşten uzaklaşmış.

4. Miyazaki, filmlerinin hemen hemen hepsine aslında belirli bir senaryo olmadan başlıyormuş.

Bu durumu verdiği röportalarda şu şekilde özetlemiş; Filmlerime anlatmak istediğim hikaye hakkında genel bir fikir ile başlıyorum ve  çizimler yapılmaya başladıktan sonra bu hikaye kendiliğinden doğal bir şekilde gelişiyor. Evet bu zor bir çalışma sistemi ancak benim stilim de bu.

5. Sürekli kompleks sahneler içeren bir filmin, fazla yorucu ve kalabalık olduğunu düşündüğü için filmlerinde; 'Ma' (Japonca'da boşluk demek) olarak adlanlarılan sahnelere özellikle yer veriyormuş.

''Filmleri çeken insanlar sessizlikten korkuyorlar çünkü izleyicinin sıkılmasından endişe ediyorlar. Oysa esas önemli olan duygulardır ve bundan asla vazgeçmeyin.''

Bazen insanlar bir an için oturur, iç çeker ya da bir dereye bakar... Bunlar hikayeyi ilerletmek için değil yalnızca zamanı, karakterin kim olduğunu ve duygusunu vermek içindir.

6. Filmlerindeki her bir detaya fazlasıyla özen gösterip, her kareyi tek tek takip ediyor ve beğenmediği çizimleri gerekirse kendi elleri ile yeniden çiziyormuş.

Basit ve sevimli karakterler genellikle onun kaleminden çıkıyormuş.

7. 'Kiki Delivery Service' adlı animede Miyazaki; Kiki'nin elbisesinin hareketleri kusursuz yansıtması için, birkaç saat boyunca şehirdeki kadınların elbise ve eteklerini incelemiş.

8. Bu büyük anime ustasının hayattaki en büyük zaafı ise sigaraymış.

Bir günde yaklaşık 30 tane sigara içiyormuş.

9. Bir çok çevre ona 'Japonların Walt Disneyi' diye hitap etse de kendisini bu benzetmeden pek hoşlanmıyormuş.

10. Her filminde muhakkak kullandığı 'domuz' ögesi, Miyazaki'nin kendisini temsil ediyormuş ve ona animelerde kendisinin de oynadığı hissi veriyormuş.

11. En büyük kuralı ise; filmlerin %10'dan fazlasının bilgisayar tarafından üretilmemesiymiş.

12. Filmlerinde en çok kullandığı şey olan 'Uçmak' ögesine olan bu tutkusunun arkasında, yönetmenin amcasının savaş uçakları için parça üreten bir şirkete sahip olması gösteriliyor.

Miyazaki, babasının da yöneticilik yaptığı bu şirket sayesinde küçük yaşlardan itibaren uçaklar ile içli dışlı olmuş.

13. Onu dünya çapında büyük bir üne kavuşturan filmi; Kaze no tani no Nausicaa(Rüzgarlı Vadi)' yi hazırlarken 'Darwinizm' akımından etkilenmiş.

14. Miyazaki, gençlerin ve çocukların geleceğe olumlu ve umutla bakmasını istediği için filmlerinde özellikle 'iyilik/iyimserlik' temasına vurgu yapıyormuş.

Eserlerinde insanların; şiddet, korku, nefret gibi karanlık yönlerini işlerken bile daima insanlığa olan inancını vurgulayarak iyimser bir hava yaratmaya çalıştığını görebilirsiniz.

15. Kadının gücüne fazlasıyla inandığı için; kaleminden çıkan eserlerde kadın karakterleri güçsüz, savunulmaya ihtiyaç duyan bireyler olarak değil de; mücadele eden, ailesini kurtarmak için çaba sarf eden kişiler olarak yansıtıyormuş.

Bu yüzden kurguladığı baş rollerde kadın karakterler çoğunlukta.

Yeteneklerinden ve sonsuz hayal gücünden bizleri mahrum bırakmadığın, fantastik dünyalara yelken açarken aynı zamanda gerçekler üzerine düşünmemizi sağladığın için teşekkürler Miyazaki!

BONUS: Sanatçının çalışma ortamını görebileceğiniz, filmleri ve karakterleri ile ilgili döküman ve hediyelik eşyaların bulunduğu ' Ghibli Museum'

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
burak-karadas

ilginchizmetler.com'da da bu tarz işler var :)

time-traveler

En büyük hayallerimden biri ölmeden önce şu adamla tanışmak yaa (TANIŞAMADI)

little-cigarette

Qameqi-kun tek atar

burak-griffin

asduahsdasdasd

ahmet.burma.9

Ghibli Museum, yazdım bir kenara. İlk Japonya seyahatinde fırsat bulursam gideceğim.

pers-prensi

''Filmleri çeken insanlar sessizlikten korkuyorlar çünkü izleyicinin sıkılmasından endişe ediyorlar. Oysa esas önemli olan duygulardır ve bundan asla vazgeçmeyin.''

Görüş Bildir