Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

AKP İsteyince Adalet Jet Hızıyla Çalışıyor

-

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, AKP İstanbul İl Başkanlığı’nın Gezi olayları nedeniyle İstanbul Başsavcılığına müşteki sıfatıyla yaptığı başvurunun aynı gün kabul edilerek kendilerine dosyanın birer örneğinin hemen verildiğini kabul etti.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, AKP İstanbul İl Başkanlığı’nın Gezi olayları nedeniyle İstanbul Başsavcılığına müşteki sıfatıyla yaptığı başvurunun aynı gün kabul edilerek kendilerine dosyanın birer örneğinin hemen verildiğini kabul etti.

Bozdağ: AKP İstanbul il yönetimi isteyince aynı gün Gezi dosyası örneği kendilerine verildi

Bozdağ, Gezi’ye “Taksim’de meydana gelen olaylar” kod adını verdi

Umut Oran: AKP söz konusu olunca adaletin jet hızıyla çalışması göz yaşartıcı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, AKP İstanbul İl Başkanlığı’nın Gezi olayları nedeniyle İstanbul Başsavcılığına müşteki (şikâyetçi) sıfatıyla yaptığı başvurunun aynı gün kabul edilerek kendilerine dosyanın birer örneğinin hemen verildiğini kabul etti. CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran’ın önergesini yanıtlayan Bekir Bozdağ, Taksim Dayanışması aleyhine açılan davada şüphelilerin avukatlarına dahi verilmeyen bilgilerin AKP’ye verilmesinin normal olduğunu savunurken, yanıtında Gezi olayları için  “Taksim’de meydana gelen olaylar” kod adını kullanması dikkat çekti.

CHP’li Umut Oran’ın önergesini, yasal süresi 15 gün olmasına rağmen 8,5 ay sonra yanıtlayan Adalet Bakanı Bozdağ, bugün Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) Başkanı olan avukat Arzu Akalın’ın, İstanbul İl Sekreteri sıfatıyla şikâyetçi olması nedeniyle Taksim dayanışması soruşturma dosyasının örneğinin kendisine aynı gün verildiğini itiraf etti.

Aynı gün dosyayı aldı!

Bozdağ, Arzu Akalın’ın AKP İstanbul İl Başkanlığı’na ait bir aracın Gezi olayları sırasında 16.6.2013 tarihinde yakılması nedeniyle yaptığı şikâyet başvurusunun yeni bir soruşturma numarasına kaydedildiğini, ancak daha sonra devam eden asıl soruşturmayla birleştirildiğini kaydetti. Bozdağ, “Vekâletname ekinde soru önergesinde adı geçen partinin İstanbul İl Başkanlığı vekili olan avukat tarafından ve cumhuriyet savcısı tarafından havale edilen dilekçe gereğince İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının önergede bahsedilen dosyanın fotokopisi aynı gün kendisine verildi” dedi.

Kod adı: Taksim’de meydana gelen olaylar!

“İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2013/96961 hazırlık sayılı soruşturmasının konusu nedir? AKP İstanbul İl Başkanlığı’na fotokopisi verilen dosya bu dosya mıdır?” sorusuna ise Bozdağ, “dosya numarası belirtilen hazırlık numarasındaki soruşturma, Taksim’de meydana gelen olaylarla ilgilidir” diyerek Gezi yerine dolaylı anlatımı tercih etmesi dikkat çekti.

Umut Oran: AKP’ye jet hızı göz yaşartıcı

Bu yanıta tepki gösteren CHP’li Umut Oran, “AKP’nin şikâyetçi olması durumunda adaletin jet hızıyla çalışması gözlerimizi yaşartıyor. Bu hızı vatandaşın mağdur olduğu her türlü davada da görmek istiyoruz. Kimsesizlerin kimsesi olacağız diye gelerek yetim hakkı yiyenler şunu unutuyor, kantarını bozdukları bu adalet kantarı bir gün onları da tartacak ve o zaman paralel, yamuk hangi yargı varsa gereken cezayı alacaklar” diye konuştu.

“İstanbul Başsavcılığı başka hangi partilere dosya verdi” sorusu yanıtsız kaldı

Öte yandan geçen yıl AKP İl Başkan Vekili olan Arzu Akalın’ın müştekiler vekili sıfatıyla verdiği dilekçe üzerine işlem yapıldığını vurgulayan Bozdağ, “İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına bugüne kadar benzeri biçimde başvurarak dosya örneğini talep eden başka siyasi partiler oldu mu, bunların talepleri kabul edildi mi? Bu şekilde başvuran ve talepleri kabul/reddedilen partilerin isimleri nelerdir, söz konusu dosyaların/soruşturmaların konuları nedir?” sorusunu ise görmezden gelerek yanıtlamadı.

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Adalet ve Kalkınma PartisiBekir BozdağCumhuriyet Halk PartisiİstanbulTercihUmut Oran
Görüş Bildir