Görüş Bildir
Haberler
Altın Almanın Tam Zamanı

Altın Almanın Tam Zamanı

Onur Akça
12.11.2014 - 12:47 Son Güncelleme: 12.11.2014 - 16:35

Altının ons fiyatı 1130 dolara düştü. Yurt dışında 30 uzmanın katılımıyla yapılan tahmine göre 2015'de ortalama altın fiyatının 1225 dolar olacak.

Altının ons fiyatı cuma günü bin 150 doların altında seyrediyor. Uluslararası piyasalarda altın fiyatları son yılların en düşük seviyene geldi. Peki altına yatırım yapma zamanı geldi mi?

Bu soruya cevabı, konuyu Taraf gazetesindeki köşesine taşıyan Süleyman Yaşar verdi. Altının enflasyona karşı yatırımcıyı koruyan bir savunma aracı olduğunu ifade eden Yaşar, altının ons fiyatının dip yapmasıyla birlikte ibrenin yeniden altına doğru döndüğünü yazdı.

Yaşar, cuma günü altının ons fiyatının 1,130 dolara gerilediğini, yurt dışında 30 uzmanın katılımıyla yapılan tahmine göre 2015'de ortalama altın fiyatının 1,225 dolar olacağı düşünüldüğünü ifade ederek Citigroup gibi bazı küresel bankaların altın fiyat tahminleri de bu fiyat düzeyinde oluşturduğunu belirtti.

'Altın alınabilir'

İşte Süleyman Yaşar'ın Taraf gazetesindeki köşesine taşıdığı yazının ilgili bölümü:

'Dün altının ons fiyatı 1.166 dolar olduğuna göre bu fiyatlardan altın alınabilir. Tabii bu arada Türkiye'de altın fiyatları Türk parasının dolar karşısındaki değişimine göre belirlendiğinden dolar/ Türk parası değişiminin fiyat farklılaşmasına yol açtığını unutmayalım.

Dün Cumhuriyet Altını 574 liradan işlem gördü. Eğer dolar/ Türk parası paritesini sabit kabul ederek, gelecek yıl altının ons fiyatı 1.224 dolar olursa, Cumhuriyet Altını 602 liraya yükselebilir. Bu arada Türk parası dolar karşısında değer kaybederse Cumhuriyet Altını fiyatları daha da artabilir. Aksi durumda fiyatı gerileyebilir. Kısaca altının ortalama ons fiyatının gelecek yıl 1.224 dolar olacağı tahmin edildiğine göre halen geçerli fiyatlardan altın alınabilir. Bu arada Türkiye'de yaşanan yüksek enflasyon nedeniyle Türk parasının aşırı değerlenmesi pek mümkün görünmüyor. Tabii bu durum yine ibreyi altına doğru çeviriyor.'

Kaynak: http://uzmanpara.milliyet.com.tr/habe...
İçeriğin Devamı Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0