Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Tekmeci Saldırgana İkinci Tahliye: 7 Madde ile Yılan Hikâyesine Dönen Yargı Süreci

 > -

Otobüste hemşire Ayşegül Terzi'ye tekme atan saldırgan Abdullah Çakıroğlu ikinci kez tahliye edildi... Ayşegül Terzi ise kararın ardından, "Türkiye'de adalet bu kadar. Düşünebileceğim hiçbir şey yok. Bu ülkede kadın olmak böyle bir şey. Benim ölmemi bekliyorlar" dedi.

İlk duruşmada tahliye olduktan sonra başsavcılığın itirazı üzerine hakkında çıkarılan yakalama kararının ardından tekmeci saldırgan Abdullah Çakıroğlu'nun 2. kez tutuklanmasına avukatı itiraz etmişti. 

Doğan Haber Ajansı'nın haberine göre itirazı değerlendiren Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi davaya ilişkin delillerin toplandığını belirterek 9. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği tutuklama kararını kaldırdı. 

Mahkeme Abdullah Çakıroğlu'nun tahliyesine karar verdi.

Ayşegül Terzi: 'O Adam Dışarıda, Ben Hapisteyim' - onedio.com
Ayşegül Terzi: 'O Adam Dışarıda, Ben Hapisteyim' - onedio.com

'Benim ölmemi bekliyorlar'

Mahkemenin verdiği karar üzerine DHA'ya konuşan Ayşegül Terzi, "Ne diyebilirim ki? Türkiye'de adalet bu kadar. Düşünebileceğim hiçbir şey yok. Bu ülkede kadın olmak böyle bir şey. Benim ölmemi bekliyorlar. İtiraz ediyoruz, itiraz ediyoruz serbest bırakılıyor. Şuan herhangi bir koruma kararım da yok. Yeniden tutuklandığı için verilen koruma kararı da kaldırılmıştı" dedi...

Dün gece tahliye edildi

Abdullah Çakıroğlu'nun tahliye kararının ardından gece saatlerinde cezaevinden çıktığı öğrenildi.

'Davanın takipçisi olacağız, Adalet Bakanımız çalışma yaptı'

Öte yandan CNN Türk'e konuşan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, asla kabul edilebilir bir olay olmadığını belirterek şöyle konuştu:

"Sözlü şiddeti bile kabul etmezken böyle bir şeyi kabul etmemiz mümkün değil. Bu şiddeti kınadığımızı, kendisine [Ayşegül Terzi] ilk andan itibaren psikolojik destek sağlayabileceğimizi ifade ettim. 'Lütfen bu saldırgan cezayı alsın. Başka bir şey istemiyorum’ dedi. Kadına karşı şiddetin her türlüsünü kınıyoruz. Olay olduğu andan itibaren bakanlığımız müdahil oldu. Cezayı almalı. Toplumsal olarak da bu cezayı alması gerekiyor. Beklenti bu yönde. Bu konuda da yasal bir değişiklik yapılması söz konusu. Adalet Bakanımız ile görüşmeler yaptık, Adalet Bakanımız çalışma yaptı. Hukuk sistemi de gerekeni yapacak. Davanın sonuna kadar takipçisi olacağız."

Neler olmuştu?

1- İstanbul'da hemşirelik yapan Ayşegül Terzi, evine giderken bindiği otobüste Abdullah Çakıroğlu tarafından saldırıya uğradı.

2- Abdullah Çakıroğlu gözaltına alındı, savcılık talimatıyla adliyedeki ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

3- Nöbetçi savcılık talimatı ile 'Halkı kin ve düşmanlığa teşvik etmek' suçundan tekrar yakalama kararı çıkarıldı.

4- Yeniden gözaltına alındı, sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklandı.

5- 9 yıl 4 aya kadar hapis istemiyle yargılandığı davanın ilk duruşmasında tahliye edildi.

6- Tahliyesine itiraz edildi, yeniden gözaltına alındı ve çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

7- Son olarak avukatının itirazını değerlendiren mahkeme, Çakıroğlu'nun tahliyesine karar verdi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir