Analar Babalar: Ruh Sağlığı Bozuk Çocuk Yetiştirmek İçin Uygulanması Gereken 13 Kural

-

Çocuklarımız bizim en büyük yaşam kaynağımız, geleceğimiz. Fakat bizim onlara karşı olan davranışlarımız ne kadar doğru? Özellikle toplum olarak ebeveynlerin neredeyse adet haline getirdiği bir dolu hata var. Aşağıda ironik olarak sıraladığımız bu maddeler elbette sadece bir mizahtan ibaret. Siz doğrusunu anlarsınız zaten...

1. Çocuğunuzun dili dudağı olduğunu fark ettiğiniz an mutlaka anne-baba dedirtmeye çalışın.

Demiyo gibi görünür o, nasılsa diyecek? Sanmayın ki kendiliğinden dedi, sırf sizin sayenizde!

2. Anne-baba demeyi yeterince öğrendiyse yanına sinsice gidin ve "Anneni mi yoksa babanı mı daha çok seviyorsun?" diye sıkıştırın.

Ağlatana kadar cevap vermesini bekleyin. Bu cevap bütün dengeleri alt üst edebilir, önemli!

3. Bayramda büyük bir sabırla onlarca yaşlı eli öperek topladığı harçlığına "Ben sana sonra veririm" diye el koyun.

Ve asla geri vermeyin. Böylece çocukta güven ve güvensizlik duygusunun ilk tohumları atılmış olacak. Şahane!

4. Oyun oynarken ya da yolda yürürken düşen çocuğunuzu kaldırıp bir de siz hırpalayın.

Düşmenin ne kadar kötü bir şey olduğunu ve akıllı insanların düşmediğini bu şekilde öğrenecek. Çok iyi bir iş yaptınız, tebrikler!

5. Misafir geldiğinde kendisini halının ortasına davet edip amcalara ve teyzelere pipisini göstermesini isteyin.

Sonra da "Hahahaha" diye gülün. İşte misafirlerinizin ve sizin unutamayacağınız eğlenceli bir gece!

6. Aç olmasa bile mutlaka yemek yedirin; gerekirse doğa üstü güçlerin devreye gireceğini uyarı mahiyetinde hatırlatın.

"Arkandan ağlar" veya "Rüyana girer" gibi korkutmacalar çocuğunuzun gece altına yapmasına sebep olsa da ertesi gün eşek gibi o yemeği yiyecektir.

7. "Çocuklar her lafa karışmaz" ve "Cevap versene" ikileminin ortasında bırakın, kafayı yesin.

Böyle böyle öğrenecek işte. Delirmezse tabii...

8. Nasıl dünyaya geldiğini güneyden bir leylek kiralayıp anlattırın; leylek kuşu konuya sizden daha hakim.

Küçücük çocuğun bunları bilmesine gerek yok. Nasılsa sağda solda konuşulan şeylerden bir bütün oluşturur.

9. Matematik dersini yapamazsa sokaklarda yaşayacağını, gerekirse ailesi olarak şehir çöplüğüne bizzat bırakacağınızı söyleyin.

Bu sayede derslerine dört elle, sekiz kolla sarılacak ve gerçek bir okul aşığı olacaktır.

10. Kola, meyve suyu ya da şeker istediğinde dolapta karpuz olduğunu hatırlatın.

Çocuğun şekeri yükselmiş olabilir, karpuz da bu işi çözecektir. Öbürlerini bi ara yer, daha zaman var.

11. Uyarılarınızı dikkate almadığı zaman silahların konuşacağını belirtin ve göstermekten kaçınmayın.

Çocuğunuzu ileri derece anne terliğini savunma teknikleri kursuna gönderirseniz çekişmeli savaşlar yaşayabilirsiniz.

12. "Büyüyünce doktor olacak benim yavrum, bize bakacak di mi?" gibi sorumlulukları yükleyin ki kendi istediği alana yönelemesin.

Sanat, sepet, spor bunlar karın doyuran işler değil. Eğer kendiliğinden "doktor olcam ben" derse "hayır seni futbolcu yapcaz" diye engel olabilirsiniz.

13. Çocuğunuzun kız ya da erkek arkadaşlarını kesinlikle beğenmeyin; unutmayın çocuğunuz evrenin sonuna kadar sadece sizin olacak.

Bu konu çok önemli. Mutluluk lazımsa sadece ailesi yeter. Ne demekmiş arkadaş, sevgili falan? Hiç gerek yok, dolapta karpuz var.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
umut-utku-ozdemir

BEN BÖYLE YETİŞTİRİLMEYEN YENİ KUŞAK 2000LER 2005 ARASI DOĞAN ÇOCUKLAR YANİ SÖYLEYEBİLİRİMKİ babanız size otoriter davranmadığında kendiniz ister istemez saygı duyuyorsunuz

Gizli Kullanıcı

Hepsi ayrı kötü. Beni çok acayip kızdıran ise ''Büyükler konuşurken sen sus.'' ve ''Oğlum hadi pipini göster.'' Ya neden? Neden o çocuğa cinsel organını herkese ulu orta açmaması gerektiğini söylemiyorsunuz? Evet penisi var ve bu normal bir şey. Zaten kız çocuğuna her noktada ''Ayıp, kır dizini otur, onu yapma sen kızsın, şunu yapma elalem ne der.'' diye baskı uygulayanların çocuğunun olması normal bir organıyla gururlanması, eğlenmesi iğrenç, kabul edilemez ve aptalca.

paco-hernandez

Doğruyu söyle bir şey yapmayacağım diyip bülbül gibi ötünce de beyninin iki lobunun yerini iki defa değiştirip tekrar aynı haline getirecek bir tokat patlatmak... çünkü ebeveynlik bunu gerektirir!.. ha bir de ispiyoncu kuşlar vardı ya, onların da ben... neyse!...

Gizli Kullanıcı

hepsinide yaptılar bana ondan şizoyum demekki

pekala

En kötüsü de çocuklar onu yapmaz böyle yaparsan yaramaz çocuk olursun vs vs iyi çocuk kötü çocuk vs yakıştırmalarla kardeşim kimse yere düştü üstünü başını kirletti diye kötü olmaz hiç değilse çocuklara yapmayın bunu eğitimde aslolan sebep sonuç ilişkisi kurmaktır örneğin kış günü ince kıyafetle dışarı çıkılmaz çocuğum neden anne çünkü soğuk alır hasta olursun yok banane diyorsa yaşasın ve tecrübe etsin bir dahakinde kimsenin zorlamasi olmadan kendisi gerekeni yapar ha ayriyeten etrafta görmediğiniz diğer anne babaların çocuklarına yapmadığı veya diğer çocukların uygulamadigi davranışlar bunların "yanlış şeyler " olduğunu göstermez sadece alışılmışin dışında olduğunu gösterir yani bizim anne baba larda benim gözlemlerime göre şu yanlış da var ya aslı yla kerem çocuğuna şunu yaptırmış yeni doğdu diye biz de yaptirsaak yaa işte bunu diyen anne Babalar ileride çocuğuna ahmet matematik ten 90 almış sen niye bu kadar düşük aldın diyor direkt veya dolaylı olarak.

Görüş Bildir