Yenilikler Kıtası Olarak Bildiğimiz Amerika'da İnşa Edilmiş En Eski 20 Ev

1PAYLAŞIM

Amerika deyince aklımıza hep yenilik, Amerika'nın evleri deyince de malikaneler, yepyeni binalar geliyor. Peki Amerika, ilk keşfedildiğinde inşa edilen evlerin nasıl olduğunu hiç düşündünüz mü? İşte Amerika'daki ilk evler.

Kaynak: The 20 Oldest Houses in the United States

1. İsveçli Kulübesi

Drexel Hill, Pensilvanya'daki bu ev, Amerika'daki erken dönem İsveç kütük inşaat tarzının ilk örneklerindendir. 1640-1650 arasında İsveçli bir sömürgeci tarafından inşa edilmiştir.

2. Eski Ev

Eski Ev adı verilen ve 1649 yılında inşa edilmiş bu evin New York eyaletindeki en eski yerleşim yeri olduğu bildiriliyor. Bina; yıllar boyunca okul, kütüphane, nakliye deposu gibi işlevler ile kullanılmış.

3. Jamestown Kilisesi

1617 yılında Virginia'da inşa edilmiş bu bina, temsilciler meclisinin bilinen ilk toplantı yeri olarak tarihe geçmiştir.

4. Wyckoff Evi

1652'de inşa edilen bu bina, Brooklyn bölgesinin ilk yerleşimidir. Orijinal olarak yerel bir kabileye ait olan ev, 18. yüzyılda yapılan eklemeler ile şu an halen ayaktadır.

5. Macy-Colby Evi

Macy-Colby Evi; Amesbury, Massachusetts'te 1649 yılında kasabanın belediye başkanı Thomas Macy tarafından inşa edilmiş.

6. Halsey Evi

1648 yılında Long Island'a ilk yerleşen İngiliz göçmen olan Thomas Halsey tarafından inşa edilmiştir. Günümüzde ev Halsey Ailesi'nin eşyalarının da bulunduğu bir müze olarak hizmet vermektedir.

7. John Bowne Evi

Queens'teki en eski ev olarak bilinen bu yapı 1661 yılında inşa edilmiştir. Amerikan İç Savaşı'nda tren istasyonu olarak kullanıldığı da tarihi belgelerden biliniyor.

8. Pickman Evi

Massachusetts eyaletinin en eski ikinci yapısı olan bu ev 1664 yılında inşa edilmiş. Günümüzde şehir müzesinin bir parçası olarak kullanılmaktadır.

9. Henry Whitfield Evi

1639 yılında inşa edilmiş ev, Amerika'daki en eski taş bina olarak kayda geçmiştir. Tarihi belgelerde yerli kızılderililerin göçmenlere yardım ettiğinin bir örneği olarak yerini alan bu binanın inşaatında kızılderililer ev sahiplerine yardımcı olmuştur.

10. C. A. Nothnagle Kütük Evi

1638-1643 yılları arasında inşaatı sürmüş olan bu binanın içinde orijinal İskandinav metal işçliğinin eserleri bulunmaktadır. Evin ölçüleri bugünün değerlerine göre biraz küçüktür. Evin sahipleri Finlandiya'dan gelen göçmenlerdir.

11. Fairbanks Evi

1637-1641 yılları arasında inşa edilen bu evin sahibi Fairbank Ailesi tam 8 nesil bu evde yaşamış ve 1900'lerin başında bu ev müzeye dönüştürülmüştür.

12. Thomas Lee Evi

1660-1664 yılları arasında inşa edilmiştir. Tüm ülkede ilk şeklini koruyabilen tek taş yapılardan biridir. Evin Sahibi Thomas Lee'ye bu evi inşa ettirdiği arazi İngiliz Kralı tarafından verilmiştir. Ancak Thomas Lee yeni ülkesine varmadan önce çiçek hastalığından öldü ve ev ailesi tarafından kullanıldı.

13. Richard Sparrow Evi

1640 tarihli bu ev Plymouth'daki en eski yapıdır. Şu anda sanat galerisi ve müze olarak hizmet vermektedir. Evin oturduğu alan 16 dönümdür.

14. Taos Pueblos

Yerliler tarafından inşa edilen, Amerika'daki en eski yapıdır. 1000 ila 1450 yılları arasında bir tarihte yapıldığı düşünülmektedir. Yapıyı inşa edenler New Mexico'da bulunan Tiwa dilini konuşan yerel bir kabiledir.

15. General Israel Putnam Evi

1648'de Danvers'te inşa edilen bu yapı, günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Amerika devrimi sırasında sömürgeci birliklerin komutanı olarak bilinen General Israel Putnam için inşa edilmiştir.

16. Ryves Holt Evi

1665 tarihli bu eski yapı çeşitli devlet adamlarına ev sahipliği yapmıştır.

17. James Blake Evi

1661 yılında inşa edilen bu binanın mimarisindeki orta çağ esintileri sebebiyle diğer 17.yüzyıl binalarından farklı bir noktada durmaktadır. Bina 1896 yılında bulunduğu yerden birkaç kilometre öteye taşınmıştır. Bina Boston'ın en eski evidir.

18. Reverend James Keith Papaz Evi

West Bridgewater, Massachusetts'te 1662 yılında, bölgeye göç eden ilk papaz James Keith için yapılmıştır. Arazi bir kızılderili şefinden satın alınmıştır. Bu yapı tüm Amerika'daki en eski papaz evi olarak bilinir.

19. Richard Jackson Evi

Bu yapı New Hampshire'da ayakta duran en eski binadır. Evin sahibi olan Richard Jackson bir marangoz olduğundan tüm ahşap işlerini kendi yapmıştır. Her katında iki oda ve büyük bir salonu vardır.

20. San Juan Bautista Katedrali

İlk yapım tarihi 1521 olmasına rağmen geçirdiği fırtına felaketi sebebiyle tekrar inşa edilmek zorunda kalmıştır. Aynı döneme ait, aynı isimli üç ayrı katedral; üç başka ülkede bulunmaktadır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir