Görüş Bildir
Haberler
Androidleri Dinlemek Daha Kolay

Androidleri Dinlemek Daha Kolay

OnceHaber Haber
22.02.2014 - 11:25 Son Güncelleme: 22.02.2014 - 11:32

Androidleri Dinlemek Daha Kolay

Android yazılımlı cep telefonlarını dinlemek, casus yazılımı yüklemek, diğer telefonlara göre daha kolay...

Cep telefonlarına yüklenen casus uygulamalar yardımıyla bireylerin iletişim haklarına müdahale etmek mümkün. Özellikle akıllı telefonlar bu tip tehlikelere çok açık. Bu uygulamalar kötü niyetli bir kişi tarafından sahibinin bilgisi dışında akıllı telefona yüklenebilir veya kullanıcılar farkında olmadan bu tip bir uygulamayı cihazlarına yüklemiş olabilirler. İnternette veya telefon pazarlarında casus telefon olarak adlandırılan cihazlar satılıyor. Üç bin TL'ye varan fiyatları var.

CASUS YAZILIMLA HER ŞEY YAPILABİLİR

Casus yazılımlarla telefon konuşmalarını ve mikrofonu aktive edip ortam sesini dinlemek, resim, video ve ses dosyalarına erişmek, mesajları okumak, kamerayı uzaktan aktive etmek, internet geçmişini görmek, telefon rehberine erişim sağlamak, SIM kart değişikliği yapıldığında bilgi alma ve konum bilgisini öğrenmek mümkün.

ANDROİD YAZILIMLI TELEFONU DİNLEMEK DAHA KOLAY

Guardian, New York Times ve ProPublica'nın geçtiğimiz yıl yayınladığı Edward Snowden belgelerine göre, ABD ve İngiltere'nin ulusal güvenlik servisleri (NSA ve GCHQ) Angry Birds gibi oyunlar üzerinden akıllı telefonlardaki kişisel verilere erişim sağlayacak sistemler üzerinde çalışıyor. Elde edilebilen kişisel veriler arasında yaş, cinsiyet, medeni durum, posta kodu, konum bilgisi, eğitim seviyesi, etnik köken, çocuk sayısı gibi bilgiler var. Bu ileri düzey dinlemeler daha çok, güvenliğin daha zayıf olduğu Android uygulamalar üzerinden yapılıyor.

KORUNMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

  • Zararlı uygulamalar çoğunlukla kullanıcı zaaflarından yararlanılarak telefonlara yüklenir.

  • Akıllı telefonunuza indirdiğiniz uygulamayı kimin yazdığına dikkat edin. Ücretsiz diye her uygulamayı indirmeyin. Özellikle Android kullanıcıların buna dikkat etmesinde yarar var.

  • Telefonunuza gelen SMS, MMS veya e-postalardaki linkleri, göndereni tanımıyorsanız açmayın, varsa mesajla gelen uygulamayı kurmayın.

  • Telefonunuzun tuş kilidini kapalı tutun ve başkalarının erişimine izin vermeyin.

  • Cep telefonunuzun mikrofonuna, video kamerasına veya fotoğraf albümüne erişim talep eden uygulamaların güvenli olduğundan emin olun.

* Cep telefonunuzun SIM kartına PIN numarası tanımlayın.

* Hediye telefonlara dikkat edin.

Kaynak: http://www.oncehaber.com/haber/2135-a...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın